فوائد اسپند | خواص و فوائد دود کردن اسپند در خانه

فوائد اسپند | خواص و فوائد دود کردن اسپند در خانه
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/06/01

اسپند در فرهنگ مردم خاورمیانه دارای جایگاه بالایی می باشد، شاید بتوان گفت که اسپند در فرهنگ جهانی جایگاه مهمی دارد و در همه کشورهای دنیا تقریبا با اهداف مشابه استفاده می شود، با این حال، گاهی در جامعه می شنویم که می گویند، دود کردن اسپند نوعی خرافات است، در حالی که تحقیقات ثابت کرده دود اسپند خاصیت میکروب کشی دارد و بسیار مفید است.

اسپند گیاهی است که بومی آسیا می باشد و در خارومیانه و آسیای جنوبی به خصوص در هند و پاکستان رشد می کند. این گیاه در بین اکثر مردم دنیا شناخته شده است و مورد استفاده قرار می گیرد، ایرانی ها باور دارند که برای دفع چشم زخم و بلا و درو کردن آسیب از افراد اسپند مفید است. در ترکیه از کپسول های خشک شده اسپند برای محافظت از چشم بد در خانه و یا داخل ماشین استفاده می شود. سوریه، عراق و دیگر کشورها هم از اسپند برای اهداف مشابه استفاده می کند.

فوائد اسپند | خواص و فوائد دود کردن اسپند در خانه

در زبان ترکی به اسپند، اوزرلیک (Üzərrik) گفته می شود. که می توان گفت به معنای «از بین برنده» است و در بین مردم آذربایجان جایگاه مهمی دارد و بسیاری استفاده می شود. حتی در ادبیات ترکی هم اسپند بسیار مورد استفاده قرار گرفته است برای نمونه:

اوزرلیکسن هاواسان

یئددی درده داواسان

چیخدیم اوجا داغا

چاغیردیم قریب آغا

دئدیم بو درده نه داوا

دئدی باشی بؤرک‌لو اوزرلیک

دیبی کؤک‌لو اوزرلیک

دنه‌له سال اوجاغا

بد نظرین بد نفه‌سین گیله‌لرین اووا (منبع شعر: از ویکی پدیای ترکی)

جالب است که، در زبان یونانی اسم اسپند را به معنای «کمک کننده، رهایی بخش» می توان ترجمه کرد. در زمان های گذشته دود این گیاه را به خانه می دادند و بر اساس باورهای قدیمی، دود این گیاه خانه را از نیروی های سیاه و منفی پاک می کرد.

فوائد اسپند | خواص و فوائد دود کردن اسپند در خانه

علاوه بر این، در گذشته برای درمان بیماری های مختلف، خانه را پر از دود این گیاه می کردند. در خانه ای هم که کودک تازه به دنیا آمده وجود داشت، حتماً اسپند دود می شد. با این کار اجداد گذشته ما کودک را هم از شر نیروهای سیاه و هم از بیماری های عفونی مراقبت می کردند.

دود کردن اسپند در خانه به عنوان عادت در بین ما هم وجود دارد، اما ما به حاشیه ها و اشتباهات این کار بیشتر اهمیت می دهیم، در اصل دود اسپند، برای نیروهای سیاه نیست، بلکه برای میکروب ها و عفونت ها تاثیرات شدید از بین برنده گی دارد و هوای خانه را به خوبی تمیز می کند.

اگر در خانه فردی مبتلا به بیماری آنفولانزا و یا سرماخوردگی وجود دارد، برای تمیز کردن هوای خانه از میکروب و باکتری های عفونی از دود اسپند استفاده کرد. این واقعاٌ بسیار موثر است. در زمان ابتلا به آنفولانزا اسپند دود کردن در خانه خیلی مفید است، به این طریق خودتان را از آنفولانزا محافظت می کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 71
تعداد کل آرا: 3053
تعداد کل بازدیدها: 299005

نظرات کاربران

*