عوامل ریسکی و علل ایجاد و ابتلا به سرطان دهانه رحم یا گردن رحم

عوامل ریسکی و علل ایجاد و ابتلا به سرطان دهانه رحم یا گردن رحم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/30

درخصوص سرطان دهانه رحم/سرطان گردن رحم و انواع سرطان دهانه رحم در مقاله سرطان دهانه رحم چیست و انواع سرطان دهانه رحم کدام است؟ توضیح داده شد. در این نوشته در مورد عوامل ریسکی و علل ابتلا به سرطان دهانه رحم توضیح داده می شود.

یادآور می شوم که عوامل ریسکی یک سرطان مانند سرطان رحم به معنای مواردی هستند که خطر یا احتمال ابتلا به آن را افزایش می دهند، اما این عوامل تنها عوامل ایجاد کننده یک سرطان مانند سرطان دهانه رحم نیستند.

در خصوص عوامل ریسکی و افزایش دهنده احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم، در اینجا برخی از مواردیکه قابل اجتناب هستند آورده می شوند. زیرا مشخصا عوامل ریسکی غیرقابل اجتناب قابل تغییر نیستند. این عوامل ریسکی و افزایش دهنده خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم به شرح زیر هستند:

آلودگی به ویروس پاپیلوماویروس(HPV=Human Papillomavirus) شایعترین عامل ریسکی ابتلا به سرطان دهانه رحم است. این ویروس، گروهی از 150 ویروس مرتبط به یکدیگر است که برخی از آنها نوعی رشد سلولی به نام پاپیلوماس را ایجاد می کنند. این نوع ویروس در بسیاری از اعضای بدن از جمله مقعد، دهان، پوست یا قسمت تناسلی رشد می کند و آنها را سرطانی می نماید. این ویروس قابل سرایت از فرد از طریق تماس فیزیکی است.

سیگار کشیدن، دیگر عامل افزایش دهنده سرطان دهانه رحم است. هنگامیکه کسی سیگار می کشد، این فرد و اطرافیانش در معرض مواد شیمیایی ناشی از دود سیگار هستند که این مواد علاوه بر ریه ها بر دیگر اعضا و ارگان های بدن نیز تاثیر می گذارد. این مواد شیمیایی خطرناک از طریق ریه ها وارد جریان خون شده و به اعضای مختلف بدن می رسند. آزمایشات محصولات جانبی تنباکو را در موکوس دهانه رحم زنان سیگاری نشان داده است. تحقیقات نشان داده است که این مواد خطرناک DNA سلول های دهانه رحم را نابود کرده و به توسعه سرطان دهانه رحم کمک می کند.

تضعیف سیستم ایمنی بدن

ویروس HIV که ویروس ایجاد کننده ایدز است نیز بر سیستم ایمنی بدن انسان و بدن زنان تاثیرگذار است. سیستم ایمنی بدن انسان بر تخریب سلول های سرطانی و کم کردن سرعت رشد و گسترش آنها تاثیرگذار است. در زنان مبتلا به HIV، سلول های پیش سرطانی دهانه رحم ممکن است به سرعت به سلول های سرطانی تهاجمی تبدیل شوند. این خطر در افرادی که به دلایل برخی از بیماری های سیستم ایمنی بدن قرص های مسدود کننده سیستم ایمنی را استفاده می کنند، بیشتر است.

عفونت کلامیدیا(Chlamydia infection) که نوعی باکتری است که بر سیستم تناسلی تاثیر می گذارد از طریق تماس جنسی منتقل می شود. این عفونت سبب التهاب ناحیه شکمی شده و می تواند منجر به ناباروری گردد. برخی از مطالعات ریسک ابتلا به سرطان دهانه رحم را در افرادیکه در آزمایش خون و موکوس های دهانه رحم خود عفونت کلامیدیا داشته اند، را بیشتر دانسته اند.

رژیم غذایی با مصرف کم میوه و سبزیجات

زنانی که در رژیم غذایی خود میوه و سبزیجات زیاد یا به اندازه کافی مصرف نمی کنند، ریسک ابتلا به سرطان دهانه رحم یا گردن رحم بیشتری دارند.

چاقی یا وزن بالا: زنان چاق یا وزن زیاد احتمال ابتلا به سرطان آدنوکارسینوما دهانه رحم را بیشتر می کند.

استفاده از قرص های ضد بارداری

قرص های ضد بارداری از دیگر عوامل و ریسک های افزایش دهنده احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم هستند. تحقیقات نشان داده اند که ریسک ابتلا به سرطان دهانه رحم در افرادیکه از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند بیشتر است و هنگامیکه مصرف این قرص ها متوقف شود، این ریسک کمتر می شود.

زایمان های زیاد از دیگر عوامل افزایش دهنده ریسک ابتلا به سرطان دهانه رحم هستند. مطالعات نشان داده اند که تغییرات هورمونی در دوره بارداری احتمال آلودگی به عفونت HPV یا رشد سلول های سرطانی را بیشتر می کند.

سن پایین تر از 17 سالگی در اولین حاملگی

مطالعات نشان داده اند که زنانیکه در اولین حاملگی کمتر از 17 سال سن داشته اند، دو برابر بیشتر احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم دارند.

عوامل دیگر مانند سوء تغذیه، داروهای هورمونی نیز بر افزایش احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم یا سرطان گردن رحم تاثیر گذارند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 358
تعداد کل آرا: 3777
تعداد کل بازدیدها: 1386163

نظرات کاربران

*