غذاهای خوشبختی آور | اگر می خواهید خوشبخت شوید، این غذاها را بخورید

غذاهای خوشبختی آور | اگر می خواهید خوشبخت شوید، این غذاها را بخورید
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/01/20

تاثیر غذا بر روی سلامتی انسان اثبات شده است، از این رو، غذا می توان بر روی احساس خوشبختی و داشتن حال خود در انسان هم کمک نماید و موجب ترشح هورمون سروتونین که به هورمون خوشبختی معروف است، در ارگانیسم بدن انسان گردد و انسان حال خوبی داشته باشد.

غذاهایی که در ترکیبات خود دارای سروتونین (Serotonin) می باشند، به غذاهای خوشبختی آور معروف هستند. لذا اگر شما می خواهید حال و احوال روحی - روانی خود را بهتر کنید، می توانید از غذاهایی که در ترکیبات خود دارای سروتونین می باشند، استفاده نماید. از جمله این غذاها عبارتند از:

1- کلم بروکلی:

کلم بروکلی به مقدار زیاد دارای کروم (Chromium) می باشد، که انرژی لازم برای داشتن روحیه خوب و سرحال را تامین می کند. چرا که کروم به ترشح هورمون سروتونین کمک می کند و به عنوان یک آرامبخش بر روی حال روحی – روانی انسان تاثیر می گذارد. اثبات شده است که کلم بروکلی موجب کاهش علائم افسردگی از جمله داشتن خواب بیش از اندازه و زیاد غذا خوردن می شود. کروم در ترکیبات آب انگور و سیب زمینی هم وجود دارد.

2- بادام زمینی:

بادام زمینی منبع غنی از روی (زینگ) می باشد و یکی از خشک بارهای انرژی زا و سالم است. مصرف بادام زمینی موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و توانایی بدن را افزایش می دهد. از دیگر خشکبارهایی که دارای منبع غنی از روی می باشد، می توان به تخمه کدو اشاره کرد.

3- ماهی قزل آلا:

در فصل تابستان مدتی آفتاب گرفتن برای دریافت ویتامین های مورد نیاز برای تنظیم حال روحی –روانی انسان کمک می کند. اما در فصل زمستان همین ویتامین ها را چگونه می توان دریافت کرد؟ طبیعی می باشد که از طریق ماهی قزل آلا. این ماهی غنی از ویتامین دی (D) که ویتامین نور خورشید است، می باشد. شیر و زرده تخم مرغ هم از دیدگاه ویتامین دی مهم و با اهمیت هستند.

4- اسفناج:

منیزیم یکی از مواد معدنی می باشد که در ترشح هورمون سروتونین نقش زیادی بازی می کند، در ترکیبات اسفناج به مقدار فراوان منیزیم وجود دارد. کمبود منیزیم در ارگانیسم بدن انسان موجب ایجاد بی خوابی و خستگی که از علائم و نشانه های افسردگی می باشد، می شود. از دیگر مواد غذایی دارای منیزیم زیاد می توان به بادام، که سرشار از منزیم است، اشاره کرد.

5- نخود:

ویتامین B6 موجود در ترکیبات نخود موجب ترشح هورمون های سروتونین و نوراپی‌نفرین (Norepinephrine) می گردد. این هورمون ها بر روی روحیه و احوال انسان تاثیر بسیار مثبت می گذارند. کمبود ویتامین B6 در ارگانیسم بدن انسان، موجب عصبی شدن، اختلال ذهنی و سختی حرکت دادن عضلات می گردد. از دیگر مواد غذایی و محصولاتی که سرشار از ویتامین B6 هستند، می توان به لوبیا، موز و ماهی قزل آلا اشاره کرد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 2999
تعداد کل بازدیدها: 276314

نظرات کاربران

*