فنون عکاسی با موبایل(1)

فنون عکاسی با موبایل(1)

امروزه دوربین های تلفن های هوشمند/موبایل از لحاظ قابلیت ها و امکانات عکس برداری یا تصویربرداری/فیلم گرفتن بسیار پیشرفت کرده اند بطوریکه می توان عکس های با کیفیت و با ویژگی های مختلف از آنها گرفت. در این مقاله و مقاله فنون عکاسی با موبایل(2) برخی از فنون مربوط به عکاسی با گوشی تلفن همراه به همراه یک فیلم آموزش عکاسی با موبایل ذکر می شوند تا بتوانید با استفاده از آنها عکس های حرفه ای یا نیمه حرفه ای بگیرید.

لنز دوربین گوشی هوشمند خود را تمیز نگهدارید

اولین و شاید مهمترین نکته در عکس برداری با هر وسیله ای از جمله تلفن هوشمند لنز دوربین است. لنز دوربین تلفن هوشمند به دلیل اینکه گوشی های هوشمند ابزار در دست کاربران است و استفاده ها دیگری از آن می شود، بیشتر در معرض گرد و خاک و کثیفی است، بنابراین حتما بطور منظم لنز گوشی هوشمند خود را بطور منظم و بویژه پیش از عکاسی تمیز کنید. دقت کنید که گوشی خود را از روی لنز روی سطح(مانند میز) قرار ندهید – این کار موجب کثیفی و خط و خش افتادن لنز گوشی می شود.

نحوه در دست گرفتن گوشی: مراقب لرزش دست هنگام عکس گرفتن با تلفن هوشمند باشید

ابتدا باید دقت کنید که گوشی را بسیار محکم در دست بگیرید بطوریکه هنگام لمس کردن دکمه لمسی شاتر(دکمه عکس گرفتن) گوشی نلرزد. البته بسیاری از گوشی ها یا تلفن های هوشمند قابلیتی به نام لرزش گیر اپتیکال یا لرزش گیر دیجیتال دارند که اثر لرزش دست را کاهش می دهد تا تصاویر با کیفیت بهتری ثبت شوند، اما این قابلیت به تنهایی تاثیرگذار نیست و سعی کنید که گوشی تلفن هوشمند را هنگام عکاسی با دو دست نگهدارید تا کمترین لرزش را داشته باشد. عکس زیر نحوه صحیح در دست گرفتن دوربین را نشان می دهد:

فنون عکاسی با موبایل(1)

زوم نکنید: به سوژه نزدیک شوید

همانطور که شاید تجربه کرده باشید، دوربین تلفن های هوشمند قابلیت بزرگ یا کوچک کردن تصویر(زوم) را دارند که این کار را شما می توانید یا از طریق دکمه صدای روی بدنه گوشی یا با لمس صفحه با دو انگشت انجام دهید. معمولا زوم کردن سبب می شود که کیفیت عکس کاهش یابد و هرچه بیشتر زوم کنید، کیفیت عکس بیشتر کاهش می یابد. بنابراین توصیه می شود تا جای ممکن به سوژه عکاسی تان نزدیک شوید و از فاصله ای نزدیک از سوژه عکس بگیرید. ضمنا تکنیکی که می توانید به خرج دهید این است که عکس از سوژه را از فاصله دور گرفته و با نرم افزار ویرایش عکس گوشی هوشمند خود آن را برش دهید(Crop) کنید تا به سوژه تان نزدیک شود.

بالاترین رزولوشن و نسبت ابعاد تصویر دوربین گوشی را انتخاب کنید

در قسمت تنظیمات گوشی بخشی به نام رزولوشن(Resolution) وجود دارد که در واقع کیفیت و اندازه تصویر را تعیین می کند. معمولا ترجیح این است که هنگام عکس گرفتن بالاترین رزولوشن(بالاترین مگاپیکسل) دوربین گوشی را انتخاب کنیم. اما ممکن است شما بخواهید به دلایلی مانند کم حجم کردن عکسی که می گیرید از رزولوشن های پایین تر استفاده کنید. ضمن اینکه برخی از گوشی ها در حالت عکس برداری دستی/manual از رزولوشن های پایین تر استفاده می کنند.

کادر عکس را صحیح انتخاب کنید

قانونی در عکس گرفتن وجود دارد که به قانون تقسیم به سه بخش معروف است. طبق این قانون کادر عکس به سه خط فرضی افقی و سه خط عمودی تقسیم می شود و سوژه مدنظر در راستای یکی از خطوط عمودی یا دقیقا در محل تلاقی خطوط افقی و عمودی قرار دهید و افق یا پس زمینه را در راستای پایین ترین یا بالاترین خط افقی قرار دهید.

تصویر زیر نحوه تقسیم بندی کادر عکس به سه خط عمودی و افقی را نشان می دهد که در آن سوژه مدنظر آن سنگ مخروطی شکل است.

فنون عکاسی با موبایل(1)

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 173
تعداد کل آرا: 2575
تعداد کل بازدیدها: 626774


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)