عوارض نشستن زیاد جلوی تلویزیون | خطرات نگاه کردن زیاد به تلویزیون

عوارض نشستن زیاد جلوی تلویزیون | خطرات نگاه کردن زیاد به تلویزیون
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/12/16

برخی از مردم از روی بیکاری و برخی دیگر از روی علاقه، روزانه مدت زمان زیادی را صرف تماشای تلویزیون می کنند و در برابر صفحه نمایش تلویزیون می نشینند، اگر چه تماشای تلویزیون آسیب ها و مضرات زیادی مانند چاقی و غیره دارد، ولی تحقیقات نشان می دهد، که نور آبی صفحه نمایش تلویزیون سبب ایجاد ترومبوز وریدی در انسان می شود.

امروزه با تنوع پیدا کردن شبکه های تلویزیونی و یا آمدن شبکه های ماهواره ای و غیره، موجب شده است که برخی از مردم به ویژه خانم های خانه دار، مدت زمان طولانی را اختصاص به نگاه کردن به تلویزیون کنند و مداوم پیگیری برنامه های شبکه های تلویزیونی مختلف باشند، هنوز فیلم این شبکه تمام نشده، فیلم شبکه دیگر شروع می شود، به همین دلیل برخی مداوم از این شبکه به آن شبکه می روند و ساعت زمان صرف تماشای تلویزیون می کنند. در حالی که مطابق تحقیقات تماشای تلویزیون مضراتی مانند اضافه وزن پیدا کردن، هدر دادن وقت، کاهش فعالیت مغز، منزوی شدن، کاهش عمر و دیگر آسیب های جسمی و روحی را به دنبال دارد، علاوه بر این آسیب های دیگر جسمانی را هم به دنبال خود دارد. که از جمله آن ابتلا به ترومبوز در رگ های وریدی می باشد.

گذراندن مدت زمان طولانی در مقابل صفحه نمایش های آبی در ارگانیسم بدن انسان، ریسک ابتلا به ترومبوز (Thrombus)، را در رگ های وریدی افزایش می دهد. به زبان ساده یکی ریسک به وجود آمدن ترومبوز (لخته خون) رر داخل رگ های وریدی می باشد.

بر اساس گزارش روزنامه ساینس دیلی (Science Daily) دانشمندان دانشگاه مینه سوتای (University of Minnesota)، آمریکا در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند.

گروه تحقیقاتی، در طی مشاهدات و بررسی های بیست و چهار ساله خود، به بررسی و تحلیل اطلاعات و آمار جمع آوری شده، در مورد پانزده هزار آمریکایی پرداخته اند. در این مشاهدات و تحقیقات، به بررسی و تحلیل وضعیت سلامتی این افراد پرداخته شده است. نتیجه تحقیقات مشخص کرده است که، 691 نفر این این افراد دارای ترومبوز در رگ های وریدی خود می باشند.

همچنین مشخص شده است، افرادی که اوقات بیکاری خود را در جلوی تلویزیون می گذرانند، در مقایسه با افرادی که اوقات بیکاری خود را به شکل های دیگر مانند پیاده روی، مطالعه کتاب و غیره می گذرانند، 1.7 درصد بیشتر ریسک خطر ابتلا به ترومبوز وریدی را دارند.

این نتیجه نشان می دهد که، افرادی که به صورت متمادی با ورزش مشغول می باشند، کمتر دچار ترومبوز وریدی می شود. در حالی که، انسان هایی که زمان خود را صرف تماشای تلویزیون می کنند و به صورت طولانی مدت به تلویزیون نگاه می کنند، در ارگانیسم بدنشان، تلویزیون تاثیرات منفی می گذارد. که یکی از این تاثیرات منفی ترومبوز وریدی می باشد.

ترومبوز وریدی، با به وجود آمدن ترومبوز در رگ ها مشاهده می شود. به این مشکل، در بیشتر موارد در رگ های پا ترومبوز به وجود می آید. در صورت شدید شدن بیماری ترومبوز، موجب ایجاد فشار خون در ریه ها می شود. به همین دلیل اگر ترومبوز وریدی به موقع درمان نشود، می تواند سبب مرگ شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 2928
تعداد کل بازدیدها: 240036

نظرات کاربران

*