فرش ماشینی یا دستباف ؟ | بهترین فرش دستباف ایران " راهنمای خرید فرش دستباف

فرش ماشینی یا دستباف ؟ | بهترین فرش دستباف ایران

فرش در خانه اکثر ایرانی ها یکی از وسایل ضروری خانه به حساب می آید. اگر شما قصد خرید فرش دارید پیشنهاد میکنم این مقاله را مطالعه کنید تا در نهایت با وجود تنوع طرح ها ونقش ها دچار سردرگمی نشوید.

فرش ماشینی یا دستباف؟ | فرش ماشینی بخریم یا دستباف؟ | فرش دستباف بهتر است یا فرش ماشینی؟

طرح اکثر فرش هایی که ما ایرانی ها در خانه هایمان داریم معمولا حاشیه ای پهن در اطراف دارد و یک طرح بیضی شکل یا دایره ای شکل هم در وسط آن کار شده است که به طرح ترنج معروف است و از طرف ایرانی ها مورد استقبال قرار گرفته است.

 

معایب فرش دستباف | مزایای فرش دستباف | مقایسه فرش ماشینی با فرش دستباف


با اینکه فرش دستباف نسبت به فرش ماشینی مزیت های بسیار بیشتری دارد اما فرش های ماشینی با طرح های بسیار زیباتر و قیمت ارزانتر نسبت به فرش دستبافت طرفداران بسیار زیادی دارند. اما این نکته قابل ذکر است که برخی افراد پرداخت بیشتر را در قبال خرید فرش دستباف ترجیح میدهند و بر این باور هستند که این گونه خرید به صرفه تر است. در این قسمت به مقایسه مشخصات دو فرش (دستباف و ماشینی ) میپرازیم.

1- فرشه های دستباف از دور و نزدیک جلوه بسیار بسیار خوبی دارند ولی این خصوصیت شامل فرش های ماشینی نمیشود و فرش های ماشینی فقط از دور خوب به نظر میرسند و از نزدیک به مرغوبی فرش های دستباف نمیرسند.


2- با گذشت زمان رنگ و لعاب فرش های دستباف جلا داده میشود و باعث زیباتر شدن آن میشود اما گذشت زمان از زیبایی فرش های ماشینی می کاهد و این یک نقطه ضعف بزرگ برای فرش های ماشینی به شمار می آید.


3- فرش دستباف در زمستان گرم و در تابستان سرد است اما فرش ماشینی به دلیل اینکه با مواد پلاستیکی ساخته میشود، فاقد این خاصیت میشود.


4- اگر فرش دستباف تمیز نگه داشته شود برای سلامت اشخاص هیچ تهدیدی ندارد اما فرش ماشینی به دلیل داشتن پرزهای پلاستیکی با عبور و مرور زیاد رنگ کهربایی ( کهربا به صمغ فسیل شده درخت گفته میشود )  به خود میگیرد و پرزها در هوا معلق میشود و در مواردی منجر به بیماری های تنفسی و ایجاد حساسیت شده است.


5- با گذشت زمان ارزش فرش ماشینی کاهش پیدا میکند ولی فرش دستباف با گذشت زمان ارزشش بالاتر میرود. برای اطمینان پیدا کردن از این موضوع میتوانید بر روی فرش دستباف سرمایه گذاری کنید.

با توجه به موارد بالا خرید فرش دستباف کار عاقلانه تری به نظر می آید و مهم ترین دلیل آن هم این است که با گذشت زمان نه تها ارزش آن پایین نمی آید بلکه بالا هم میرود.

بهترین فرش دستباف ایران | کدام فرش دستباف برای خرید بهتر است؟ | چه نوع فرش دستبافی بخریم؟

انواع فرش دستباف

* فرش نائین *

فرش نائین بخاطر کیفیت بسیار خوبش در جهان معروف شده است، زیرا پشم استفاده شده در این فرش اصلا ضخیم نبوده و از ظریف ترین پشم ها استفاده شده است که در اصطلاح به آن کرک گقته میشود.

طرح های فرش نائین

مهم ترین طرح های استفاده شده در فرش نائین، طرح های لچک و ترنج ( در بالا توضیح داده شد) است.

طرح لچک: این نوع طرح برگرفته از ساختمان های سده آخر دوره اشکانیان است و نمایی از حیاط ساختمان های آن دوره را به نمایش میگذارد. لچک های فرش باغچه های سبزی کاری شده خانه ها هستند و بیضی وسط آن اشاره به حوض وسط حیاط دارد.

 

فرش ماشینی یا دستباف؟ | فرش ماشینی بخریم یا دستباف؟ | فرش دستباف بهتر است یا فرش ماشینی؟ویژگی های فرش نائین

از ویژگی های منحصر به فرد فرش نائین زمینه رنگی روشن و مات آن است که همراه با دقت و ظرافت خاصی در بافت و نقش های سنتی آرامش وصف نشدنی را به انسان می بخشد.

چطور فرش های نائین را بشناسیم؟ | شاخصه های فرش های نائین

معمولا فرش هایی که مورد استفاده خانواده ها قرار میگیرد دارای ساختاری محکم و پرزهایی بلند هستند اما فرش های نائین دارای پرزهایی کوتاه هستند که بیشتر جنبه تزئینی دارند تا اینکه جنبه مصرفی برای خانواده ها داشته باشد.

* فرش قم *

فرش های قم فرش هایی تمام ابریشم هستند که با تعداد  رجشمار های ( تعداد گره های ) بسیار بالا بافته میشوند. قالی هایی که با نخ های ظریف ابریشم بافته میشوند به " گل ابریشم" هم معروف هستند.

طرح های رایج فرش های قم

طرح های فرش های قم مثل رنگ هایشان دارای تنوع بسیار بالایی هستند. در اوایل، طرح های این فرش ترنج و لچک بودند که طرح های لچک آن مربوط به دوره عباسی بود اما بعد از گذشت زمان، طراحان قم تغییری اساسی در طراحی این فرش ایجاد کردند که ویژگی هایی نظیر هماهنگی نقش ها و رنگ آمیزی بسیار خوب و کم نظیر داشت که بعد ها به "سبک طرح قم" مشهور شد.

 

فرش ماشینی یا دستباف؟ | فرش ماشینی بخریم یا دستباف؟ | فرش دستباف بهتر است یا فرش ماشینی؟ویژگی های فرش قم

مهم ترین شاخصه شناخت فرش های قم تکنیک کار آنهاست؛ زیرا روش کار در این قالی بسیار منظم است تا جایی که بعضی اوقات فکر میکنید که این قالی ها اصلا دستباف نیستند و با ماشین بافته شده اند. قالی های قم بیشتر جنبه تزئینی دارند و برای مصرف خانواده ها ساخته نمیشوند.

* فرش کاشان *
 
طرح های استفاده شده در این فرش معمولا لچک و ترنج اصفهان است. از ویژگی این فرش ها هم میتوان این را ذکر کرد که قطسع این فرش ها معمولا کوچک هستند و به اندازه یک سجاده یا کمی بزرگتر از آن است. قالی کاشان هم بافت ظریفی دارد و هم نقش های بسیار زیبا و خوش نقشی دارند. پشم استفاده شده در این فرش هم، پشم استرالیایی است که کیفیت بسیار بالایی دارد.

 

فرش ماشینی یا دستباف؟ | فرش ماشینی بخریم یا دستباف؟ | فرش دستباف بهتر است یا فرش ماشینی؟

 

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشه و شما عزیزان با نظرات تان ما را حمایت کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

Ali Adinehpour مولف مقالات علمی سایت چگانه است. به زودی اطلاعات فردی بیشتری از ایشان در معرض دید شما خواننده ی گرامی قرار خواهد گرفت.

تعداد کل مقالات: 54
تعداد کل نظرات : 0
تعداد کل آرا: 56
تعداد کل بازدیدها: 4527
فرش ماشینی یا دستباف ؟ | بهترین فرش دستباف ایران " راهنمای خرید فرش دستباف
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)