عوامل ریسکی و ریسک فاکتورهای سرطان ولو یا سرطان فرج

عوامل ریسکی و ریسک فاکتورهای سرطان ولو یا سرطان فرج
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/19

در مقاله سرطان ولو یا سرطان فرج چیست و انواع سرطان ولو کدامند؟ درمورد سرطان ولو یا سرطان فرج توضیح داده شد. همه سرطان ها از جمله سرطان فرج عوامل ریسکی که افزایش دهنده احتمال ابتلا به یک نوع سرطان هستند را دارند، در این مقاله عوامل ریسکی یا ریسک فاکتورهای سرطان ولو توضیح داده می شوند.

توجه کنید که ریسک فاکتورها یا عوامل ریسکی به معنای تنها عوامل ایجاد یک نوع سرطان نیستند، بلکه ریسک فاکتورها تنها مواردی هستند که ممکن است احتمال ابتلا به سرطانی مانند سرطان ولو را بیشتر کنند. به بیان ساده ممکن است فردی به سرطان ولو مبتلا شود اما هیچکدام از این ریسک فاکتورهای سرطان ولو را نداشته باشد.

سن

ریسک ابتلا به سرطان ولو با افزایش سن زن بیشتر می شود. کمتر از 20% از زنان کمتر از 50 سال مبتلا به سرطان ولو می شوند، اما بیش از نیمی از زنان مبتلا به سرطان ولو بالای 70 سال هستند. میانگین سن زنان مبتلا به سرطان پیشرفته ولو/فرج 70 سال است.

هیومن پاپیلوما ویروس(HPV)

نوعی از ویروس است که زائده هایی به نام پاپیلوما را ایجاد می کنند. پاپیلوما که به زگیل معروف هستند، در واقع سلول های سرطانی نیستند. انواع ویروس های HPV می توانند انواعی از زگیل ها را در قسمت های مختلف بدن ایجاد کنند که یک نوع از آنها در دستگاه تناسلی زن یا مرد ایجاد می شود. این زگیل ها به سختی دیده می شوند؛ البته ممکن است چند اینچ باشند. نوعی از ویروس های HPV به سرطان های سرویکس، واژن و ولو در زنان ارتباط پیدا می کنند که از نوع ویروس های پر ریسک HPV محسوب می شوند. این ویروس ها تا زمانیکه به حالت سرطانی یا پیش سرطانی نرسند، علائمی از خود بروز نمی دهند.

سیگار کشیدن

دیگر عامل ریسکی یا ریسک فاکتور ابتلا به سرطان ولو سیگار کشیدن است. سیگار مواد شیمایی سرطان زایی وارد شش ها می کند. این مواد خطرناک به ریه ها جذب شده و در کل بدن گسترش می یابند. سیگار کشیدن ریسک ابتلا به سرطان ولو را افزایش می دهند.

ابتلا به ویروس HIV

ویروس HIV ویروسی است که عامل بیماری ایدز است. از انجاییکه این ویروس سیستم ایمنی بدن را از بین می برد، بدن زن را به ویروس های دیگری مانند HPV آسیب پذیر تر کرده و متعاقبا فرد احتمال ابتلا به سرطان ولو بیشتری دارد.

نئوپلازیا اینترا اپیتلیال ولو(Vulvar intraepithelial neoplasia/VIN)

کارسینوما سلول های اسکواموس ولو معمولا در طی چند سال و به آهستگی ایجاد می شوند. تغییرات سلول ها به سمت حالت پیش از سرطانی معمولا ابتدا ایجاد شده و چند سال ادامه می یابد که به این حالت نئوپلازیا اینترا اپیتلیال ولو می گویند. اینترا اپیتلیال بدین معناست که سلول های غیرمعمول معمولا در سطح بالایی پوست ولو/فرج ایجاد می شوند.

لیخن سلوروسوس(Lichen sclerosus)

این ناهنجاری سبب می شود که پوست ولو بسیار نازک و خراشی شود. ریسک ابتلا به سرطان ولو با ابتلا به این عارضه افزایش می یابد.

دیگر سرطان های دستگاه تناسلی

زنان مبتلا به سرطان سرویکس/دهانه رحم ریسک ابتلا به سرطان ولو بیشتری دارند. دلیل آن شاید مشترک بودن ریسک فاکتورهای این دو سرطان است.

ملانوما و مول های غیر معمول

زنانی که ملانوما یا دیسپلاستیک نوی(Dysplastic nevi) یا مول های ناهنجار در دیگر قسمت های بدن شان دارند، ریسک ابتلا به ملانوما در ولو/فرج بیشتری دارند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 464
تعداد کل آرا: 4509
تعداد کل بازدیدها: 2014024

نظرات کاربران

*