فن بیان چیست؟ تعریف و معنی فن بیان

فن بیان چیست؟  تعریف و معنی فن بیان

ما واژه فن بیان را بسیار شنیده ایم اما شاید بسیاری از ما ندانند که فن بیان چیست و منظور از فن بیان چه می باشد. در این مقاله سعی می شود به زبان ساده مفهوم و معنی فن بیان توضیح داده شود.

فن بیان را می توان در یک تعریف ساده همان توانایی سخن گفتن در هر شرایط مکانی و زمانی تعریف کرد. در واقع فن بیان خوب به شما کمک می کند که فارغ از اینکه در چه موقعیت اجتماعی، در چه مکان یا جایگاهی قرار دارید و با چه کسی صحبت می کنید، به بهترین وجه از زبان یا به بیان ساده کلام خود استفاده نمایید.

اگر بخواهیم عبارت فن بیان را معنی کنیم باید به دو کلمه تشکیل دهنده آن توجه کنیم. فن به معنای راه و روش یا تکنیک است و بیان را می توان به  گفتگو کردن، سخن گفتن و ادا کردن در اینجا معنی کرد؛ بنابراین فن بیان به معنی این است که ما راه و روش ها یا تکنیک های- که می توان به آن فنون(جمع فن) گفت- بیان کردن یعنی سخن گفتن، گفتگو کردن و ادا کردن کلمات و جملات را (البته به بهترین نحو) را یاد بگیریم.

در واقع فن بیان را هم می توان در مبحث سخن گفتن و به بیان ساده بیان یا ادا کردن صحیح کلمات و حروف دانست و هم در نحوه برقرار کردن ارتباط با مخاطب در هنگام ادا کردن و گفتن این جملات که مباحثی مانند لحن گفتگو، نحوه جمله ساختن، زبان بدن و غیره را در بر می گیرد.

مقالات زیر درخصوص فن بیان را نیز می توانید مطالعه نمایید:

اهمیت، ضرورت و کاربرد فن بیان؟ فن بیان به چه کار می آید؟ چگونه فن بیان خوب و قوی داشته باشیم؟ آموزش ساده و مختصر فن بیان
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 186
تعداد کل آرا: 2653
تعداد کل بازدیدها: 673670


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)