عوامل ریسکی یا ریسک فاکتورهای سرطان هیپوفیز

عوامل ریسکی یا ریسک فاکتورهای سرطان هیپوفیز

در مقاله سرطان هیپوفیز چیست و انواع سرطان هیپوفیز کدامند؟ درخصوص سرطان یا تومور هیپوفیز(Pituitary cancer) توضیح داده شد. در این مقاله در ادامه علل ابتلا به سرطان هیپوفیز و عوامل ریسکی یا ریسک فاکتورهای سرطان هیپوفیز توضیح داده می شوند.

ریسک فاکتورهای سرطان هیپوفیز که در واقع عواملی هستند که احتمال ابتلا یک فرد به سرطان هیپوفیز را افزایش می دهند به شرح زیر هستند:

سابقه خانوادگی ابتلا به تومورهای هیپوفیز می تواند عامل افزایش دهنده احتمال ابتلا به سرطان هیپوفیز باشد. بعضا برخی از تومورهای هیپوفیز در یک خانواده در کنار دیگر انواع تومورها و در قالب سندروم ژنتیکی وراثتی شکل می گیرند. محققان دریافته اند که این تومورها ناشی از تغییرات خاصی در ژن های فرد است که از والدین آنها ناشی می شوند.

سندروم های ژنتیکی

تومورها یا سرطان های هیپوفیز بخشی از سندرومی هستند که ریسک ابتلا به دیگر انواع تومورهای سرطانی را بیشتر می کنند. این سندروم ها که به دلیل جهش های ژنتیکی غیرمعمول هستند، به شرح زیر هستند:

نئوپلازا چندگانه غدد درون ریز نوع 1(Multiple Endocrine Neoplasia Type 1/MEN1) که نوعی عارضه است که افراد در آن ریسک ابتلا به تومورهای سه غده هیپوفیز، پاراتیروئید و پانکراس بیشتری می یابند.

نئوپلازا چندگانه غدد درون ریز نوع 5(Multiple Endocrine Neoplasia Type IV/MEN4)  که نوع نادری از این سندروم است و ریسک ابتلا به تومور هیپوفیز و انواع خاصی از تومورها را بیشتر می کند. این سندروم از تغییرات وراثتی در ژن CDKN1B ایجاد می شود.

سندروم مککون آلبرایت(McCune Albright syndrome) که ناشی از تغییرات در ژن GNAS1 که وراثتی بوده و پیش از تولد ایجاد می شوند. افراد مبتلا به این سندروم خش های قهوه ای روی پوست خود دارند و مشکلات استخوانی زیادی دارند.

کارنی کامپلکس(Carney Complex) که سندروم نادری است که در آن افراد مشکلات قلبی، پوست و آدرنالین پیدا می کنند و ریسک ابتلا به تومورهایی از جمله تومور یا سرطان هیپوفیز در آنها بیشتر می شوند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
عوامل ریسکی یا ریسک فاکتورهای سرطان هیپوفیز
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)