فهرست قوانین ایران(1)

فهرست قوانین ایران(1)
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/05

برای بسیاری از ما شاید این سوال وجود داشته باشد که تعداد قوانین موجود در ایران چه تعداد است و این قوانین کدام هستند. تعداد این قوانین بسیار هستند و با لحاظ کردن قوانین زیردستی ممکن است به چند صد قانون برسند. در این مقاله و مقاله فهرست قوانین ایران(2) ما فهرستی از دسته بندی های کلی و اصلی قوانین جمهوری اسلامی ایران را ذکر می کنیم که برخی از آنها خود شامل چندین قانون و برخی دیگر خود تنها یک قانون هستند.

قانون اساسی: اصلی ترین قانون ایران است که اصول تشکیل جمهوری اسلامی و اصول حاکم بر اداره آن را بیان می کند.

قانون مدنی: یکی از اصلی ترین قوانین جمهوری اسلامی ایران است که در واقع حقوق شهروندی مردم ایران را در ابعاد مختلف بیان می کند.

قانون آیین دادرسی مدنی: مجموعه اصول و مقرراتی است كه در مقام رسیدگی به امورحسبی و كلیه دعاوی مدنی و بازرگانی در دادگاههای عمومی ، انقلاب ، تجدیدنظر ، دیوان عالی كشور و سایر مراجعی كه به موجب قانون موظف به رعایت آن می باشند بكار می رود

قانون مجازات اسلامی: مشتمل بر جرائم و مجازاتهای حدود، قصاص، دیات و تعزیرات، اقدامات تأمینی و تربیتی، شرایط و موانع مسؤولیت کیفری و قواعد حاکم بر آن‌ها است.

قانون آیین دادرسی کیفری: مجموعه مقررات و قواعدی است که برای کشف جرم، تعقیب متهم، تحقیقات مقدماتی، میانجیگری، صلح میان طرفین، نحوه رسیدگی، صدور رأی، طرق اعتراض به آراء، اجرای آراء، تعیین وظایف و اختیارات مقامات قضائی و ضابطان دادگستری و رعایت حقوق متهم، بزه دیده و جامعه وضع می‌شود. 

قانون تجارت ایران: یکی از قدیمی ترین قوانین ایران که اصول تجارت(قوانین شرکت ها و تجار و امثالهم) در ایران را بیان می کند.

قانون صدور چک: قوانین مربوط به صدور و استفاده از چک را بیان می کند.

قانون روابط موجر و مستاجر: قوانین مربوط به اجاره یک محل و روابط موجر و مستاجر را بیان می کند.

قوانین ثبتی: مجموعه قوانین مربوط به ثبت اسناد، ثبت شرکت ها و ثبت علائم تجاری را بیان می کند.

قوانین خانواده: که خود زیر مجموعه ای از قوانین است و بخشی از قوانین مربوط به خانواده در قانون مدنی نیز آمده است.

قانون تملک آپارتمان ها: قوانین مربوط به زندگی در مجتمع های مسکونی/آپارتمان ها و استفاده از فضاهای اختصاصی و مشترک در آنها را بیان می کند.

قانون امور حسبی: که شامل قوانین مربوط به امور حسبی(مانند قیومت، ارث، امین و امثالهم می شود)

قانون شوراهای حل اختلاف: که نحوه فعالیت شوراهای حل اختلاف را معین می کند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 92
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 807
تعداد کل بازدیدها: 193895

نظرات کاربران

*