غده صنوبری چیست؟ تاثیر غده صنوبری بر سلامتی بدن چیست

غده صنوبری چیست؟ تاثیر غده صنوبری بر سلامتی بدن چیست

غده صنوبری، توده بفتی مخروطی شکل است که به سقف بطن سوم مغز متصل است، این غده هورمونی به نام، ملاتونین و ماده شیمیایی به نام سروتونین را ترشح می کند. وجود این هورمون در بدن برای مقابله با استرس، سرطان و نیز کند کردن روند پیری مفید است، ازاین رو، در این مطلب به بررسی این غده و چگونگی افزایش ترشح هورمون ملاتونین می پردازیم.

اساسا غده صنوبری (Pineal gland) (غده ای در مغز) قرار دارد، این غده به ترشح هورمون ملاتونین (Melatonin) در بدن می پردازد که یکی از قوی ترین آنتی اکسیدان ها می باشد.

این هورمون برای مقابله با استرس مفید است، روند پیری در ارگانیسم بدن را کند می کند، فشار خون را تنظیم می کند، با رشد و ایجاد بسیاری از بیماری های مزمن و همچنین بیماری سرطان مقابله می کند. هورمون ملاتونین در زمان خواب ترشح می شود، این هورمون به میزان روشنایی اتاق بستگی دارد. نور ترشح آن را کاهش می دهد، بر عکس تاریکی ترشح آن را افزایش می دهد، به همین دلیل دانشمندان توصیه می کنند که انسان در تاریکی مطلق بخوابد.

تحقیقاتی که بر روی موش ها انجام گرفته است نشان می دهد، که در زمان کمبود ملاتونین در حیوانات، سرعت پیری در آنها افزایش می یابد. حساسیت نسبت به مقابله با انسولین کاهش می یابد. (این در بیماران قند و دیابتی ریسک خطر را افزایش می دهد) و سبب چاقی و تومورهای بدخیم می شود. علاوه بر این در حیوانات ماده فرآینده یائسگی خیلی زودتر شروع می شود.

کمبود ملاتونین و یا کاهش ترشح آن موجب بروز این علائم می شود:

- بی خوابی؛

- ضعیف سیستم دفاعی بدن؛

- افزایش فشار خون و یا برعکش کاهش فشار خون؛

- عصبانیت و عصبی شدن، هیجان؛

- تشدید افسردگی؛

اگر این علائم شما را زود به زود ناراحت می کند، به پزشک مراجعه کنید. در برخی از موارد پزشک قرص هایی را تجویز می کنند که در ترکیبات انها هورمون ملاتونین وجود دارد. لاکن مصرف این قرص ها در زمان برخی از اختلالات و بیماری ها ممنوع است. و نیز مصرف ملاتونین سبب کاهش هوشیاری می شود، به همین دلیل برای برخی از مشاغل مانند رانندگان، و ... مصرف آن توصیه نمی شود.

برای افزایش ترشح هورمون ملاتونین به صورت طبیعی متخصصات توصیه به افزایش میزان مصرف میوه و سبزیجات می کنند. و نیز به تنظیم رژیم غذایی روزانه توصیه می شود.

خوابیدن نرمال و کامل شبانه به افزایش ترشح هورمون ملاتونین در بدن کمک فراوانی می کند و یکی از اصلی ترین شرایط می باشد. در این موقع، لازم است که شب اتاق تاریک باشد، وجود چراغ شب خواب و یا نور کوچه سبب کاهش ترشح ملاتونین می گردد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
غده صنوبری چیست؟ تاثیر غده صنوبری بر سلامتی بدن چیست
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)