عوامل ریسکی و ریسک فاکتورهای سرطان واژن

عوامل ریسکی و ریسک فاکتورهای سرطان واژن
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/19

در مقاله سرطان واژن چیست، انواع سرطان واژن کدامند و سرطان واژن چگونه ایجاد می شود؟ در خصوص سرطان واژن و انواع سرطان واژن و نحوه ابتلا به سرطان واژن توضیح داده شد. غالب سرطان ها بواسطه عواملی که از آنها به عوامل ریسکی و ریسک فاکتورها یاد می شود، احتمال ابتلا بیشتری می یابند و در واقع عواملی وجود دارند که احتمال ابتلا به سرطان واژن را افزایش می دهند و از آن به ریسک فاکتورها یا عوامل ریسکی سرطان واژن/سرطان مهبل نام برده می شوند که در این مقاله این ریسک فاکتورهای سرطان واژن/سرطان مهبل ذکر می شوند.

یادآور می شوم که ابتلا به هر نوع سرطان از جمله سرطان مهبل تنها بواسطه ریسک فاکتورها یا عوامل ریسکی صورت نمی پذیرد، بلکه ممکن است فردی این عوامل ریسکی را نداشته باشد و به سرطان واژن مبتلا شده باشد.

سن

سن یکی از عوامل ریسکی یا ریسک فاکتورهای سرطان واژن/سرطان مهبل است. سرطان های اسکواموس(Squamous) واژن معمولا در افرادی با سن بالا صورت می پذیرد. تنها 15% از سرطان های اسکواموس واژن در زنان کمتر از 40 سال روی می دهد. تقریبا نیمی از مواردی از سرطان واژن که در زنان اتفاق می افتد در زنان 70 سال و بالای 70 سال است.

داروی دیتیل استیل بسترول(Diethylstilbestrol/DES)

DES یک داروی هورمونی است که در دهه های 40 تا 70 میلادی برای پیشگیری از وضع حمل نادرست استفاده می شد. تحقیقات نشان داده اند که زنانیکه مادرانشان از این داروی هورمونی استفاده کرده اند، بیشتر به سرطان آدنوکارسینوما واژن یا دهانه رحم مبتلا شده اند. البته درصد این ابتلا بسیار کم و 1 در 1000 است. کسانیکه از این داروی هورمونی استفاده کرده اند، بیشتر به سرطان کارسینوما سلول های شفاف(Clear cell carcinoma) مبتلا شده اند.

آدنوسیس واژن(Vaginal Adenosis)

واژن دارای سلول های مسطحی به نام اسکواموس است. در حدود 40 درصد از زنانیکه قاعدگی/پریود آنها آغاز شده است، واژن در یک یا چند ناحیه دارای سلول های غده ای می شوند. این سلول ها مانند سلول هایی هستند که در غدد دهانه رحم، بدنه رحم و لایه درونی لوله های فالوپ یافت می شوند. این ناحیه از سلول های غده ای آدنوسیس نام دارد. در زنانیکه سلول های آدنوسیس دارند، احتمال ابتلا به کارسینوما سلول های شفاف بیشتر است. زنانی که سلول های آدنوسیس را دارند، باید بطور منظم و دوره ای چک آپ شوند.

هیومن پاپیلوما ویروس(Human Papillomavirus)

هیومن پاپیلوما ویروس(HPV) گروهی از ویروس های مرتبط به یکدیگر است. به هر ویروس یک شماره اختصاص یافته است و به آن HPV type می گویند. انواع مختلفی از ویروس های هیومن پاپیلوما انواع مختلفی از زائده های زگیل مانند را در بدن ایجاد می کنند. برخی از آنها زگیل هایی که در دست یا پا ایجاد می شوند را ایجاد می کنند و انواع دیگری از انها ممکن است سبب ایجاد زگیل در زبان یا لب ها شوند. نوع دیگری از پاپیلوما ویروس می توانند در قسمت خارجی ارگان های جنسی زن یا مرد ایجاد شوند. این زگیل ها به سختی دیده می شوند و ممکن است بیش از چند سانتی متر نباشند. این نوع از زگیل ها یا ویروس ها کمتر سرطان می شوند اما انواع دیگری از ویروس های پاپیلوما به سرطان دهانه رحم و ولو زنان و آلت تناسلی مردان نیز ارتباط می یابند و از آنجاییکه این ویروس ها قابل انتقال از طریق تماس فیزیکی و در هنگام رابطه جنسی هستند می توانند منجر به سرطان واژن از این نوع شوند.

سرطان دهانه رحم(Cervical cancer)

سرطان دهانه رحم یا پیش سرطان ها ریسک ابتلا به سرطان سلول های اسکواموس واژن را بیشتر می کند. دلیل آن این است که سرطان دهانه رحم و سرطان واژن ریسک فاکتورهای مشابهی دارند؛ مانند ابتلا به ویروس HPV یا سیگار کشیدن.

سیگار کشیدن

تحقیقات نشان داده اند که سیگار کشیدن می تواند احتمال ابتلا به سرطان واژن در زنان را تا دو برابر افزایش دهد.

مصرف الکل

نوشیدن الکل ریسک ابتلا به سرطان واژن را بیشتر می کند. مطالعه بر روی زنان الکلی نشان داده است که این زنان بیش از زنان دیگر به سرطان واژن مبتلا شده اند.

ابتلا به ویروس HIV

ویروس HIV=Human Immunodeficiency Virus که ویروس ایجاد کننده بیماری ایدز است ریسک ابتلا به سرطان واژن را بیشتر می کند.

مشکلات واژنی

در برخی از زنان که به دلایلی مانند کشیده شدن رباط لگن که سبب وارد شدن رحم به واژن یا حتی خارج شدن از واژن شود، احتمال ابتلا به سرطان واژن بیشتر است. در واقع سوزش مزمن واژن در زنان می تواند به مقدار کم ریسک ابتلا به سرطان اسکواموس واژن را بیشتر کند. البته ارتباط این عارضه با سرطان واژن هنوز بطور قطع تایید نشده است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 464
تعداد کل آرا: 4509
تعداد کل بازدیدها: 2013915

نظرات کاربران

*