علل کوتاهی قد در بچه چیست؟ آیا کوتاهی قد نشانه بیماری می باشد؟

علل کوتاهی قد در بچه چیست؟ آیا کوتاهی قد نشانه بیماری می باشد؟

بسیاری از والدین ها این جمله را می گویند که فرزندشان کوتاه قد است ولی رشد خواهد کرد بسنده می کنند. و بدنی وسیله کوتاهی قد فرزند خود را نایده می گیرند. کوتاهی قد فرزندان یک بیماری نیست، ولی می توان علائم و نشانه ی بیماری های دیگر باشد. به همین دلیل لازم است که والدین بر حسب سن کودک میزان رشد آنها را اندازه گیری کنند و اگر در رشد آنها خللی مشاده کردند به پزشک مربوطه مراجعه کنند.

بر اساس گفته های کارشناسان یکی از ویژگی های مهم دوران کودکی، رشد متداوم می باشد، اما با تاسف باید گفت که در برخی از کودکان روند مناسب رشد را ندارند. احتمال دارد دلیل اش بیماری باشد و یا در اثر سوء تغذیه رخ دهد. چنین عواملی بر رشد قد کودکان تاثیر منفی دارد. و عدم رشد قد کودکان و یا کوتاهی قد می توان نشانه و علامت بیماری باشد.

این علائم می تواند مربوط به ژنیتیک، و وجود سابقه کوتاهی قد در خانواده باشد. و یا به علل تاخیر در بلوغ جنسی، بیماری استخوان ها و استکلت بدن، کم وزن بودن نوزاد موقع تولد، از بین رفتن رژیم تغذیه کودک، به وجود اید. علاوه بر این کوتاهی قد کودتان می تواند علامت بیماری هایی مانند بیماری قلبی، بیماری کلیوی، بیماری خون، و بیماری ها عفونی، و یا استفاده طولانی مدت از داروها، باشد.

افزون بر این ها وجود سندرم ترنر (Turner Syndrome)، بیماری های مربوط به کمبود و کاهش هورمون های رشد، غذا خوردن کم کودک، می توان سبب کوتاهی قد کودکان شود.

سندروم ترنر امروزه بسیاری از مادران دختردار را نارحت می کند، این بیماری در هر 2500 دختر، یک نفر را مبتلا می کند. علامت اصلی این بیماری کوتاهی قد در سن پایین و در سنین بالاتر عدم رشد و بلوغ جنسی، می باشد.

کمبود هرمون رشد هم از هر 3500 کودک در یک کودک رخ می دهد، علامت این بیماری کوتاهی قد، و یا توقف رشد می باشد. همچنین از هر 3500 کودک یک نفر مبتالا به بیماری کم کاری تیروئید (Hypothyroidism) می شوند. این بیماری به دلیل موقع تولد کودک به وجود آید و اگر درمان نشود احتمال ایجاد عقب افتادگی ذهنی در کودکان را دارد.

لازم به ذکر است که، نوزدانی که با قد 50 سانتی متر به دنیا می آیند، لازم است حدودا قدشان در سه ماهگی 60 سانتی متر باشد و در 6 ماهی 67 سانتی متر، در 9 ماهگی 72 سانتی متر و در یک سالگی 75 سانتی متر باشد.

البته لازم به ذکر است که، هر کوتاهی قدی نشان‌دهنده مشکل نیست و نیازی به بررسی و درمان هم ندارد. در صورتی که کودکی با افزایش سن، روند طبیعی‌ای را که براساس منحنی‌های رشد انتظار می‌رود طی نکند، باید بررسی‌های بیشتری را برای او انجام داد؛ بنابراین زمانی که با افزایش سن، قد کودک ثابت می‌ماند یا میزان افزایش قدش به حدی نیست که طبیعی حساب شود، به بررسی‌های دقیق‌تر نیاز خواهد بود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 786
تعداد کل نظرات : 33
تعداد کل آرا: 1539
تعداد کل بازدیدها: 61832


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)