علل و عوامل ریسکی ابتلا به سرطان چشم کدامند؟

علل و عوامل ریسکی ابتلا به سرطان چشم کدامند؟

درخصوص سرطان چشم و انواع سرطان چشم در مقاله سرطان چشم چیست و انواع سرطان چشم کدامند؟ توضیح داده شد. سرطان چشم(Eye cancer) از دسته سرطان هایی است که علت ابتلا به آن شناخته شده نیست، اما همانند بسیاری دیگر از انواع سرطان ها، سرطان چشم هم عوامل ریسکی و ریسک فاکتورهایی(Risk factors) دارد که در زیر به دلایل و عوامل ریسکی/ریسک فاکتورهای ابتلا به سرطان چشم پرداخته می شود.

در بدن انسان انواع مختلفی از ژن ها وجود دارد که کار تعدادی از آنها کنترل رشد سلول ها، تقسیم آنها به سلول های جدید و از بین بردن آنهاست. ژن هایی که به رشد سلول ها، تقسیم آنها و زنده ماندن آنها کمک می کنند آنکوژن(oncogenes) نام دارند. ژن هایی که تکثیر سلولی را کاهش داده یا سبب از بین رفتن سلول ها در زمان مناسب می شوند، ژن های مسدود کننده تومور(tumor suppressor genes) نام دارند. سرطان ها بواسطه تغییرات دی ان ای(DNA) که آنکوژن هایی که ژن های مسدود کننده تومور را خفه می کنند، ایجاد می شوند.

افرادیکه تغییرات DNA وراثتی داشته احتمال ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان را بیشتر دارند. برای مثال برخی از افراد یک جهش/تغییر ژنتیکی در ژن مسدود کننده تومور BAP1 که احتمال و ریسک ابتلا به سرطان ملانوما چشم(eye melanoma) را افزایش می دهند، را بطور ارثی دارند. وقتی جهش ژنتیکی BAP1 روی می دهد، این ژن بطور معمولی کار نمی کند که سبب می شود که سلول های تغییر یافته یا جهش یافته بطور غیرقابل کنترلی رشد کنند.

بیشتر تغییرات DNA که به سرطان ارتباط می یابند بطور اکتسابی و در طول زندگی بوجود می آیند، نه اینکه ارثی باشند. برای مثال تحقیقات اخیر نشان داده اند که از هر 5 سرطان ملانوما چشم 4 عدد آنها تغییراتی در ژن های GNA11 یا GNAQ دارند که آنکوژن هستند. تغییرات ژنتیکی دیگر هم در پیشرفت و شکل گیری این سرطان ها لازم هستند.

بنابراین بطور خلاصه علت اصلی شکل گیری تومورهای سرطان از جمله انواع مختلف سرطان های چشم، تغییرات ژنتیکی است.

عوامل ریسکی یا ریسک فاکتورهای ابتلا به سرطان چشم

همانطور که می دانید عوامل ریسک یا ریسک فاکتورها عواملی هستند که احتمال ابتلا به انواعی از سرطان از جمله سرطان چشم را بیشتر می کند. همانطور که در بالا ذکر شد تغییرات ژنتیکی وراثتی یکی از عوامل ریسکی و افزایش دهنده ابتلا به سرطان چشم است که البته از نوع عوامل ریسکی غیرقابل کنترل یا غیرقابل اجتناب انواع سرطان چشم است. در زیر دیگر ریسک فاکتورها یا عوامل افزایش دهنده احتمال ابتلا به سرطان چشم توضیح داده می شوند.

عوامل ریسکی یا ریسک فاکتورهای سرطان ملانوما چشم(eye melanoma)

نژاد یا قومیت سرطان های چشم بویژه ملانوما درون چشمی در سفید پوستان بیش از آفریقایی آمریکایی ها یا آسیایی ها دیده می شود.

رنگ چشم، افرادی با رنگ چشمان روشن بیش از دیگر افراد احتمال ابتلا به ملانوما چشم دارند تا افرادی با چشمان تیره رنگ مانند قهوه ای یا مشکی.

سن و جنسیت: ملانوما چشم در هر سنی می تواند روی دهد اما در سنین بالاتر ریسک یا خطر ابتلا به سرطان چشم بیشتر می شود. ملانوما چشم در زنان بیش از مردان دیده می شود.

مشکلات وراثتی خاص: برخی از ناهنجاری ها یا مشکلات وراثتی خاص مانند سندروم دیسپلاستیک نووس(Dysplastic nevus syndrome) که وجود مول های ناهنجار در پوست است، احتمال ابتلا به سرطان ملانوما پوست و همچنین ملانوما چشم را بیشتر می کند. همچنین افرادی که نقاط قهوه ای رنگ غیرمعمول در لایه عروقی چشم(uvea) هم احتمال ابتلا به سرطان ملانوما چشم را بیشتر می کند.

برخی دیگر از عوامل ریسکی یا علل ابتلا به سرطان هم هستند که هنوز کاملا بطور علمی ثابت نشده است.

در معرض نور خورشید قرار گرفتن یکی از عوامل ریسکی ملانوما پوست و ملانوما چشم گفته می شود.

برخی از مشاغل خاص مانند جوشکاری، کشاورزی، ماهیگیری، کار با مواد شیمیایی یا خشکشویی احتمال ابتلا به سرطان چشم بویژه ملانوما را بیشتر دارند که شاید بتوان گفت دلیل آن در معرض نور خورشید قرار گرفتن یا در معرض برخی از اشعه یا مواد شیمیایی مضر بودن است.

عوامل ریسکی یا ریسک فاکتورهای لنفوم چشم(eye lymphoma)

مهمترین عامل ریسکی لنفوم اولیه چشم سیستم ایمنی ضعیف بدن است. امراضی مانند ایدز، افرادی که بعد از دریافت عضو یا بافت جدید از داروهای ضد پس زدن(anti-rejection) استفاده می کنند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 317
تعداد کل آرا: 3452
تعداد کل بازدیدها: 1186420
علل و عوامل ریسکی ابتلا به سرطان چشم کدامند؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0
loading...


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)