غذاهای مفید برای داشتن خواب سالم | تاثیر غذا بر روی خواب

غذاهای مفید برای داشتن خواب سالم | تاثیر غذا بر روی خواب
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/01/15

غذا برای سلامتی و تندرستی انسان بسیار مهم است، داشتن تغذیه سالم برای داشتن خولب خوب و راحت هم ضروری و هم است، به همین دلیل افرادی که دارای اختلال خواب و یا دچار کم خوابی و بی خوابی هستند، بهتر است، به تغذیه خود توجه کرده و غذاهایی را مصرف نمایند، که موجب خواب راحت و خوب می شود.

همانطور که اختلالات و مشکلات مربوط به خواب، دارای علل و دلایل مختلفی می باشند، اصول معالجه و درمان آنها نیز مختلف و گوناگون می باشد. برای تنظیم خواب توصیه می شود، برخی از مواد غذایی را به صورت متمادی مصرف نمائید.

- قبل از خواب چه غذایی را می توان خورد و یا چه نوشیدنی را می توان نوشید؟

داشتن خواب خوب، بنیاد و اساس سلامتی می باشد. چرا که اختلالات خواب می تواند، سبب بسیاری از بیماری ها شود. داشتن تغذیه مناسب، واقعاً برای خواب خوب و دیگر اختلالات ناشی از خواب می تواند، مفید باشد. اما اگر تغذیه خوب تا این حد بر روی خواب تاثیر می گذارد، پس نقش هورمون های خواب از جمله سروتونین (Serotonin) و تریپتوفان (Tryptophan) چه می باشد؟

میان ترشح هورمون سروتونین در مغز و سر با کربوهیدرات ها ارتباط وجود دارد. به همین دلیل یک ساعت قبل از خواب مصرف مقدار کمی غذایی، که در ترکیبات خود دارای پروتئین و کربوهیدرات می باشد، سبب افزایش ترشح هورمون سروتونین می شود. ولی دلیل چیست؟

برای جداسازی حداکثر هورمون سروتونین نیاز به 2 پروتئین اساسی وجود دارد. تریپتوفان و اسیدهای آمینه که مواد خام، برای جداسازی سروتونین هستند و دیگر محصولات حاوی پروتئین می باشند. وقتی که انسان کربوهیدرات مصرف می کند، کربوهیدرات موجب می شود که ارگانیسم بدن انسولین تولید کند و انسولین راه را برای رفتن تریپتوفان به مغز باز می کند. به همین دلیل سعی کنید، یک ساعت قبل از خواب به مقدار کم از غذاهایی که در ترکیبات خود دارای پروتئین و کروبوهیدرات می باشند، استفاده کنید. از جمله این ها غذاها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- محصولات لبنی:

شیر، کشک، ماست و دیگر محصولات لبنی در مغز انسان سبب تولید هورمون سروتونین (هورمون خواب) می شود. سروتونین به نوبه خود در انسان احساس راحتی و خواب را به وجود می آورد. واضح است که خوردن یک فنجان شیر و یا دیگر محصولات لبنی قبل از خواب سبب داشتن خواب بهتر می گردد.

2- تخم مرغ:

تخم مرغ که در روغن پخته شده، مقدار لازم تریپتوفان را در ارگانیسم بدن انسان تامین می کند.

3- گردو و فندق:

 گردو و فندق منبع غنی از تریپتوفان می باشند. حتی مصرف فندق و یا روغن فندق قبل از خواب سبب تنظیم خواب انسان می شود.

4- موز:

در ترکیبات نیوه موز تریپتوفان، سروتونین، ملاتونین و منیزیم وجود دارد. این مواد سبب راحتی عضلات شده و موجب خواب راحت می گردد.

5- سیب زمینی:

در ترکیبات سیب زمینی تریپتوفان و کربوهیدرات وجود دارد. که هر دو برای خواب خوب مفید هستند.

6- آلبالو:

ملاتونین یکی دیگر از هورمون های خواب می باشد، که در ترکیبات آلبالو به مقدار زیاد وجود دارد.

7- عسل:

عسل سبب کاهش تولید اورکسین (Orexin) در مغز انسان می شود. مسئله این جا می باشد که، اورکسین یکی از نوروپپتیدها (Neuropeptide) می باشد، که سبب بی خوابی در انسان می شود. افزایش میزان قند خون سبب کاهش آن شده و به همین دلیل برای تامین وضعیت خواب مفید می باشد.

- خوردن کدام یک از محصولات قبل از خواب توصیه نمی شود؟

 مصرف نوشیدنی های الکلی، نوشیدنی های انرژی زا، قهوه و چای تند قبل از خواب توصیه نمی شود. همچنین باید از خوردن سیر پرهیز کرد. چرا که می تواند سبب تحریک انسان شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 2999
تعداد کل بازدیدها: 276388

نظرات کاربران

*