علل چاقی چیست؟ عادت های غذایی غلط که موجب چاقی می شود، کدامند؟

علل چاقی چیست؟ عادت های غذایی غلط که موجب چاقی می شود، کدامند؟

بسیار از مردم، از چاقی و اضافه وزن خود گله دارند و در طول روز، از اینکه چاق هستند، اظهار ناراحتی و پشیمانی می کنند، و حتی خیلی از این ها می گویند که در خوراک بسیار رعایت می کنند و غذا کمتر می خورند، در حالی که نمی دانند چرا روز به روز، چاق و چاق تر می شوند، این افراد درست است که غذایی کمی می خورند، ولی عادت های غذایی غلطی دارند، که آنها را اصلاح نمی کنند و همین عادت های غذایی غلط موجب چاقی آنها می شود. از این رو، در این یادداشت عادت های غذایی غلط را تقدیم شما می کنیم.

هیچ انسانی بی عیب و بدون نقطه ضعف نیست. و هیچ کس نمی تواند ادعا کند که در طول روز، تمام اصول و روش های صحبح تغذیه را رعایت می کند. اما آنچه مهم است این می باشد که ما با عادت های غذایی غلط خود آشنا شویم. و سپس تلاش کنیم که این عادت های غذایی غلط را تصحیح کنیم. چرا که نتیجه عادت های غذایی نادرست و غلط، بسیار بد می باشد. ولی اگر با با عادت غذایی غلط آشنا شویم، می توانیم آنها را از بین ببریم.

1- عدم توجه کافی به غذا؛

بر اساس تحقیقات ثبات شده است که بهتر است انسان غذای خود را با سکوت و بدون حرف زدن بخورد. تا توجه کافی به غذا خوردن داشته باشد. در موقعی که در حال غذا خوردن می باشید، کار دیگری انجام ندهید. یا در موقع صحبت کردن با تلفن غذا نخورید. اگر دوست دارید در موقع غذا خوردن تلویزیون تماشا کنید، آن وقت هم نمی توانید روی غذای خود تمرکز کنید. در چنین شرایطی احتمال دارد بیشتر از نیاز بدن غذا بخورید. سعی کنید غذا را با آرامی و با لذت بخورید، که خوردن غذا در سکوت و آرامش برای سلامتی بسیار مفید خواهد بود.

2- خوردن صبحانه حذف نکنید؛

افرادی که به سر کار می روند، معمولا صبحانه خود را به تاخیر می اندازند، در حالی که اگر کمی زودتر از خواب پا می شدند می توانستند به راحتی صبحانه خود را میل کنند. کافی است بدانید افرادی صبحانه نمی خورند، مجبور می شوند ناهار بسیار زیاد بخوردند. اما تحقیقات نشان می دهد که اگر فردی می خواهد با اضافه وزن و چاقی مواجه نشود باید صبحانه را سر وقت بخورد.

3- موقعی که بی حوصله هستید سراغ یخچال نروید؛

قبل از اینکه به سمت یخچال بروید از خود این سوال را بپرسید که ایا واقع گرسنه هستیدد یا نه؟ اگر از روی بیکاری سراغ یخچال می روید، بدانید که ورزش کردن و یا مطالعه می تواند این وقت بیکاری شما را پر کند.

4- خوردن باقی مانده غذای دیگران؛

مادران خیلی وقت ها این کار را انجام می دهند. باقی مانده غذای کودکان را در بشقابشان می خورند. کافی است این را بدانید که به این روش روزی 100 کالری بیشتر انرژی دریافت می کنید. برای اجتناب از این کار، غذای کودکان را به اندازه بکشید.

5- استفاده از بشقاب های بزرگ؛

برای نمونه وقتی چیپس و یا بستنی سفارش می دهید بزرگترین ظرف را می گیرید. این ظرف در مقایسه با ظروف خونه بزرگتر هستند. لازم است بدانید که هر چقدر در ظرف شما غذایی بیشتری گذاشته شود، شما سعی خواهید کرد که بشتر بخورید. به همین دلیل به مقدار مورد نیاز سفارش دهید و از بشقاب های متوسط استفاده کنید.

6- نخوردن شام و اکتفا کردن به سالاد

برای اینکه همیشه پر انرژی باشید، سه وعده غذایی را حذف نکنید. اگر ناهار خوب نخورید شام زیاد غذا می خورید. و اما اگر سالاد دوست دارید سالادهایی را بخورید دارای پروتئین زیاد باشد. چرا که پروتئین به انسان احساس سیری بلند مدت می دهد.

7- محروم کردن خود از غذایی که دوست دارید؛

اگر می خواهید سلامت باشید، اعتدال داشته باشید. اگر شکلات و یا چیپس دوست دارید. نه خود را از آنها محروم کنید و نه در مصرف انها زیاده روی کنید. خوب است که گاهی اینطور غذاها را بخورید. اما پیوسته و مداوم نباشید. روز بعد میوه بخورید، تلاش کنید که از خوراکی که مختلف استفاده کنید.

8- پاشیدن نمک بر روی غذا

لازم است بدانید که، استفاده زیاد از نمک موجب افزایش فشار خون می شود. و نیز می تواند موجب عفونت قلبی و مغزی شود. تلاش کنید نمک را با طعم دهنده های دیگر جایگزین کنید.

عادت های غذایی غلط می تواند برای انسان بسیار مضر باشد، و سلامتی جسمی انسان را به خطر بیاندازد، با اصلاح عادت های غذایی و حذف عادت های غذا غلط می توایند تناسب اندام و سلامتی خود را داشته باشیم.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 248
تعداد کل نظرات : 22
تعداد کل آرا: 302
تعداد کل بازدیدها: 6213


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)