فشار چشم چیست؟

فشار چشم چیست؟

یکی از مشکلاتی که خیلی از مردم با آن درگیری می شوند، بیماری فشار چشم می باشد، فشار چشم بیماری است که خیلی از مردم با آن آشنایی ندارد، ولی این بیماری دامن بسیاری از مردم را می گیرد و بسیاری آن را اختلالات دیگر ربط می دهند، از این رو، شناخت بیماری فشار چشم بسیار مهم و ضروری است.

در داخل چشم لازم است که مایع چشم به صورت نرمال فعالیت داشه باشد. مایع چشم دائم در چشم تولید می شود و سپس از آن جاری شده و دفع می گردد. اگر در جاری شدن مایع چشم اختلالی ایجاد شود، میزان مایع در چشم به میزان زیاد افزایش می یابد، در نتیجه مایع به دیواره چشم فشار زیادی وارد می کند، که این به بیماری های مختلف چشمی و نیز ایجاد انواع اختلالات منجر می گردد.

فشار چشم در چشم های سالم هم به وجود می آید. لاکن در این زمان، فشار چشم آسیب شناسانه (Patoloji) نیست، بلکه فیزیولوژیکی (Physiology) می باشد. نرمال بودن فشار چشم برای سلامتی چشم انسان بسیار مهم می باشد.

افزایش فشار چشم به سر درد (معمولا در ناحیه گیجگاهی)، درد چشم (به ویژه در زمان حرکت چشم) منجر می شود که از دیگر علائم و نشانه هایی آن می توان به خستگی چشم اشاره نمود.

در انسانی که مبتلا به فشار چشم می باشد، ناراحتی در چشم به ویژه در زمانی که با کامپیوتر کار می کند و یا به خواندن متن هایی با فونت ریز می پدارد بیشتر احساس می شود. در موارد شدید، چشم سرخ می شود و علائمی مانند اختلال در بینایی به وجود می آید.

در زمانی که فشار چشم زیاد و شدید می باشد، انسان به سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ می تواند دچار گردد. لاکن در برخی از موارد فشار چشم زیاد هیچ علائم و نشانه ای از خود بروز نمی دهد، تنها به همین دلیل پزشکان توصیه می کنند که انسان های بالای 40 سال معاینات پزشکی پیشگیرانه انجام دهند.

افزایش فشار چشم سبب از بین رفتن سلول های غشای روی چشم و ایجاد اختلال در متابولیزم (Metabolism) به وجود می آورد و یا سبب ایجاد تغییرات غیرقابل پیش بینی می گردد. برخی از بیمارها سبب ایجاد بیماری فشار چشم می گردند، که از جمله آنها عبارتند از:

1- فشار خون بالا؛

2- نارسایی قلبی؛

3- برخی از بیماری های چشمی؛

4- کار کشیدن بیش از حد از چشم (مثلا کسانی که به مدت طولانی از کامپیوتر استفاده می کنند)؛

5- التهاب های مختلف در چشم؛

6- اختلال در سیستم درون ریز (Endocrine system) بدن؛

7- بیماری هایی مانند کم کاری تیروئید و یا عدم دفع سموم از بدن؛

8- ورم چشم؛

9- بیماری تروما؛

اما دلیلی اصلی و اساسی افزایش فشار چشم، بیماری بسیار خطرناک چشم، یعنی آب سیاه (glaucoma) می باشد. یکی دیگر از علل ایجاد فشار چشم، بیماری آتروفی(Atrophy) است که در بافت سیستم عصبی چشم روی می دهد.

با بروز اولین نشانه از افزایش فشار چشم، حتما به چشم پزشک مراجعه کنید. فشار چشم را تنها با تونومتر چشم (فشار سنجی چشم) اندازه گیری می کنند. این یک کار بسیار راحت می باشد. چشم پزشک با این ابزار چشم بیمار را معاینه می کند.

درمان فشار چشم بستگی به علل و دلایل ایجاد این بیماری دارد. معمولا پزشکان قطره های ویژه چشم را تجویز می کنند. در حال حاضر از لیزر هم برای درمان این بیماری استفاده می شود.

البته لازم به ذکر است که فشار چشم تنها به معنای افزایش فشار نمی باشد، چرا که گاهی در انسان پیش می آید که فشار چشم کاهش پیدا می کند. این هم یکی از فرآینده های آسیب شناختی مانند التهاب و یا بیماری های دیگر می باشد. کاهش فشار چشم بر روی فعالیت و بینای چشم انسان تاثیر منفی دارد و موجب ایجاد اختلال در بینایی می شود.

کاهیدگی یا آتروفی (Atrophy) به معنی تحلیل‌رفتگی پوست یا بافت یا عضوی که رشد بهنجار داشته‌است. در کاهیدگی تعداد یاخته‌ها تغییری نمی‌کند بلکه اندازه و محتویات آنها کاهش می‌یابد. البته به صورت غیر دقیق به مواردی که بافتها کاهش حجم همراه با کاهش تعداد یاخته‌ها دارند نیز گاه آتروفی می‌گویند.(منبع ویکی پدیا)

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
فشار چشم چیست؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)