علل و عوامل ریسکی یا ریسک فاکتورهای سرطان کلیه

علل و عوامل ریسکی یا ریسک فاکتورهای سرطان کلیه

در مقاله سرطان کلیه چگونه ایجاد می شود و انواع سرطان کلیه کدامند؟ در خصوص سرطان کلیه توضیح داده شد. در این مقاله در مورد علل و عوامل ایجاد کننده سرطان کلیه و عوامل ریسکی یا ریسک فاکتورهای سرطان کلیه در واقع عواملی هستند که احتمال ابتلا به سرطان کلیه را افزایش می دهند.

سیگار کشیدن: از جمله مواردی است که خطر یا ریسک ایجاد کارسینوما سلول های کلیوی یا سرطان کلیه را زیاد می کند. هر چه میزان سیگار کشیدن فرد بیشتر باشد، احتمال ابتلا بیشتر است و هرچه این میزان کمتر باشد، احتمال ابتلا به سرطان کلیه کمتر است.

چاقی: افراد چاق که اضافه وزن دارند، ریسک ابتلا به سرطان کلیه بویژه از نوع کارسینوما را بیشتر دارند. این سرطان ها تغییراتی در برخی از هورمون ها که منجر به کارسینوما کلیه می شوند، بوجود می آورند.

در معرض برخی از مواد قرار گرفتن/شرایط و محیط کار: بسیاری از مطالعات نشان داده اند که در معرض برخی از مواد شیمیایی مانند کادمیوم(نوعی فلز)، آفت کش ها و محلول های ارگانیکی مانند تریکلورواتیلن خطر و ریسک ابتلا به سرطان کلیه را بیشتر می کند.

سابقه خانوادگی یا وراثتی ابتلا به سرطان کلیه: افرادی با سابقه قوی خانوادگی ابتلا به سرطان کلیه احتمال بیشتری در ابتلا به سرطان کلیه دارند. این ریسک در افرادی که فرد مبتلا به سرطان کلیه از نزدیکان(خواهر/برادر) بوده است، بیشتر است.

فشار خون بالا از دیگر عوامل ریسکی/ریسک فاکتورهای ابتلا به سرطان کلیه است. داروهای خاصی که برا درمان فشار خون بالا بکار می روند، خطر سرطان کلیه را بیشتر می کنند. البته اینکه این وضعیت(فشار خون بالا) و داروها عامل ابتلا به سرطان کلیه هستند، هنوز ناشناخته است.

داروهای خاصی مانند فناستین(Phenacetin)، دیورتیکس(Diuretics) که داروهای ادرار آور محسوب می شوند می توانند احتمال ابتلا به سرطان کلیه را افزایش دهند.

جنسیت نیز از دیگر ریسک فاکتورهای سرطان کلیه است. سرطان کلیه(کارسینوما سلول های کلیوی) در مردان دو برابر زنان است. البته جنسیت را باید در کنار عواملی مانند سیگار کشیدن و در معرض مواد شیمیایی قرار گرفتن که در مردان بیشتر از زنان است، در نظر گرفت.

نژاد از دیگر عوامل افزایش دهنده سرطان کلیه است. سرطان کلیه در سفید پوستان بیش از دیگر اقوام مشاهده شده است.

در نهایت هم مشکلات ژنتیکی که بطور ارثی منتقل می شوند در ابتلا به کارسینوما یا سرطان های کلیه موثر هستند.  

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
علل و عوامل ریسکی یا ریسک فاکتورهای سرطان کلیه
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)