عوامل ریسکی و علل ابتلا به سرطان روده بزرگ

عوامل ریسکی و علل ابتلا به سرطان روده بزرگ

در مقاله سرطان روده بزرگ چیست؟ نحوه ابتلا به سرطان روده بزرگ و انواع سرطان روده بزرگ کدامند؟ درخصوص سرطان روده، نحوه شکل گیری سرطان روده بزرگ و انواع سرطان روده بزرگ توضیح داده شد. در این نوشته برخی از علل ایجاد کننده سرطان روده بزرگ و عوامل ریسکی(عواملی که احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را بیشتر می کنند)، توضیح داده می شود.

دلایل ایجاد سلول های سرطان و ابتلا به بسیاری از سرطان ها از جمله سرطان روده بزرگ مشخص نیست. سرطان ها معمولا به دلیل تغییر در DNA درون سلول ها ایجاد می شوند. برخی از ژن ها هم به کنترل زمان رشد، نحوه تقسیم شدن و از بین رفتن سلول های ما کمک می کنند.

سرطان ها از جمله سرطان روده بزرگ به دلیل جهش های DNA که آنکوژن ها را فعال کرده یا ژن های مسدود کننده تومور را از بین می برند و منجر به از کنترل خارج شدن رشد سلول ها شوند، ایجاد می شوند.

جهش های ژنتیکی وراثتی و جهش های ژنتیکی اکتسابی از انواع جهش های ژنتیکی هستند. جهش های ژنتیکی وراثتی/ارثی از یک نسل به نسل دیگر منتقل شده و جهش های ژنتیکی اکتسابی در طول زندگی فرد ایجاد می شوند و از نسلی به نسل دیگر منتقل نمی شوند.

عوامل ریسکی ابتلا به سرطان روده بزرگ

عوامل ریسکی که افزایش دهنده احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند بسیار متنوع هستند و برخی از انها در دیگر انواع سرطان ها هم وجود دارند. برخی از عوامل ریسکی سرطان روده بزرگ به شرح زیر هستند:

اضافه وزن یا چاقی: تحقیقات نشان داده اند که اضافه وزن یا چاقی بویژه داشتن دور کمر بزرگتر خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را هم در مردان و هم زنان بیشتر می کند.

عدم تحرک یا ورزش: نداشتن تحرک کافی احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را بیشتر می کند.

برخی از رژیم های غذایی: رژیم های غذایی غنی از گوشت، گوشت های فرآوری شده(مانند سوسیس و کالباس) از جمله رژیم های غذایی افزایش دهنده احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند.

سیگار کشیدن که بیشتر عامل اصلی ابتلا به سرطان ریه شناخته شده است، از جمله عوامل ریسکی ابتلا به بسیاری از سرطان ها از جمله سرطان روده بزرگ نیز است.

مصرف زیاد نوشیدنی های الکلی/ الکلی بودن: مردانی بیش از دو وعده در روز و زنانیکه بیش از یک وعده الکل در روز مصرف می کنند، احتمال ابتلا به انواع سرطان ها از جمله سرطان روده بزرگ را داشته اند.

برخی از عوامل ریسکی برای سرطان روده نیز وجود دارند که قابل پیش بینی یا اجتناب نیستند؛ این عوامل به شرح زیر هستند:

سن زیاد، سابقه پلیپ ها یا نوعی از سرطان روده بزرگ، سابقه بیماری التهابی روده بزرگ، سابقه خانوادگی/وراثتی روده بزرگ یا پلیپ های آدنوماتوس یا ابتلا به سندروم وراثتی، دیابت نوع دوم، درمان هایی برای دیگر انواع سرطان ها و سابقه قومی یا نژادی از جمله عوامل ریسکی و افزایش دهنده احتمال ابتلا به سرطان روده هستند که جزء عوامل غیرقابل اجتناب سرطان روده بزرگ محسوب می شوند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
عوامل ریسکی و علل ابتلا به سرطان روده بزرگ
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)