عوارض، دلایل و درمان خانگی برای خشکی لب

عوارض، دلایل و درمان خانگی برای خشکی لب

خشکی لب یکی از عوارضی است که در بسیاری از افراد در همه نقاط دنیا مشاهده می شود. خشکی لب عوارض و دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. عوارض آن شامل خشک شدن لب و دهان، سرخی لب، ترک برداشتن لب، سوزش لب و پوسته پوسته شدن آن است. دلایل خشکی لب شامل کمبود ویتامین ها، واکنش های آلرژیک، کمبود آب بدن، سیگار کشیدن، مکیدن زیاد لب ها، زیاد در معرض آفتاب بودن و هوای خشک می شود. برای رفع و درمان معضل خشکی لب راه ها و درمان های مختلفی وجود دارد که مهمترین آنها استفاده از کرم ها یا پمادهای تجاری است، اما شما می توانید در هزینه هایی خود با استفاده از راهکارهای خانگی که در زیر برای درمان خشکی لب آورده می شوند، صرفه جویی کنید.

استفاده از عسل می تواند راهکار خوبی برای رفع و درمان خشکی لب باشد. عسل طبیعی و مرغوب یک مرطوب کننده خوب برای لب های خشک و ترک خورده محسوب می شود. شما می توانید به اندازه یک قاشق چایخوری عسل را بر روی لب خود قرار دهید و چندین دقیقه در این حالت بگذارید(یعنی نشویید یا عسل را پاک نکنید). همچنین می توانید ترکیبی از عسل و گلیسیرین را بر روی لب های خود(بهترین زمان قبل از خواب است) بمالید تا خشکی لب تان را برطرف سازد.

از گل های محمدی یا گل رز استفاده کنید. ممکن است شما در خانه تان گل محمدی/گل رز داشته باشید، می توانید از گلبرگ های آن برای درمان خشکی لب و همچنین قرمز کردن رنگ آنها استفاده کنید. برای این کار یک مشت گلبرگ رز را بشویید، آنها را چند ساعت در ظرفی شیر خیس کنید و اگر با لبنیات میانه خوبی ندارید می توانید از گلیسیرین استفاده کنید. سپس گلبرگ های رز را به شکل خمیر درآورید و آنها را روزی 2 تا 3 بار بر روی لب هایتان بمالید. ضمن اینکه استفاده از آنها بر روی لب ها پیش از خوابیدن نیز بسیار در درمان خشکی لب موثر است.

اگر در خانه روغن نارگیل دارید، یک مرطوب کننده خوب است که می تواند خشکی و ترک لب های شما را درمان کند. برای این کار کافیست چندین بار در روز روغن نارگیل را روی لب هایتان بمالید تا مرطوب نگه داشته شوند. اگر روغن نارگیل ندارید روغن زیتون نیز می تواند در رفع خشکی لب موثر باشد.

روغن کرچک نیز از دیگر روغن هایی است که در رفع و درمان خشکی و ترک لب بسیار مفید است. می توانید همانگونه که در بالا ذکر شد از روغن کرچک چند بار در روز استفاده کنید و یا آن را در ترکیب با گلیسیرین و آب لیمو تازه بصورت یک محلول یا خمیر درآورده و چندین بار در روز بر روی لب تان بمالید. باز هم توصیه می شود که برای بهتر نتیجه گرفتن از این درمان لب خشک این ترکیب را قبل از خواب استفاده کنید.

استفاده از خامه هم می تواند در رفع خشکی لب موثر باشد. بدین منظور خامه را روی لب تان مالید و حدود 10 دقیقه به این حالت رها کنید سپس با یک پنبه اغشته به آب ولرم آن را تمیز نمایید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 686
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)