عوامل پیشرفت و توسعه اقتصادی کشورهای آسیایی مالزی و تایوان

عوامل پیشرفت و توسعه اقتصادی کشورهای آسیایی مالزی و تایوان
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/03/17

در مقاله عوامل پیشرفت و توسعه اقتصادی کشورهای آسیایی هند و ترکیه درخصوص روند رشد و توسعه اقتصادی دو کشور آسیایی در حال توسعه هند و ترکیه توضیح داده شد. در این مقاله به بررسی عوامل موثر در رشد و توسعه اقتصادی دو کشور دیگر آسیایی و در حال توسعه یعنی تایوان و مالزی می پردازیم.

عوامل رشد و توسعه اقتصادی مالزی

تا پیش از سال 1981 میلادی کشور مالزی از لحاظ معیشت و وضعیت اقتصادی یکی از فقیترترین کشورهای دنیا محسوب می شد بطوریکه سرانه درآمد 100 دلاری داشت. اما در سال 1981 ماهاتیر محمد به سمت نخست وزیری مالزی منصوب شد و تحولی بزرگ در توسعه اقتصادی و اجتماعی مالزی بوجود آورد. ماهاتیر محمد که یک پزشک است سابقه نمایندگی مجلس و وزیر اموزش و پرورش و نائب نخست وزیر را در کارنامه خود داشت.

اولین اقدام خوب ماهاتیر محمد ترسیم یک چشم انداز واقع بینانه 10، 20 و 40 ساله برای آینده مالزی بود. دومین اقدام مثبت او تلاش برای تولید سرمایه انسانی بهره ور بود. بدین منظور او بیشترین بودجه ها را برای آموزش همگانی، کسب مهارت فنی و ریشه کن کردن فقر اختصاص داد. ارسال دانشجو بصورت بورسیه به دانشگاه های معتبر دنیا از اقدامات دیگر او در این زمینه بود. برنامه ریزی جامع و منطقی ماهاتیر محمد به همراه ایجاد یک فضای شفاف اقتصادی و اجتماعی سبب شد که همه جامعه مالزی از جمله مردم این کشور با او همراه شوند بطوریکه در اقدامی که با کمک مردم مالزی صورت گرفت، یک میلیون اصله درخت روغنی در این کشور کاشته شد تا این کشور به بزرگترین تولید کننده و صادر کننده روغن های درختی تبدیل شود.

وجود پتانسیل های گردشگری که البته در آن زمان مالزی درآمد چندانی از آنها نداشت، سبب شد که ماهاتیر بر روی این حوزه و صنعت بیشتر تمرکز کند. در یک اقدام جالب او پادگان های نظامی ژاپن که از جنگ جهانی دوم باقی مانده بود به مناطق گردشگری مختلف مانند مکان تفریحی یا ورزشی تبدیل کرد. این روند توسعه و رشد در حوزه های مختلفی مانند صنعت برق و لوازم الکترونیک نیز وجود داشت به طوریکه در سال 1996 مالزی رشد 46 درصدی در این صنعت را شاهد بود. اقدام مهم دیگر او باز کردن درهای اقتصاد مالزی به روی سرمایه گذاران خارجی بود که منجر به تاسیس شرکت پتروناس و ساخت برج های دو قلوی کوالالامپور شد.

عوامل رشد و توسعه اقتصادی تایوان

تایوان در زمینه رشد و توسعه اقتصادی یکی از شگفتی های آسیا و جهان محسوب می شود بطوریکه صندوق بین المللی پول با بررسی اقتصاد تایوان در دهه های اخیر اقتصاد این کشور را یک معجزه می نامد. ریشه این توسعه و رشد اقتصادی به کوتینگ لی که یک اقتصاددان چینی بود و در بازه زمانی 1955 تا 1976 میلادی بر می گردد. در این زمان او دو پست کلیدی در وزارت اقتصاد و دارایی این کشور را عهده دار بود که با اجرای سیاست های اقتصادی مناسب و کارا توانست اقتصاد تایوان را که پیش از آن تنها مبتنی بر کشاورزی بود به یک اقتصادی فناوری محور تبدیل کند. از اقدامات موثر لی در توسعه اقتصادی هند اصلاح قوانین ارضی و تحریک اقتصاد تایوان به سمت صنعتی شدن از طریق حمایت از بنگاه های کوچک و زود بازده بود. الزامی کردن آموزش همگانی برای همه(در مقطع ابتدایی) و توسعه زیرساخت های لازم یک اقتصاد خوب مانند آزاد راه ها و حمل و نقل از دیگر اقدامات تاثیرگذار در رشد و توسعه اقتصادی تایوان بوده است. نکته جالب این است که در حالیکه اقتصاد آزاد و بازار آزاد در دهه های 1960 میلادی هنوز چندان در کشورهای توسعه یافته دنیا مانند امریکا پذیرفته نشده بود تایوان در این دهه قانون آزادسازی اقتصاد را تصویر و گام به گام اجرایی کرد.

در اجرا نیز اجرای سیاست های اقتصادی مانند نرخ بالای پس انداز و سرمایه گذاری، نفوذ و تعامل سازنده با کشورهای خارجی مانند جذب ایده ها از کشورهایی مانند ژاپن و امریکا، آزادسازی انرژی و پتانسیل های منابع انسانی، راهبردها و برنامه های کارآمد برای صنعتی شدن دولتی و استفاده تایوان از کشورهای دیگر مانند امریکا به عنوان منبعی برای سرمایه گذاری و نه مصرف از جمله موارد کمک کننده به رشد و توسعه اقتصادی تایوان در این چند دهه بوده است. حاصل این برنامه ها رشد اقتصادی 7 درصد طی سالهای 1960 تا 1970 بود که از رشد کشورهای دیگر بسیار بالاتر بوده است. لازم به ذکر است که تلاش برای مستقل ماند از جمهوری خلق چین نیز یکی از عوامل موثر بر این رشد و توسعه اقتصادی بوده است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 3
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 510
تعداد کل آرا: 4763
تعداد کل بازدیدها: 2244138

نظرات کاربران

*