عوارض خطرناک بی خوابی | نه عوارض مرگ آور بی خوابی

عوارض خطرناک بی خوابی | نه عوارض مرگ آور بی خوابی
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/09/23

در مورد اهمیت خواب و نقش آن در زندگی و سلامتی همه اطلاعاتی دارند، ولی در زندگی امروزه به علت اینکه مشغله و کار و درگیری های انسانها بسیار زیاد می باشد، معمولا بسیاری از مردم خواب مفید و کافی را ندارند، در حالی که طبق تحقیقات بی خوابی و اختلال خواب می تواند، سبب ایجاد عوارض بسیار خطرناکی برای انسان شود.

بر اساس تحقیقات انجام شده، افراد بزرگ سال روزانه حداقل هفت ساعت باید بخوابند. اگر خواب خوب و به اندازه ای نداشته باشند، این می تواند عوارض سنگینی به دنبال داشته باشد، از جمله عوارض بی خوابی که خطرناک می باشند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1- بر روی حافظه و مغز تاثیر می گذارد:

در صورتی شب به اندازه کافی نخوابید، در روز بعد با هواس پرتی، عدم تمرکز، کاهش توانایی حل مشکلات و کاهش دقت رو برو خواهید شد. داشتن خواب خوب سبب سلامتی ذهن، افزایش فهم و یادگیری می شود.

2- به قلب آسیب می زند:

در زمانی که بدن انسان بی خوابی می کشد، مهم نیست که چه سنی دارد و یا وزنش چقدر است و هر رفتاری که داشته باشد، ریسک ابتلا به بیماری قلبی – عروقی در آنها افزایش می یابد. خواب سبب بهبود گردش خون در رگ ها و قلب می شود و در رشد کودکان نقش حیاتی بازی می کند. برای اینکه از سلامتی قلب خود محافظت کنید، هر شب حداقل شش ساعت به خوبی استراحت کنید.

عوارض خطرناک بی خوابی | نه عوارض مرگ آور بی خوابی

3- تضعیف سیستم ایمنی بدن:

بدن انسان در زمان خواب پروتئین هایی را ترشح می کند که سبب تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود. در صورتی که سیستم ایمنی بدن ضعیف باشد، دفاع بدن در برابر باکتری ها و ویروس ها ناتوان می شود. در انسان هایی که به اندازه کافی نمی خوابند، به علت ضعیف شدن سیستم ایمنی بدنشان بیشتر به آنفولانزا و سرما خوردگی مبتلا می شوند.

4- سبب افسردگی می شود:

افسردگی در بین بیماری های یکی از علائم و نشانه های اصلی بی خوابی می باشد. اگر دارای اختلال خواب می باشید، سریعاً به پزشک مراجعه کنید. چرا که بی خوابی سبب ایجاد افسردگی می شود.

5- افزایش وزن:

کم خوابی و کم استراحت کردن از میزان استراحت مورد نیاز بدن سبب افزایش ترشح هورمون گرلین می شود. این هورمون سبب ایجاد حس گرسنگی می شود. اگر اشتهای خود را نمی توانید، کنترل کنید، این امر می تواند موجب افزایش وزن و چربی بدن شود.

6- ریسک ابتلا به بیماری قند را افزایش می دهد:

خوابیدن کمتر از شش ساعت و یا خوابیدن بیش از نه ساعت ریسک ابتلا به بیماری قند را افزایش می دهد.

7- به پوست آسیب می زند:

یک شب بد خوابیدن سبب ایجاد ورم در زیر چشم ها می شود، در زیر چشم های حلقه های سیاه تند رنگی به وجود می آید و صورت انسان پژمرده به نظر می رسد. در نتیجه شب های که بی خوابی کشیده اید، آسیب های وارده به پوست چند برابر بیشتر می شود. خواب ناکافی بر روی انعطاف پوست تاثیر می گذارد و سبب چین و چروک می شود.

عوارض خطرناک بی خوابی | نه عوارض مرگ آور بی خوابی

8- موجب مرگ زودرس و آنی می شود:

خواب برای انسان به اندازه نفس کشیدن لازم می باشد، خواب ناکافی موجب تغییرات ژنتیکی بیش از 700 نوع ژن می شود و بر روی سلامتی تاثیرات جدی می گذارد، که می تواند سبب مرگ زودرس و آنی باشد.

9- میل جنسی را از بین می برد:

افرادی که با مشکل بی خوابی و اختلال خواب مواجه هستند، تمایل آنها به رابطه جنسی کمتر می باشد. نخوابیدن به اندازه کافی هم در خانم ها و هم در آقایان بر روی میزان انرژی تاثیر می گذارد و حتی اصطراب را افزایش می دهد. در مردانی که اختلال شدید خواب دارند، میزان ترشح هورمون تستوسترون (Testosterone) کاهش می یابد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 7

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 2999
تعداد کل بازدیدها: 276408

نظرات کاربران

*