فرزندان و همسران امام حسین(ع)

فرزندان و همسران امام حسین(ع)

در مقاله سیر تاریخی زندگی نامه امام حسین (ع) درخصوص سیر زمانی و شرح زندگی امام حسین(ع) بطور مختصر توضیح داده شد. در این دوره زندگی امام حسین همسران متعددی اختیار کرده اند که در این مقاله سعی می شود برخی از جنبه های زندگی خانوادگی و خصوصی امام حسین به جهت آشنایی بیشتر با همسران گرانقدر ایشان آورده شود.

امام حسین(ع) پنج همسر داشتند که در برخی از منابع از مجموع همسران ایشان چهار پسر و دو دختر و در دیگر منابع شش پسر و سه دختر نقل شده است. همسران و فرزندان امام حسین (ع) به شرح زیر هستند:

شهربانو که دختر یزگرد پادشاه ساسانی نقل شده است- البته برخی از منابع درخصوص نسب شهربانو تردید دارند(نقل از ویکی شیعه) و نام های دیگری مانند سندیه، غزاله و شاه زنان برای ایشان برشمرده اند. امام سجاد امام چهارم شیعیان فرزند امام حسین از شهربانو هستند. البته همانطور که ذکر شد برخی از منابع علی اصغر را نیز فرزند شهربانو می دانند. در برخی منابع آورده شده است که وی بعد از ولادت حضرت سجاد (ع) به تب نفاس از دنیا رفت.

رباب دختر امروالقیس است که در واقعه کربلا حضور داشتند و در آنجا به اسارت رفتند. سکینه و عبدالله دو فرزند امام حسین از رباب هستند. برخی از منابع علی اصغر که هنگام شهادت در واقعه کربلا نوزاد شیرخوار بوده است را همان عبدالله می دانند(نقل از ویکی شیعه). ایشان تنها همسری از امام حسین(ع) هستند که به اطمینان می توان گفت در واقعه کربلا حضور داشتند و آورده اند که تا یکسال بعد از شهادت امام حسین برای امام حسین عزاداری کردند و در سال 62 هجری رحلت می کنند.

لیلی دختر ابی مره بن عروه بن مسعود ثقفی هستند که حضرت علی اکبر(ع) که در واقعه کربلا نوجوانی بودند را فرزند امام حسین از ایشان می باشند.

ام اسحق، دختر طلحه بن عبیدالله از دیگر همسران امام حسین می باشند که ایشان همسر امام حسین مجتبی(ع) بوده که پس از شهادت امام حسن مجتبی با امام حسین ازدواج کرده و فاطمه دختر بزرگ امام حسین از ام اسحق است.

سُلافه یا ملومه از قبیله قضاعه پنجمین همسر امام حسین هستند که فرزندی به نام جعفر از ایشان است که در زمان حیات امام حسین، جعفر از دنیا رفته و نسی از او باقی نمانده است.

برخی از منابع علی اصغر فرزند شهربانو، محمد فرزند رباب و زینب(بدون ذکر نام مادر) را از دیگر فرزندان امام حسین برشمرده اند که با احتساب این فرزندان مجموع فرزندان امام حسین شش پسر و سه دختر می شود.

براساس منابع موجود غیر از رباب مابقی همسران امام حسین پیش از واقعه کربلا فوت کرده بودند و به این جهت تنها حضور رباب در واقعه کربلا بطور یقین در منابع آورده شده است.

منابع: سایت حوزه، اسلام کویست، ویکی شیعه

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 175
تعداد کل آرا: 2650
تعداد کل بازدیدها: 669357


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)