فرصت ها و مزیت های اینترنت همه چیز برای ارائه دهندگان خدمات ارتباطی(CSPs) یا اپراتورهای مخابراتی

فرصت ها و مزیت های اینترنت همه چیز برای ارائه دهندگان خدمات ارتباطی(CSPs) یا اپراتورهای مخابراتی
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/02/31

در مقاله های تفاوت اینترنت، اینترنت اشیا(چیزها) و اینترنت همه چیز چیست؟ + فیلم و اینترنت همه چیز(Internet of Everything) چیست؟ در مورد اینترنت همه چیز(Internet of Everything) و تفاوت آن با اینترنت اشیاء توضیح داده شد. در این نوشته برمبنای تازه ترین مطالعات حوزه اینترنت اشیا/اینترنت همه چیز، به بررسی مزیت ها و فرصت هایی که اپراتورهای مخابراتی یا ارائه دهندگان خدمات ارتباطی/اینترنتی نسبت به دیگر شرکت های حوزه فاوا مانند شرکت های نرم افزاری بزرگ گوگل و فیسبوک و در ایران شرکت هایی چون آپارات و اسنپ دارند، می پردازیم. این مزیت یا فرصت های پیش روی شرکت های ارائه دهندگان خدمات ارتباطی(Communication Service Providers/CSPs) بیشتر به واسطه توسعه فناوری هایی مانند نسل پنجم، بلاک چین(Blockchain)، نرم افزارها و API های اپن سورس(Open Source) است.

اولین مزیت شرکت های ارائه دهنده خدمات ارتباطی در حوزه اینترنت همه چیز این است که آنها می توانند نقش کلیدی به عنوان یکپارچه کننده قابل اعتماد ایفا کنند.

اپراتورهای مخابراتی/ارائه دهندگان خدمات ارتباطی به دلیل اینکه در اینترنت اشیا شبکه اهمیت حیاتی دارد و آنها این شبکه را در اختیار دارند، برتری و مزیت دارند. البته ایجاد یک مدل کسب و کار مناسب به منظور بهره گیری از این فرصت و مزیت بسیار مهم است. حوزه هایی مانند فناوری های کشاورزی و بانکداری موبایل مثالهایی از این فرصت ها هستند.

پلتفرم ها و API های باز(Open) نقش مهمی در این راه ایفا می کنند. نمونه هایی از بهره گیری از این مزیت را در شرکت جی ایی دیجیتال(GE Digital) شاهد بوده ایم که توانسته با رویکرد بهره گیری از پلتفرم و API باز مدل های کسب و کار، محصولات و بازارهای وسیع جدیدی را برای خود و مشتریانش ایجاد کند.

در فضای اینترنت همه چیز/اینترنت اشیا داده ها نقش نفت خام را بازی می کنند و تحلیل داده ها(analytics) نقش پالایشگاه برای تبدیل این نفت خام/داده ها به اطلاعات و اقدامات را ایفا می کند. اگر اپراتورها بتوانند از اقتصاد منتج از داده(data economy) به خوبی بهره برده، داده ها را از طریق هاب یا پلتفرم داده ها تجمیع، تحلیل و مدیریت کنند، می توانند چشم انداز، نوآوری ها و درآمدهای جدیدی از این داده ها کسب کنند.

البته بهره گیری از این فرصت ها تنها با ایجاد یک اکوسیستم صحیح و مشارکت کنندگان درست ممکن می شود.

موانع پیش رو اپراتورهای مخابراتی در بهره گیری از فرصت های اینترنت همه چیز/اینترنت اشیا

مهمترین مانع پیش روی شرکت های ارائه دهنده خدمات ارتباطی مسئله امنیت است. امنیت در حوزه اینترنت اشیا/اینترنت همه چیز بسیار مورد بحث و گفتگو بوده است. صاحبنظران معتقدند که همه اجزاء این اکوسیستم باید بر روی مسئله امنیت اینترنت اشیا متمرکز شوند، در غیر اینصورت اینترنت همه چیز/اینترنت اشیا تحقق نمی یابد و اگر هم تحقق یابد به شکلی زشت و ناصحیح شکل می گیرد. صاحبنظران معتقدند که در حال حاضر بیشتر روی امنیت سخت افزارها در حوزه اینترنت همه چیز تمرکز می شود؛ در حالیکه تمرکز واقعی باید روی نرم افزار باشد، زیرا این حوزه آسیب پذیرتر است.

در حال حاضر فعالان حوزه اینترنت همه چیز نسبت به پلتفرم ها و جنبه های مختلف آن از جمله امنیت آن هیجان زده اند، اما حقیقت این است که فراهم کردن امنیت پلتفرم ها نسبت به برقراری امنیت میلیون ها دستگاه متصل به شبکه بسیار ساده تر است. در واقع تلاش باید بر روی ایجاد امنیت دستگاه ها در خط مقدم(end-point) محیط اینترنت اشیا باشد.

فناوری بلاک چین(Blockchain) یا زنجیره بلوکی(در حوزه پایگاه داده ها) در سالهای اخیر به خوبی تحت کنترل درآمده و می توان از آن در محیط اینترنت همه چیز استفاده کرد. با بهره گیری از این فناوری شما می توانید بر روی اینکه چه چیزی با چه چیزی ارتباط برقرار می کند، چه پولی جابجا می شود و دیگر کنترلها در شبکه را داشته باشید.

مسئله محرمانگی داده ها نیز بسیار در سالهای اخیر توسط شرکت ها دنبال شده است و قانون محافظت از داده های اتحادیه اروپا (European General Data Protection Regulation/GDPR) نیز وضع شده است و بزودی اجرا می شود.

بطور کلی شرکت های ارائه دهنده خدمات ارتباطی یا اپراتورهای مخابراتی به سبب در دست داشتن شبکه های ارتباطی مزیت هایی را نسبت به دیگر فعالان اکوسیستم اینترنت اشیا دارند که با تمرکز و توجه روی مبحث امنیت و محرمانگی داده ها می توانند از این فرصت های پیشرو به خوبی بهره بگیرند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 113
تعداد کل آرا: 1300
تعداد کل بازدیدها: 293783

نظرات کاربران

*