عوامل ریسکی یا ریسک فاکتورهای سرطان تیروئید

عوامل ریسکی یا ریسک فاکتورهای سرطان تیروئید
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/14

در مقاله سرطان تیروئید چیست؟ انواع سرطان تیروئید کدامند و چگونه به سرطان تیروئید مبتلا می شویم؟ درخصوص سرطان تیروئید و انواع سرطان تیروئید توضیح داده شد. همه سرطان ها از جمله سرطان تیروئید علل و عوامل ایجاد دارند که از انها به سرطان تیروئید یاد می شود.

عوامل ریسکی یا ریسک فاکتورها(Risk factors) عواملی هستند که احتمال ابتلا به یک نوع بیماری مانند سرطان تیروئید را بیشتر می کنند. البته نمی توان گفت که ریسک فاکتورها تنها عوامل ابتلا به یک نوع سرطان هستند بلکه عوامل دیگری نیز دخیل هستند.

البته دانشمندان ریسک فاکتورهای معدودی برای سرطان تیروئید پیدا کرده اند که در زیر شرح داده می شوند:

سن و جنسیت

به دلایل نامعلوم سرطان های تیروئید حدود 3 بار در زنان بیش از مردان است. سرطان تیروئید در هر سنی ایجاد می شود، اما در زنان در سن پایین تر(حدود 40 یا 50 سالگی) نسبت به مردان (در دهه 60 یا 70 زندگی) ایجاد می شود.

وراثت و امراض وراثتی

بسیاری از بیماری ها و امراض وراثتی به انواع مختلفی از سرطان تیروئید ارتباط می یابند. از هر 10 کارسینوما مدولری تیروئید 3 مورد آن از ژن های ناهنجار و غیر معمول وراثتی ناشی می شوند. این نوع از سرطان های تیروئید را کارسینوما مدولری خانوادگی تیروئید(Familial Meullary Thyroid Carcinoma/FMTC) می گویند.

ترکیب کارسینوما مدولری خانوادگی با دیگر انواع تومورهای غدد درون ریز وجود دارد که MEN2 = Multiple Endocrine Neoplasia Type 2 نامیده می شوند.

سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان تیروئید

اگر از وابستگان درجه یک فردی به سرطان تیروئید مبتلا بوده اند، بدون اینکه سندروم وراثتی شناخته شده ای داشته باشند، ریسک ابتلا به سرطان تیروئید در آن فرد بیشتر است.

موارد فوق الذکر عوامل ریسکی یا ریسک فاکتورهایی بودند که از کنترل فرد خارجی هستند، اما برخی از عوامل ریسکی یا ریسک فاکتورهای سرطان تیروئید(Thyroid cancer) از نوع قابل کنترل هستند که در ادامه ذکر می شوند.

رژیم غذایی کم ید

سرطان های فولیکولار تیروئید در بین افرادی که در رژیم غذایی شان مصرف ید کمتری دارند، شایع تر است. بنابراین مصرف ید چه در نمک و چه در غذا می تواند احتمال ابتلا به برخی از انواع سرطان های تیروئید را کاهش دهد.

پرتودرمانی یا در معرض اشعه قرار گرفتن

در معرض اشعه قرار گرفتن ریسک فاکتور تایید شده ای برای سرطان تیروئید است. منابع چنین اشعه هایی می تواند پرتو درمانی، نشت تشعشعات ناشی از خرابی تاسیسات هسته ای و امثالهم می شود. تحقیقات نشان داده اند که پرتو درمانی گردن یا سر برای کودکان یک ریسک فاکتور و عامل افزایش دهنده احتمال ابتلا به سرطان تیروئید محسوب می شود. نمونه دیگر در انفجار اتمی چرنوبیل است که تحقیقات نشان داده اند که افرادی که در ان ناحیه زندگی کرده اند، بیشتر به سرطان تیروئید مبتلا شدند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 344
تعداد کل آرا: 3648
تعداد کل بازدیدها: 1291205

نظرات کاربران

*