غذاهای افزایش دهنده شیر مادر | غذاهای کاهش دهنده شیر مادر

غذاهای افزایش دهنده شیر مادر | غذاهای کاهش دهنده شیر مادر

شیر مادر بهترین غذایی است که نوزاد در دو سال اول زندگی می تواند از آن استفاده کند، ولی با این حال برخی از مادران با کمبود شیر مواجه هستند و یا تمایلی به شیر دادن به نوزاد خود ندارند، لذا از شیر خشک و غذاهای کمکی استفاده می کنند، در حالی که به توصیه پزشکان و کارشناسان نوزاد حتماً باید از شیر مادر تغذیه کند و بودن به اندازه کافی شیر مادر بسیار مهم است، تغذیه مادر می تواند دلیل اصلی افزایش یا کاهش شیر مادر باشد.

برخی از غذاها شیر مادر را افزایش می دهند و برخی دیگر از غذاها سبب کاهش شیر مادر می شوند. به همین دلیل مادران شیرده، باید به این موارد توجه داشته باشند.

- غذاهایی که سبب افزایش شیر مادر می شوند. عبارتند از:

1- بلغور جوی دو سر؛

2- بادام؛

3- ماست؛

4- زرد آلو؛

5- ماهی قزل آلا؛

6- اسفناج؛

7- حبوبات؛

8- تخم کنجد؛

9- خرما؛

10- برنج قهوه ای؛

- غذاها و موادی که سبب کاهش شیر مادر می شوند، عبارتند از:

1- کافئین (در چای، قهوه، و نیز کافئین موجود در ترکیبات نوشیدنی های انرژی زا)؛

2- جعفری؛

3- سیگار و نوشیدنی های الکلی؛

4- مریم گلی؛

5- پونه؛

6- نعناع؛

غذاهای افزایش دهنده شیر مادر | غذاهای کاهش دهنده شیر مادر

- کمبود شیر مادر و کارهای ضروری برای مقابله با آن

در زمانی که مادر تازه زایمان کرده با کمبود شیر مواجه می شود. اما بعد از اینکه از بیمارستان به خانه منتقل می شود و چند روزی استراحت می کند، شیرش کم کم بیشتر می شود. در این موقع لازم است، برای افزایش شیر مادر و جلوگیری از کاهش ترشح شیر مادر، نوزاد را بر حسب نیازش شیر داد.

مادری که شیر می دهد، باید از تنش های فیزیکی به دور باشد و در شرایط عاطفی آرامی قرار داشته باشد و همچنین افراد زیای برای دیدنش نروند و به اندازه کافی غذا و مایعات مصرف نماید. استفاده از کمپوت، آب میوه های مختلف، چای، چای با ترکیب شیر، آب های معدنی بدون گاز مفید است. استفاده از آب های شیرین گاز دار و همچنین شیر تازه گاو هم توصیه می شود. به ویژه 10 الی 15 دقیقه قبل از شیر دادن و 20 الی 30 دقیقه بعد از شیر دادن، نوشیدن مایعات بهتر است.

اگر احساس نیاز و تمایل به مصرف مایعات ندارید، از این رو خود را مجبور به خوردن مایعات نکنید. اما اگر احساس نیاز می کنید، حتماً مایعات بنوشید. در غیر این صورت احتمال دارد، شیرتان کاهش یابد.

اگر نوزاد احساس می کند که شیر مادر کم است و سیر نمی شود، به نوزاد زود به زود شیر دهید. هر قطره از شیر مادر برای نوزاد نعمت بزرگی می باشد. همچنین زود به زود شیر دادن نوزاد سبب تقویت لاکتوز موجود در شیر می شود. از این رو، منتظر پر شدن سینه های خود نباشید. چرا که هر چقدر با فاصله به نوزاد شیر دهید، به همان اندازه دیرتر شیر تولید می شود.

امروزه در داروخانه های قرص های مخصوص برای تقویت لاکتوز (Lactose) شیر فروخته می شود. در مواقعی که می خواهید از این قرص ها استفاده کنید، حتماً با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

با وجود همه این ها، اگر باز با کمبود شیر مواجه هستید، به نوزاد می توان شیر کمکی هم داد. اما در هر حال، مقدار شیر مادر را کاهش ندهید. در تغذیه نوزاد، شیر مادر نسبت به سایر غذاهای کمکی برتری دارد. تنها بعد از اینکه کودک با شیر مادر تغذیه شد، می توانید به کودک شیر شیشه را پیشنهاد کنید. علاوه بر این مقدار غذا به اشتهای نوزاد بستگی دارد. اگر وزن نوزاد از چهار و نیم کیلوگرم بیشتر است، در این صورت 100 الی 150 گرم شیر در یکبار می خورد. اما اگر وزن کودک، کمتر از چهار و نیم کیلو گرم می باشد، در این صورت مقدار کمی شیر می خورد. بعد ازاینکه نوزاد را با شیر مادر شیر دادید، برای اطمینان می توانید 80 الی 90 گرم شیر خشک به وی پیشنهاد دهید و اجازه دهید، تا وقتی که می خواهد، شیر بخورد و اضافه آن را دور بریزید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 3.7
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1118
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
غذاهای افزایش دهنده شیر مادر | غذاهای کاهش دهنده شیر مادر
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 3.7
sigmaمجموع آرا: 3


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)