عوارض و خطرات حاملگی بعد از چهل سالگی | خطرات بارداری بالای 40 سال

عوارض و خطرات حاملگی بعد از چهل سالگی | خطرات بارداری بالای 40 سال

برخی از خانم ها به علل مختلف بعد از چهل سالگی باردار می شوند، در حالی که از نظر متخصصان و کاشناسان بارداری در سن بالا خطرات زیادی دارد، و این سن مناسب برای حاملگی نمی باشد. بر اساس تحقیقات بارداری در ده 20 بهترین موقع می باشد.

پیش از این، بارداری در سن 35 سالگی را بارداری متاخر می نامیدند. اما برخی از زنان بعد از چهل سالگی هم باردار می شوند. زنانی که بعد از 40 سالگی باردار می شوند، سوالات زیادی در رابطه با حاملگی خود در ذهن دارند.

در برخی از زنان به علل مختلف مانند تلاش برای پیشرفت تحصیلی، تامین شدن شرایط مادی و تلاش برای ایستادن بر روی پای خود، سبب می شود که مادر شدن را به تاخیر بیاندازند. از این رو، بعضی از خانم ها نه در 30 سالگی بلکه در 40 سالگی مادر می شوند. بارداری در این سن سبب می شود، که احتمال به دنیا آوردند کودکانی بالای چهار کیلوگرم افزایش یابد. شاید در نگاه اول اینطوری به نظر برسد، که به دنیا امدن کودک با وزن بالا دلیل سلامتی مادر می باشد. در حالی که، این هیچ ارتباطی به سلامتی ندارد. برعکس برخی مشکلات و اختلالاتی که در سلامتی مادر رخ می دهد، سبب می شود که نوزاد با وزن بالا و درشت به دنیا بیاید.

با افزایش سن زنان، شانس آنها برای زایمان طبیعی هم کاهش می یابد. مثلا زنانی که از قرص های ضد بارداری استفاده نمی کنند و دارای رابطه جنسی مداوم می باشند، در سن 20 سالگی از 100 درصد 20 احتمال بارداری دارند، در سن 35 سالگی این نسبت به 10 درصد و در سن 40 سالگی به 5 درصد کاهش می یابد و در بارداری به وجود آمده بعد از 40 سالگی در اکثر موارد به صورت نرمال و طبیعی زایمان صورت نمی گیرد. و با کمک های پزشکی و یا به صورت سزارین زایمان انجام می شود.

- خطرات بارداری بعد از 40 سالگی کدامند؟

در زمان بارداری در ارگانسم بدن زنان تغییرات زیادی به وجود می آید. در زنانی که بعد از 40 سالگی حامله می شوند، سیستم قلبی – عروقی، سیستم تنفسی، کلیه ها، سیستم عصبی، پوست، سیستم جنسی، به ویژه رحم تغییراتی زیادی پیدا می کنند. میزان خون در بدن 50 درصد افزایش می یابد. هر چقدر سن زنان برای بارداری بالاتر رود، این مشکلات بیشتر دیده می شود.

زنانی که دارای مشکلات قلبی می باشند، در ماه های 3 تا 6 ماهگی بارداری با مشکلات جدی قلبی روبرو می شوند. بیماری هایی مانند بیماری ریه، کبد و کلیه ها نیز به وجود می آید.

- تاثیرات بارداری بر روی مادر چیست؟

بارداری بر روی فشار خون که از قبل وجود دارد و یا بیماری های مانند قند خون را بدتر می کند. در زنانی که در سنین بالا حامله شده اند، فشار خون بالا، مسمومیت حاملگی، بیماری سیستم قلبی – عروقی و بیماری های قندی بسیار بیشتر به وجود می آید. بارداری در این سن، ریسک حاملگی خارج از رحم را نیز افزایش می دهد.

- تاثیرات بارداری بر روی نوزاد چیست؟

بارداری در سن بالا، ریسک سقط جنین را 30 درصد افزایش می دهد، مشکل خونریزی و لکه بینی بر روی جنین تاثیر می گذارد. زایمان زود رس، کند شدن رشد جنین و احتمال زایمان مرده نیز افزایش می یابد.

یکی از خطرات و ریسک های مهم حاملگی در سنین بالا، احتمال زایمان کودک مبتلا به سندرم منگولیسم (سندرم داون Down Syndrome) می باشد. این خطر در مادران دارای 20 سال از هر ده هزار نفر در یک نفر، از مادران 35 سال از هر ده هزار نفر در سه نفر و در مادران 40 سال از هر صد مادر یک مادر به آن دچار می شوند.

دلیل منگولیسم و دیگر بیماری های کروموزومی این است که تخمدان های مادر پیر شده است و یا مواد شیمیایی مضر و عفونت ها و غیره بر روی نوزاد تاثیر می گذارد.

- زنانی که بعد از چهل سالگی باردار می شوند، چگونه زایمان می کنند؟

زنانی که در این سن حامله می شوند، مدت زمان زایمان طولانی تری دارند و بیشتر زایمان ها به وسیله سزارین انجام می شود. بارداری در سنین بالا و زایمان شبب می شود که در ناحیه تناسلی زنان احتمال خونریزی، پاره شدن، ادرار غیر ارادی افزایش می یابد. البته این خطرات با کمک های اولیه بر طرف می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 6

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
عوارض و خطرات حاملگی بعد از چهل سالگی | خطرات بارداری بالای 40 سال
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 6


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)