غذاهای مفید برای مغز | غذاهایی که سبب بهبود فعالیت مغز می شوند

غذاهای مفید برای مغز | غذاهایی که سبب بهبود فعالیت مغز می شوند

غذاهای مختلف در ارگانیسم بدن انسان تاثیرات مختلفی دارند، برخی از غذاها به غذای مغز معروفند و از این رو، برای سلامتی مغز و نیز عملکرد بهتر آن بسیار مفید هستند. از این رو، مصرف این غذاها سبب داشتن مغزی سالم و قوی خواهد شد.

تحقیقات اثبات کرده اند که، مصرف دائمی برخی از غذاها سبب تقویت حافظه و فعالیت مغزی انسان می شوند. برای مقابله با استرس مفید هستند و حال و روحیه انسان را بهتر می کنند. به طور کلی استفاده از این غذاها برای داشتن مغزی سالم و نیز مراقبت از سلامتی مغز به انسان کمک می کند. از این رو، مغز انسان این محصولات و غذاها را می پسندد. از جمله این غذاها عبارتند از:

1- ماهی و دیگر محصولات دریایی مانند میگو:

این محصولات برای مغز انسان بسیار مفید هستند. در ترکیبات این غذاها روغن بسیار مهم و با اهمیت امگا – 3 وجود دارد که برای فعالیت های مغزی مانند هوا لازم است.

2- بخش زیادی از توت ها:

توت ها سرشار از آنتی اکسیدان می باشند. این مواد به طور فعال با مواد سمی موجود در بدن مبارزه می کنند. مواد سمی در ارگانیسم بدن انسان با انباشته شدن، سبب تخریب و از بین بردن سلول ها می شوند. به عقیده پزشکان وجود مواد سمی در بدن انسان، یکی از دلایل اصلی بیماری سرطان، بیماری سیستم قلبی – عروقی و پیری مغزی و نیز ضعف عملکرد مغز می باشد.

3- گردو و فندق:

گردو و فندق هم برای مغز بسیار مفید هستند. در بین این محصولات مفیدترین برای مغز گردو می باشد. در کنار گردو و فندق می توان از بادام زمینی، بادام هندی، بادام و غیره را نام برد. این محصولات غنی از روغن امگا – 3 و روغن امگا - 6 می باشند. علاوه بر این، این محصولات منبع غنی از ویتامین B6 و E هستند. گردو و فندق فعالیت مغز را بهتر می کنند و انسان را سرحال می نمایند. برای خارج شدن از افسردگی مفید هستند. به همین دلیل برای افرادی که دارای فعالیت فکری می باشند، برای دانش آموزان و دانشجویان مصرف روزانه از این محصولات توصیه می شود. در طول روز به اندازه یک مشت فندق و گردو خوردن کفایت می کند.

4- تخم آفتاب گردان، کتان، کنجد و کدو:

مصرف این تخم ها سبب تقویت حافظه می شود و فعالیت مغز را بهتر می کند.

5- گیاه مختلف هسته دار (غلات):

این گیاه با ویتامین های گروه B و اسید فولیک غنی می باشند. لذا سبب تقویت حافظه انسان و به طور کلی توانایی ذهنی افراد می شوند. در میان گیاهان هسته دار، آنچه برای مغز بسیار مفید است، می توان به جوی دو سر، جو پرک و برنج قهوه ای اشاره کرد.

6- شکلات تند:

یکی از اصلی ترین دوستان مغز شکلات تند محسوب می شود. این نوع شکلات سرشار از آنتی اکسیدان می باشد. مصرف شکلات موجب افزایش دقت و تمرکز انسان می شود و بر روی گردش خون مغز تاثیر مثبت می گذارد.

7- تخم مرغ:

سرشار از پروتئین، ویتامین های A، D، E و B و نیز لسیتین (Lecithin) می باشد. این مواد با تغییراتی که در ارتباط با پیری مغز می باشند، مقابله می کند.

8- اسفناج، کاهو، کلم بروکلی، آووکادو، سیر، هویج، گوجه فرنگی و انگور:

ین مواد هم برای تقویت فعالیت مغزی بسیار مفید و موثر هستند.

9- ادویه های کاری تند:

به علت غنی بودن از آنتی اکسیدان، با پیری مغز مبارزه می کنند.

10- قهوه:

نوشیدن قهوه فعالیت مغز را تقویت می کند و آن را تحرک می نماید. استفاده روزانه از قهوه (مسلماً در مقدار کم، به مقدار یک الی دو فنجان)، برای پیشگیری از بیماری هایی مانند آلزایمر مفید است. بیماری آلزایمر معمولاً در انسان های سن بالا به وجود می آید. در زمان ابتلا به این بیماری سلول های مغزی به صورت کلی از بین می روند و در نتیجه مغز ضعیف می شود.

11- چای سبز:

این چای سرشار از ماده کاتچین (Catechin) و آنتی کسیدان می باشد. در طول روز دو الی سه استکان چای سبز نوشیدن بسیار خوب است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1055
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
غذاهای مفید برای مغز | غذاهایی که سبب بهبود فعالیت مغز می شوند
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)