عید نوروز در تاریخ | پیشینه ی تاریخی عید نوروز | نوروز در کشورهای مختلف

عید نوروز در تاریخ | پیشینه ی تاریخی عید نوروز | نوروز در کشورهای مختلف
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/12/16

یکی از عیدهای اصلی ایرانی ها عید نوروز می باشد، این عید در میان کشورهای منطقه قفقاز، آسیای مرکزی مشترک می باشد. اگر چه تاریچه شکل گیری عید نوروز دقیقاً مشخص نیست ولی محققان در مورد آن اطلاعات جالبی دارند، که در ادامه تقدیم شما می شود.

در مقاله زیر برای شما مخاطبین گرامی تاریخچه عید نوروز و پیشینه عید نوروز و اینکه اصلا چرا عید نوروز را جشن می گیریم سخن می گوییم با چگانه همراه شوید.

تعطیلات ملی و اعیاد با افسانه ها، تاریخ و هویت ملی یک کشور ارتباط دارد. آنها در جهان معنوی مردم رشد می کنند و دنیای تخیل آنها را شکل می دهند.

از زمان باستان آمدن سال نو با تعطیلی عید و جشن در آذربایجان، ایران، افغانستان، تاجیکستان، ازبکستان و دیگر کشورهای شرقی همراه بوده است. این روز تعطیل و عید را نوروز می گویند. که به معنای روز جدید و نو در فارسی می باشد. این روز در نیمکره شمالی مصادف با 21 و 22 مارس است، که بهار می آید. 21 مارس اولین روز سال نو در تقویم رسمی ایران و افغانستان نیز می باشد.

ریشه این عید و تعطیلات آن به افسانه ها و داستان های مرتبط با آن به دوران باستان باز می گردد. محققان و پژوهشگران معتقدند که نوروز به وسیله کشاورزان در خاورمیانه ایجاد شده است. به نظر می رسد تعطیلات و عید نوروز به هزاره سوم قبل از میلاد در بابل باز می گردد.

اولین نوروزی که در ارتباط با آمدن فصل بهار ثبت شده است به سال 505 پیش از میلاد باز می گردد. بر اساس افسانه های باستان ترک های اوغوز نوروز را سمبل فراوانی می دانستند. نوروز در امپراطوری آلبانی باستان، آتروپاتگان و آذربایجان امروز تعطیل رسمی است.

بر اساس منابع فارسی عید نوروز یکی از هفت تعطیلات مذهبی دین رزتشت بود. زرتشت بنیان گذار یکتاپرستی و ایمان تصور می شود. که این مصلح و پیامبر در قرن چهارم و پنجم پیش از میلاد زندگی می کرده است. سنت پریدن از روی آتش امروزه مربوط به دین زرتشتی می باشد.

عید نوروز در تاریخ | پیشنه ی تاریخی عید نوروز | نوروز در کشورهای مختلف

عید نورز، یکی از عیدهای رسمی و تعطیلات دولتی در دوره حکومت ساسانیان بوده است. در این دوران ایالت های مختلف که روابط رسمی با دولت ساسانی داشتند، در عید نوروز هدایای را به دربار می فرستادند.

در قرون میانه بر اساس تاریخ اولین مالیات عید نوروز در برخی از کشورهای شرقی ثبت شده است. گردشگر و عکاس اروپایی آدام اولئاریوس در قرون میانه شرحی از مراسم عید نوروز در آذربایجان نوشته است. وی نام نوروز را به عمر خیام شاعر و فیلسوف فارس و تاجیک مربوط دانسته که در ارتباط با تقویم خورشیدی می باشد.

تعطیلات عید نوروز با شخصیت ها مختلف تاریخی و افسانه مرتبط است. بر اساس سنت ها قبل از عید نوروز مردم خانه های خود را تمیز می کنند و درخت می کارند. به طور سنتی کارهای ساخت و ساز و تمیزکاری هایی که قبل از عید نوروز انجام میشود، برای سلامتی انسان مفید است و نیز به طور سنتی غذاهای و شیرنی های جشن در عید نوروز پخته می شود. در این روز مردم تلاش می کنند در سفره های خود از تخم مرغ رنگی، آجیل، شیرنی و شکلات و غیره استفاده نمایند. کسانی که در طول سال قهر بودند آشتی می کنند. دید و بازدید وجود دارند و مردم به یکدیگر هدیه می دهند.

 

اگر می خواهید مطالب مرتبط با عید نوروز را بشتر بخوانید می توانید مقاله های زیر را بخوانید:

آموزش کاشت انواع سبزه عید نوروز و طرز تهیه انواع سبزه عید 97

روش تزیین تخم مرغ برای نوروز و نحوه رنگ امیزی کردن تخم مرغ برای سفره هفت سین

در عید نوروز 97 به کجا سفر کنیم و پیشنهاد مسافرت برای عید نوروز 97 و مکان بکر برای سفرهای تعطیلات نوروز

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 2928
تعداد کل بازدیدها: 240036

نظرات کاربران

*