فرو رفتن ناخن در گوشت انگشت | روش های پیشگیری از فرو رفتن ناخن در گوشت

فرو رفتن ناخن در گوشت انگشت | روش های پیشگیری از فرو رفتن ناخن در گوشت
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/02/10

یکی از عارضه های شایع در بین مردم فرو رفتن ناخن در گوشت پا می باشد، که در آن گوشه و یا کناره ناخن انگشت پا به درون گوشت نرم اطراف خود فرو می رود و در نتیجه مورد ایجاد قرمزی، ورم، درد و گاهی عفونت هم می شود. علل و دلایل فرو رفتن ناخن در انگشت پا و روش های پیشگیری از آن را در این مطالب تقدیم شما می کنیم.

یکی از مشکلاتی که در بین مردم بسیار شایع می باشد، فرو رفتگی ناخن در گوشت انگشت به ویژه انگشت پا می باشد، که اطراف ناخن، وارد پوست می شود و سبب ایجاد دردهای شدید، التهاب و عفونت و چرک می گردد. در عرصه علم پزشکی این مشکل را «فرو رفتن ناخن در گوشت انگشت» (Onychocryptosis) می گویند.

معمولاً این اختلال در ناخن های انگشت پا و در بیشتر موارد هم در ناخن های انگشت شصت به وجود می آید. این بیماری در زنان و مردان به مراتب دیده می شود. اگر چه این مشکل و اختلال کوچکی است، ولی انسان را به صورت جدی عذاب می دهد، چرا که افراد مبتلا به این مشکل، وقتی راه می روند، اذیت می شوند، نمی توانند کفش بپوشد، شب ها درد شدیدتر می شود، در اطراف انگشت زخم هایی ایجاد می شود. این مشکل به ویژه در افراد مبتلا به بیماری دیابت قندی خطرناک می باشد. چرا که این زخم ها در این افراد بهبود پیدا نمی کند و در نتیجه حتی می تواند، منجر به خونریزی و قطع کردن انگشت شود. بزرگترین مشکل در این افراد این می باشد، که حتی بعد از درمان هم، مجدداً این مشکل تکرار می شود. از جمله دلایل اساسی و اصلی که سبب ایجاد این مشکل و اختلال می شود، عبارتند از:

1- ژنتیک و ارثی بودن که مربوط به فرم و شکل ناخن ها می شود.

2- ناراحتی، به ویژه افرادی که کفش های بسیار تنگ می پوشند.

3- آسیب دیدن ناخن؛

4- رعایت نکردن قواعد و اصول کفش پوشیدن؛

5- غلط گرفتن ناخن ها، لازم است، که حتماً ناخن ها درست گرفته شوند.

6- برخی بیماری ها به ویژه بیماری دیابت قندی؛

7- رشد بیماری قارچی؛

در موقع به وجود آمدن علائم اولیه این بیماری، حتماً نیاز است به پزشک جراح مراجعه نمود. چرا که بیماری خود به خود بر طرف نمی شود. در شرایط خانه هم امکان درمان آن وجود ندارد. گاهی برخی از بیماران تلاش می کنند، از طب سنتی برای درمان استفاده کنند. اما طب سنتی این مشکل را نمی تواند، حل کند. در نتیجه بیمار وقت را تلف می کند و بیماری شدیدتری می شود.

در صورتی که بیماری شدید باشد، عمل جراحی کوچکی انجام می شود. در برخی موارد ناخن به صورت کامل و یا بخشی از آن خارج می شود. با این حال، در دوره جدید برای پیشگیری از این بیماری روش و اصول خاصی وجود دارد، که از جمله آن درمان با لیزر می باشد. انجام این روش مانع از تکرار بیماری می شود و از بیماری جلوگیری می کند.

فرو رفتن ناخن در گوشت انگشت | روش های پیشگیری از فرو رفتن ناخن در گوشت

یکی از روش های اصلی برای پیشگیری از بیماری، رعایت کردن اصول و روش های پوشیدن کفش می باشد. شستن هر روزه پاها، عوض کردن جوراب و .... درست گرفتن ناخن ها (تنها به شیوه صاف و نه خمیده)، برای جلوگیری و پیشگیری از فرو رفتن ناخن در پوست مفید هستند. در صورت به وجود آمدن علائم اولیه بیماری قارچی مانند زرد شدن ناخن ها و غیره باید به پزشک مراجعه کرد. انتخاب کفش راحت هم مفید است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 96
تعداد کل آرا: 3344
تعداد کل بازدیدها: 859898

نظرات کاربران

*