عوارض ازدواج فامیلی | خطرات ازدواج فامیلی | مضرات ازدواج فامیلی | چرا فامیلی ازدواج نکنیم

عوارض ازدواج فامیلی | خطرات ازدواج فامیلی | مضرات ازدواج فامیلی | چرا فامیلی ازدواج نکنیم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/01/23

امروزه بسیاری از کارشناسان و متخصصان توصیه می کنند که افراد از ازدواج های فامیلی پرهیز نمایند و بیشتر با افراد ناآشنا ازدواج نمایند، چرا که ازدواج فامیلی دارای عوارض و خطراتی می باشد که در برخی موارد موجب تولد کودکان با مشکلات مادزادی می شود.

اگر چه امروزه در مورد عوارض و خطرات ازدواج های فامیلی اطلاعات و مطالب زیادی منتشر می شود، ولی هنوزم در جامعه ما بسیاری از مردم ازدواج فامیلی می کنند.

ضرب المثل هایی مانند «عقد دختر عمو و پسر عمو در آسمان بسته شده» و یا «از خودمان بگیریم که اگر گوشتمان را خورید، استخوان هایمان را دور نمی اندازد» سبب شده تا ازدواج های فامیلی گاهی به یک سنت تبدیل شود. بر اساس نظر متخصصان، در روستاها و شهرهای کوچک ازدواج فامیلی بسیار صورت می گیرد و ریسک بیمار بودن کودکانی که در نتیجه این نوع از ازدواج به دنیا می آیند، بیشتر می شود. یکی از متخصصان و پژوهشگران مامایی و زنان در آذربایجان خانم دکتر آی نور اسماعیل آوا (Aynur İsmayılova) در این باره گفته است، کودکانی که در نتیجه ازدواج فامیلی به دنیا می آیند در مقایسه با کودکان ازدواج های غیر فامیلی بیشتر دچار بیماری می شوند. کودکانی که در اثر ازدواج فامیلی به دنیا می آید، بیشتر به بیماری های ژنتیکی مبتلا می شوند. البته ازدواج فامیلی می تواند منجر به ناباوری هم شود و یا اینکه نوزادی که به دنیا می آید، به بیماری عضلانی و بیماری سیستم عصبی دچار شود و یا این کودکان به همراه نقص های مادرزادی به دنیا می آیند.

البته کودکان ازدواج های فامیلی در بیشتر موارد سالم می باشند و اما طبق نظر کارشناسان همین کودکان در آینده احتمال دارد، صاحب فرزندانی با نقص مادرزادی شوند. بر اساس تحقیقات، ازدواج فامیلی منجر به تولد فرزندان سالم می شود، اما همین کودکان بعداً که تشکیل خانواده دادند، بیشتر به ناباروری دچار می شوند. یعنی در نسل اول نه، بلکه در نسل دوم احتمال دارد، عوارض ازدواج فامیلی خود را نشان دهد.

البته کارشناسان و متخصصان توصیه می کنند، که اگر زوجین تصمیم به ازدواج فامیلی دارند، پیش از ازدواج مشاروه های ژنتیکی را انجام دهند. پزشک متخصص ژنتیک در مورد بیماری های ژنتیکی موجود در نسل افراد تحقیق می کند. که آیا در بستگان و نزدیکان زوجین، کودکانی وجود دارند که دچار مشکلات مادرزادی هستند و یا خیر. این گونه در زوجینی که قصد ازدواج دارند، بیماری تالاسمی بررسی می شود. اگر هر دو زوج چار تالاسمی باشند، ریسک ابتلا به بیماری تالاسمی در کودکی که به دنیا می آید، زیاد می باشد. در ترکیه افرادی که می خواهید ازدواج کند، در مورد مبتلا بودن و یا نبودن به تالاسمی آزمایش می شوند. افراد می دانند که، چه کسی مبتلا به تالاسمی است و چه کسی مبتلا نیست. اگر دو طرف مبتلا به تالاسمی از بیماری خود آگاه باشند، آنها خودشان از تشکیل خانواده با هم پرهیز می کنند. به این طریقه در ترکیه از بیماری تالاسمی پیشگیری شده است و تعداد فرزندانی که مبتلا به تالاسمی هستند، سال به سال کمتر می شود.

به طور کلی کارشناسان، ازدواج فامیلی را توصیه نمی کنند. لذا لازم است به موقع به افراد جامعه اطلاع داد که از ازدواج های فامیلی پرهیز کنند. چرا که کاهش ازدواج فامیل ریسک به دنیا آمدن کودکان دارای نقص مادرزادی را کاهش می دهد. زوجینی که با هم هیچ گونه نسبتی ندارند، فرزندان سالم تری به دنیا می آورند. چرا که در این حالت روند تجدید ژن ها به وجود می آید. در صورتی که وقتی ژن ها نزدیک و شبیه به هم می باشند، اگر یک بیماری وجود داشته باشد، این خودش را زود بروز می دهد. اما ژن های متفاوت در افراد مختلف، موجب می شود که ترکیب ژن ها متفاوت باشد و از ازدواج آنها کودکان سالم تری به دنیا بیاید.

در شهرهای بزرگ چون بسیاری از مردم با سواد هستند و در مورد عوارض ازدواج فامیلی اطلاعاتی دارند، به همین دلیل ازدواج فامیلی بسیار کمتر است، ولی در مناطق روستایی می توان گفت که ازدواج فامیلی زیاد است و طبق سنت انجام می شود. چرا که در این مناطق آگاهی مردم از عوارض ازدواج فامیلی کمتر می باشد و به همین دلیل نیاز است در این مناطق اطلاع رسانی کافی صورت گیرد.

لازم به ذکر است که در جنوب هندوستان ازدواج های فامیلی بسیار شایع است. لذا 8 تا 9 درصد ریسک ابتلا به بیماری های ژنتیکی در این مناطق نسبت به سایر مناطق هند بیشتر می باشد. در حالی که در آلمان ازدواج فامیلی بسیار کمتر می باشد. به دلیل درصد بالای باسوادی مردم و نیز داشتن اطلاعات در مورد بیماری های ژنتیکی، ازدواج فامیلی کمتر از 3/0 درصد در این کشور می باشد و حتی در شهرهای بزرگ از این مقدار هم کمتر است. در کشور ژاپن هم ازدواج فامیلی 6 درصد است و حتی در جزایر تا 29 درصد هم می رسد. در کشورهای عربی، جنوب هند، مصر و ترکیه این درصد بیشتر می باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 2999
تعداد کل بازدیدها: 276986

نظرات کاربران

*