عوارض داروهای پرمصرف | عوارض داروهای مسکن | داروهایی که سبب مرگ می شوند

عوارض داروهای پرمصرف | عوارض داروهای مسکن | داروهایی که سبب مرگ می شوند

برخی از داروها و قرص ها وجود دارند که به صورت رایج در میان مردم استفاده می شوند، و برخی از مردم مانند تنقلات و آجیل از آنها استفاده می نمایند، در حالی که این داروهای به ظاهر بی زیان می تواند برای سلامتی انسان مضر باشد، جتی سبب مرگ اشخاص نیز گردد. از این رو، در این یادداشت دو نمونه از داروهای پر مصرف ولی مضر را به شما معرفی می کنیم.

دو گروه از داروهایی که در میان مردم استفاده زیاد دارد، ولی بسیار مضر و خطرناک می باشند، عبارتند از:

1- استفاده زیاد از داروهای مسکن:

ایبوپروفن (Ibuprofen) و دیکلوفناک(Diclofenac) در تمام دنیا یکی از معروف ترین داروها، و یکی از مسکن هایی می باشند که بیشترین مصرف را دارند.

ایبوپروفن یا بروفن داروی ضدالتهاب غیراستروئیدی است که برای تسکین علائم آرتریت (التهاب مفصل)، دیسمنوره (قاعدگی دردناک)، حملات نقرس و آسیب‌های حین ورزش و نیز به عنوان تب‌بر و ضد درد به ویژه در دردهای ناشی از التهاب استفاده می‌شود.

دیکلوفناک به عنوان کاهنده درد، تحریک، تورم و خشکی مفصل در آرتریت، نقرس و سایر بیماری‌های روماتیسمی و نیز برای درمان دیگر موارد درد مثل سردرد، درد عضلانی، درد قاعدگی، درد پس از جراحی و زایمان نیز استفاده می‌شود

اما بر اساس تحقیقاتی که اخیرا انجام شده، نشان داده است که تاثیرات منفی این داروها بسیار زیاد است و مصرف مداوم آنها می توان برای سلامتی انسان زیان آور باشد. تحقیقی که دانشمندان دانشگاه کپنهاگ دانمارک انجام داده اند، نشان داده است که، مصرف ایبوپروفن و دیکلوفناک می تواند سبب ایست قلب در انسان شود.

ترکیبات دیکلوفناک که علیه التهاب های غیر عادی در بدن می باشد بسیار خطرناک است. چنانکه آنها ریسک ایست قلبی را 50 درصد افزایش می دهند، و مصرف ایبوپروفن احتمال ایست قلبی را 30 درصد افزایش می دهد. این تحقیقات اثبات کرده اند که، هیچ داروی بدون زیان وجود ندارد، بنابراین برای مصرف چنین داروهایی باید از سوی دکتر توصیه اکید وجود داشته باشد، هیچ گاه خودتان شروع به مصرف این داروها بدون مراجعه به پزشک نکنید، چرا که می تواند صدمات جبران ناپذیری داشته باشد.

گاهی به علت سردرد، و یا سایر دردهای موجود در بدن، ما قبل از اینکه به پزشک مراجعه کنیم شروع به استفاده از این نوع مسکن ها می کنیم. در برخی این خانواده ها این گونه داروها همیشه در خانه نگهداری می شود. و مدام از آنها استفاده می شود، در حالی که تحقیقات مضر بودن آنها را نشان می دهند. این صورتی است که بسیاری از مردم با این عنوان که آنها داروهای بی زیان و یا کم زیان هستند به راحتی و سرخود به استفاده از این نوع مسکن ها می پردازند.

2- استفاده زیاد از داروهای مهارکننده‌های پروتون پمپ:

در عالم پزشکی به این داروهای مهارکننده‌های پروتون پمپ (Proton-pump inhibitors) (PPİ) گفته می شود. که گروهی از داروها هستند که وظیفه اصلی شان در بدن کاهش پایدار اسید معده است. آنها قوی‌ترین گروه در میان داروهای متشابه هستند.

در بین این داروها از همه بیشتر امپرازول (Omeperazole)، ایزامپرازول(Esomeprazole) و لانزوپرازول (Lansoprazole) قرار دارند. استفاده از این داروها بیشتر برای درمان بیماری های گوارشی مانند گاستریت، رفلکس معده و زخم معده دئودنوم، درمان ازوفاژیت اروزیو شدید، درمان ریفلاکس گاستروازوفاژیال شدید، درمان سندرم زولینگر-الیسون، و درمان زخم معده می باشد.

بر اساس گزارشاتی که در مطبوعات غربی به انتشار رسیده است، نشان می دهد که دانشمندان آمریکایی اثبات کرده اند، استفاده از گروه دارویی مهارکننده‌های پروتون پمپ می تواند برای سلامتی مضر باشد و سبب ایجاد بیماری های قلبی، کلیوی، عصبی و پنومونی شود.

مساله خطرناکتر این می باشد که استفاده طولانی مدت از این داروهای 25 درصد احتمال مرگ زودرس را افزایش می دهد.

تنها در آمریکا بیش از 50 هزار نفر از این داروها استفاده میکنند، و تعداد زیادی هم از این داروها به صورت مقطعی استفاده می کنند که احتمال مرگ آنها زیاد می باشد.

متخصصان توصیه می کنند که این داروها تنها بعد از مشورت با دکتر استفاده شوند، و تا حد امکان از دیگر روش ها (مانند تغییر سبک زندگی، تغییر تغذیه، ترک سیگار و ...) برای درمان استفاده شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 833
تعداد کل نظرات : 33
تعداد کل آرا: 1646
تعداد کل بازدیدها: 74645


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)