فضای ابری(Cloud storage) چیست ؟

فضای ابری(Cloud storage) چیست ؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/02/11

 با قسمت چهادرهم از سری کامپیوتر چیست؟ در خدمت شما هستیم. مقاله سیزدهم این سری را میتوانید در صفحه نحوه کار با اینترنت و مرورگر های اینترنتی  بخوانید. توجه داشته باشید که در این دوره سعی ما بر این است، که در پایان دوره به راحتی بتوانید با کامپیوترها کار کنید و دانش تان راجع به کامپیوترها و کار با آنها افزایش یابد.

شاید از مردم در مورد فضای ابری و اصطلاحاتی شبیه این را شنیده باشید. اما فضای ابری در واقع به معنای چیست ؟

به زبان ساده، فضای ابری اینترنت میباشد- بطور ویژه هرچیزی را که بتوانید از راه دور با استفاده از اینترنت کنترل کنید، فضای ابری گویند. وقتی چیزی را در فضای ابری ذخیره کنید، به این معنی میباشد که فایل هایتان را بجای هارد درایو کامپیوترتان، بر روی سرورهای اینترنت ذخیره کرده اید.

 

چرا از فضای ابری استفاده میکنیم ؟

بعضی از دلایل اصلی استفاده از فضای ابری را میتوان به راحتی و اطمینان آن اشاره کرد. برای مثال، اگر تا حالا از سرویس های ایمیلی مانند Gmail، یا Yahoo و سرویس های دیگر ایمیلی استفاده کرده باشید، در حقیقت در حال استفاده از فضای ابری بوده اید. همه ایمیل ها بر بستر سرویس های اینترنتی در سرورها که بر روی هاردهای کامپیوترها ذخیره می شوند، نگهداری میشوند. این به این معنی میباشد که شما میتوانید از هر کامپیوتری با استفاده از اینترنت به ایمیل هایتان دسترسی داشته باشید. همچنین به این معنی میباشد که شما میتواند ایمیل های تان را بازیابی کنید حتی اگر برای کامپیوترتان اتفاقی رخ دهد.

فضای ابری(Cloud storage) چیست ؟

 

با هم به دلایل رایج و مهم استفاده از فضای ابری خواهیم پرداخت.

 

File storage   : شما میتوانید هر نوعی از اطلاعاتتان را بر روی فضای ابری ذخیره کنید، مانند ایمیل یا حتی فایل. این به این معنی میباشد که میتوانید از هر کامپیوتر و دستگاه هوشمند تلفنی به وسیله اینترنت، به فایل هایتان دسترسی داشته باشید، بدون اینکه نیازی به استفاده از کامپیوتر خانگی تان باشد. Dropbox-Google Drive سرویس های مشهور  فضای ابری برای ذخیره داده هایتان میباشند.

 

File sharing : فضای ابری امکان اشتراک گذاری همزمان راحت فایل ها با هر کسی فراهم میکند. برای مثال میتوانید عکس هایتان را بر روی سرویس هایی مانند Flickr یا iCloud Photos آپلود کرده و با دوستانتان و اعضای خانواده تان به اشتراک بگذارید.

 

Backing up data  : شما همچنیم میتوانید از فضای ابری برای محافظت از فایل هایتان استفاده کنید. برنامه های مانند Mozy و Carbonite میتوانند از داده های شما بر روی فضای ابری، بطور اتوماتیک پشتیبان تهیه کنند. با این راه کار، حتی اگر کامپیوتر شما آسیب دید،یا دزدیده شد، باز هم میتوانید داده هایتان را با استفاده از فایل پشتیبانی که گرفته اید، بازیابی کنید.

 

فضای ابری(Cloud storage) چیست ؟

 

 

برنامه اینترنتی(Web app) چیست ؟

در آموزش های گذشته در مورد برنامه هایی که میتوانید بر روی کامپیوترتان نصب کنید، صحبت کردیم. اما برنامه هایی هم وجود دارند که برای کار با آنها نیازی به نصب آنها ندارید، چون از فضای ابری استفاده میکنند، به این برنامه ها، برنامه اینترنتی میگویند. بسیاری از سایت های مشهور در واقع برنامه اینترنتی میباشند. شما ممکن است از برنامه های اینترنتی استفاده کرده باشید، در حالیکه این موضوع را نفهمیده باشید. در زیر نگاهی می اندازیم به برنامه های اینترنتی مشهور.

 

Facebook : فیسبوک به شما اجازه میدهد تا پروفایل شخصی تان را ایجاد کرده و با دوستانتان در تعامل باشید. پروفایل و مکالمات میتوانند در هر لحظه ای آپدیت شوند، بنابراین فیسبوک از تکنولوژی برنامه اینترنتی برای آپدیت نگهداشتن اطلاعات استفاده میکند.

 

فضای ابری(Cloud storage) چیست ؟

 

 

Pixlr : Pixlr یک برنامه اینترنتی میباشد که به شما امکان ویرایش تصاویرتان را می دهد. مانند برنامه فتوشاپ، Pixlr نیزی دارای امکاناتی مانند اصلاح رنگ و ابزارهای مفید دیگری میباشد.

 

فضای ابری(Cloud storage) چیست ؟

 

Google Docs : Google Docs یک مجموعه آفیس میباشد که بر روی مرورگر اجرا میشود. مانند برنامه آفیس مایکروسافت، میتوانید از Google Docs برای ایجاد مستندات و ... استفاده کنید. و چون فایل ها بر روی فضای ابری ذخیره میوشند، به راحتی میتوانید آنها را به اشتراک بگذارید.

 

فضای ابری(Cloud storage) چیست ؟

در آموزش بعدی به نحوه تمیز کردن کامپیوتر خواهیم پرداخت.

 

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 3
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 127
تعداد کل نظرات : 112
تعداد کل آرا: 776
تعداد کل بازدیدها: 274198

نظرات کاربران

*