فضلیت های روزه | تاثیرات و فوائد روز بر اساس آیات و روایات

فضلیت های روزه | تاثیرات و فوائد روز بر اساس آیات و روایات
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/03/12

یکی از اعمال و کارهایی که بر هر فرد مسلمان واجب است تا آن را انجام دهد، روزه گرفتن می باشد، مسلمانان باید هر ساله یک ماه در ماه رمضان روزه باشند، با این وجود امروزه بسیاری از جوانان در مورد روزه گرفتن و علت و تاثیرات آن دچار شک و تردید هستند و کمتر تمایلی به روزه گرفتن دارند، به همین دلیل در این مقاله فوائد و تاثیرات روزه بر اساس آیات و احادیث پیامبر (ص) و معصومان بررسی می شود.

خداوند متعال در آیه 183 سوره بقره می فرماید: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِنْ قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ، اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد روزه بر شما مقرر شده است همان گونه كه بر كسانى كه پيش از شما [بودند] مقرر شده بود باشد كه پرهيزگارى كنيد (سوره بقره، آیه 183)

بر اساس این آیه مبارکه، اولین فائده ای که روزه به همراه دارد، تقوا می باشد، این فائده ای است که هم دنیا و هم آخرت انسان را آباد می کند و هر کسی به صورت فطری آن را درک می کند، اگر به جهان آخرت علاقه دارد، می دانید که باید به معنویت برتری و ارجحیت دهد. اولین کاری که می توان انجام داد، این است که نفس را تحت کنترل در آورید و جلوی تمایلات نفسانی را گرفت. لذا باید توجه داشت که زندگی مادی هدف نمی باشد و باید به آن به عنوان وسیله نگاه کرد. به طور خلاصه، انسان باید از هر کاری که موجب غفلت وی از یاد خداوند متعال می شود، دوری کند. این همان تقوا می باشد که به وسیله روزه می توان آن را به دست آورد.

انسان که روزه می گیرد، از شهوت شکم به دور می باشد و شروع به تربیت نفس می کند. در خود برای مقابله با گناه، نیروی باطنی ایجاد می کند و به صورت تدریجی اراده اش محکم و قوی تر می شود. در چنین شرایطی در برابر هر گناهی به راحتی تسلیم نمی شود و نزدیکی به خداوند را ترجیح می دهد. طبیعی می باشد که، آن فردی که به امر خداوند از نوشیدن و خوردن و از دیگر لذت های جسمانی پرهیز می کند، برای پرهیز و دوری از سایر گناهان، خیلی بیشتر اطاعت و مطیع می باشد.

فضلیت های روزه | تاثیرات و فوائد روز بر اساس آیات و روایات

به همین دلیل خداوند در آیه 35 سوره احزاب می فرماید: «إِنَّ الْمُسْلِمِينَ وَالْمُسْلِمَاتِ وَالْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ وَالْقَانِتِينَ وَالْقَانِتَاتِ وَالصَّادِقِينَ وَالصَّادِقَاتِ وَالصَّابِرِينَ وَالصَّابِرَاتِ وَالْخَاشِعِينَ وَالْخَاشِعَاتِ وَالْمُتَصَدِّقِينَ وَالْمُتَصَدِّقَاتِ وَالصَّائِمِينَ وَالصَّائِمَاتِ وَالْحَافِظِينَ فُرُوجَهُمْ وَالْحَافِظَاتِ وَالذَّاكِرِينَ اللَّهَ كَثِيرًا وَالذَّاكِرَاتِ أَعَدَّ اللَّهُ لَهُمْ مَغْفِرَةً وَأَجْرًا عَظِيمًا ﴿۳۵﴾

مردان و زنان مسلمان و مردان و زنان با ايمان و مردان و زنان عبادت‏پيشه و مردان و زنان راستگو و مردان و زنان شكيبا و مردان و زنان فروتن و مردان و زنان صدقه‏ دهنده و مردان و زنان روزه‏ دار و مردان و زنان پاكدامن و مردان و زنانى كه خدا را فراوان ياد مى كنند خدا براى [همه] آنان آمرزشى و پاداشى بزرگ فراهم ساخته است (سوره احزاب، آیه 35).

فوائد روزه بر اساس احادیث

1- روز بدن انسان را سالم می کند. پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: «روز بگیرد، تا سالم باشید». امروزه پزشکان اثبات کرده اند که، برخی از غذاهایی که انسان می خورد، عامل بیماری معده می باشد. چرا که، این غذاها به علت عدم جذب از سوی بدن، تبدیل به محل زندگی بسیاری از میکروب ها و باکتری ها می شوند. این مواد مضر در صورتی که انسان گرسنه بماند از بدن دفع می شود. این تحقیقات و بررسی های حدیث پیامبر بزرگوار اسلام را تصدیق می کنند. همچنین حضرت پیامبر (ص) می فرمایند: «معده خانه تمام دردها می باشد و روزه بهترین درمان است. مسلمانان با روزه گرفتن یک ماهه در هر سال، در غذا خوردن افراط نمی کند و لذا مواد غذایی اضافه انباشت شده در بدن را به صورت راحت دفع می کند.

2- تعادل اقتصادی: امام صادق (ع) می فرمایند: «حقیقتاً خداوند روزه را واجب کرده است، که به وسیله آن بین فقرا و ثروتمندان برابری ایجاد کند و دلیل آن این می باشد که، ثروتمندان هیچ گاه درد گرسنگان را احساس نکرده اند، تا به بینوایان رحم کنند. چرا که ثروتمندان هر موقعی به خوردن و آشامیدن پرداخته اند. برای آنها همه چیز مهیا بوده است. به همین دلیل خداوند متعال (روزه را واجب کرده است) تا میان جسم داراها و ندارها برابری ایجاد شود.

3- با عفت بودن: روزه گرفتن عبادتی است که مانع از طغیان شهوت می شود، به همین دلیل میان عفت و روزه رابطه مستقیمی وجود دارد. پیامبر (ص) فرموده اند: «ای گروه جوانان، از شما هر کس برای ازدواج توان دارد، ازدواج کند، چرا که ازدواج سبب می شود که فرد از ناموس دیگر چشم بر دارد و دامن اش را از بی عفتی محافظت نماید، اما آن کس که توان ازدواج ندارد، روزه بگیرد.

4- حضور قلب: امام باقر (ع) می فرمایند: روزه و حج به انسان حضور قلب می دهد.

5- ورود به بهشت: پبامبر اکرم (ص) می فرمایند: «ان للجنة بابا یدعى الریان لا یدخل فیها الا الصائمون، بهشت درى دارد به نام «ریان» (سیراب شده) كه تنها روزه‏داران از آن وارد مى‏شوند.»

6- دعای فرشتگان: پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: خداوند به فرشتگان و ملائکه دستور داده است که، برای افراد روزه دار دعا کنند.

7- استجابت دعا: امام رضا (ع) می فرمایند: افرادی که روزه می گیرند، در زمان افطار دعاهایشان مستجاب می شود.

8- اخلاص: حضرت زهرا (س) می فرمایند: خداوند روزه را برای تقویت اخلاص واجب کرده است.

9- روزه شیطان را از انسان دور می کند.

10- موجب می شود که اعمال انسان قبول شود.

منبع: Deyerler.org

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 71
تعداد کل آرا: 3053
تعداد کل بازدیدها: 299052

نظرات کاربران

*