عوامل تحکیم خانواده | راه های تقویت خانواده بر اساس آموزه های اسلام

عوامل تحکیم خانواده | راه های تقویت خانواده بر اساس آموزه های اسلام

امروزه آمار طلاق و جدایی در کشورهای مختلف از جمله کشور ما بسیار بالا است و بسیاری از خانواده ها در چند سال اول زندگی به جدایی و طلاق منجر می شود، از این رو، تقویت و تحکیم پایه های خانواده و مراقبت از ان بسیار مهم است، دین مبین اسلام آموزه هایی و دستوراتی را برای تحکیم و تقویت خانواده توصیه دارد، که بسیار مهم و کاربردی هستند.

 

 1- عشق زن و شوهر به یکدیگر:

پیامبر اکرم (ص) فرمود: سخن مرد به همسرش که «دوستت دارم» هرگز از قلب زن بیرون نمی رود (وسایل الشیعه، ج 20، ص 23)؛ امام حسین (ع) درباره همسر خود رباب و دخترشان سکینه چنین می سرود: به جانت قسم، من خانه‌اي را دوست دارم که در آن سکينه و رباب باشند؛ آنها را دوست دارم و تمام مالم را براي آنها خرج مي‌کنم و هرگز خسته کننده‌اي مرا خسته نخواهد کرد (مقاتل الطالبين)؛ امام صادق (ع) فرمود: باید میان همسران پیام رسانی باشد، سوال شد مقصود شما از پیام رسانی چیست؟ آن حضرت فرمود: بوسه و سخن (تحفه السنه، ص 277).

امام صادق (ع) فرمود: بهترین زنان شما .... با محبت ترین زنان نسبت به شوهرانشان و مهربان ترین مادران نسبت به فرزندانشان هستند، آنهایی که در امور جنسی مطیع همسرانشان می باشند و در برابر مردان دیگر عفیف هستند (بحار الانوار، ج 100، ص 239).

2- خوش رفتاری زن و شوهر:

پیامبر اکر (ص) فرمود: بهترین شما آن کسی است که با همسرش از همه خوش رفتارتر باشد و من از همه شما با همسر خود خوش رفتارتر هستم (من لایحضر الفقیه، ج 3، ص 443). پیامیر اکرم (ص) فرمود: کسی که هدیه خود را باز پس گیر، مانند کسی است که استفراغ خود را فرو دهد، هدیه مرد به همسرش بر عفت و پاک دامنی او می افزاید (وسایل الشیعه، ج 19، ص 241). پیامبر اکرم (ص) فرمود: جهاد زن خوب شوهر داری کردن است. (بحار الانوار، ج 100، ص 247). پیامبر اکرم (ص) فرمود: هر گاه مرد به زن خود آبی بنوشاند، پاداش ببرد (کنزل العمل)

پیامبر اکرم (ص) فرمود: هیچ زنی نیست، که جرعه ای آب به شوهرش بنوشاند، مگر آنکه این عمل برایش بهتر از یک سال باشد که روزهایش را روزه بگیرد و شب هایش را به عبادت سپری کند. (کنزالعمل) امام صادق (ع) فرمود: بهترین زنان تان کسانی هستند که اگر خشم گیرید یا مورد خشم قرار گیرند به شوهرشان بگویند، دست من در دست تو است یک چشم بر هم زدن چشم بر هم نمی گذارم، تا اینکه از من راضی شوی (من لایحضر الفقیه، ج 3، ص 389)

عوامل تحکیم خانواده | راه های تقویت خانواده بر اساس آموزه های اسلام

3- آراستگی زن و شوهر:

حضرت علی (ع) فرمود: زن مسلمان باید خودش را برای شوهرش خوشبو کند (بحار الانوار، ج 10، ص 100). امام صادق (ع) فرمود: هیچ زنی نباید بیش از سه روز ترک زینت کند، مگر زنی که شوهرش از دنیا رفته است که چنین زنی باید تا پایان عده وفات (چهار ماه و ده روز) زینت را ترک کند (بحار الانوار، ج 79، ص 72). امام رضا (ع) فرمود: پدرم به نقل از پدران بزرگوارشان خبر داده است، که به درستی که زنان بنی اسرائیل از عفاف خارج شدند و مرتکب گناه گردیدند و از عفاف خارج نکرد آنها را مگر کم بودن آراستگی همسرانشان و فرمود: همانا زن از تو همان چیزی را می خواهد که تو از او می خواهی. (بحار الانوار، ج 73، ص 102).

گروهی نزد امام باقر (ع) آمدند و دیدند ایشان خضاب کرده اند؟: از امام (ع) در این مورد سوال کردند: امام باقر (ع) فرمود: من مردی هستم که همسرم را دوست دارم و خود را برای همسرم آراسته می کنم. (بحار الانوار، ج 46، ص 298).

4- مشارکت زن و شوهر در امور خانه

امام صادق (ع) فرمود: حضرت علی (ع) هیزم جمع می نمود، آب می آورد و جارو می کرد. حضرت فاطمه (س) آرد تهیه می کرد و خمیر درست می نمود و نان می پخت (بحار الانوار، ج 43، ص 151). پیامبر اکرم (ص) فرمود: هر زنی که در خانه همسر خود کار کند و جا به جایی انجام دهد و هدف او اصلاح امور خانه باشد خداوند نظر رحمت بر او می افکند و هر که خدا به او نظر رحمت افکند هرگز عذاب نخواهد شد (الامالی الطوسی، ص 618). پیامبر خدا (ص) بر علی (ع) وارد شد و او و فاطمه را در حالی یافت که با آسیاب گندم آرد می کردند (بحار الانوار، ج 43، ص 50)

عوامل تحکیم خانواده | راه های تقویت خانواده بر اساس آموزه های اسلام

5- احترام به خانواده خود و همسر:

همانطور که در قرآن و روایات بر احترام به پدر و مادر تاکیده شده است در روایتی نیز احترام و نیکی به والدین همسر ضروری شمرده شده است

6- راز داری در خانواده:

پیامبر اکرم (ص) فرمود: من زنی را که از خانه خود دامن کشان برای شکایت شوهرش بیرون شود دشمن می دارم (پاینده نهج الفصاحه، ح 960 ص 348)

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 6

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 44
تعداد کل آرا: 2882
تعداد کل بازدیدها: 219705
عوامل تحکیم خانواده | راه های تقویت خانواده بر اساس آموزه های اسلام
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 6
loading...


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)