علل و عوامل ریسکی ابتلا به سرطان پانکراس یا سرطان لوزالمعده

علل و عوامل ریسکی ابتلا به سرطان پانکراس یا سرطان لوزالمعده

در مقاله سرطان پانکراس یا سرطان لوز المعده چیست و انواع سرطان پانکراس کدامند؟ درخصوص سرطان پانکراس(Pancreatic cancer) یا سرطان لوزالمعده و انواع سرطان پانکراس توضیح داده شد. در این مقاله عوامل ریسکی یا ریسک فاکتورهای ابتلا به سرطان پانکراس توضیح داده می شوند.

یادآور می شوم که ریسک فاکتورها یا عوامل ریسکی تنها عواملی هستند که احتمال ابتلا به یک نوع سرطان مانند سرطان پانکراس را بیشتر می کنند و تنها عوامل ایجاد کننده و ابتلا به سرطان نیستند. در مورد سرطان پانکراس عوامل ریسکی یا ریسک فاکتورهای ایجاد کننده زیر شناخته شده اند.

سیگار کشیدن: یکی از مهمترین عوامل ریسک و افزایش دهنده احتمال ابتلا به سرطان پانکراس است. ریسک ابتلا به سرطان پانکراس در بین افراد سیگاری طبق مطالعات دو برابر است. حدود 20 تا 30 درصد از سرطان های پانکراس ناشی از سیگار کشیدن است. توجه شود که در اینجا منظور استعمال تنباکو است.

اضافه وزن یا چاقی: یک عامل ریسکی ابتلا به سرطان پانکراس است. چاقی یا اضافه وزن احتمال ابتلا به سرطان پانکراس را تا 20 درصد افزایش می دهد.

در معرض مواد شیمیایی قرار گرفتن: افرادیکه در معرض مواد شیمیایی تمیز کننده ها یا صنایع فلزی قرار می گیرند، احتمال ابتلا به سرطان پانکراس یا سرطان لوزالمعده در آنها بیشتر است.

برخی از عوامل ریسکی یا ریسک فاکتورهای سرطان پانکراس که قابل اجتناب یا تغییر نیستند به شرح زیر هستند:

سن: ریسک ابتلا به سرطان پانکراس/سرطان لوزالمعده با بالا رفتن سن بیشتر می شود. علی رغم اینکه تمامی بیماران مبتلا به سرطان پانکراس بالای 45 سال سن دارند، حدود دو سوم آنها بالای 65 سال هستند.

جنسیت دیگر عامل ریسکی افزایش دهنده احتمال ابتلا به سرطان پانکراس است. سرطان پانکراس/لوزالمعده در مردان بیش از زنان دیده شده است. این عامل ریسکی به مصرف بیشتر تنباکو در مردان ارتباط می یابد.

سابقه خانوادگی یا وراثت: سرطان پانکراس در خانواده هایی که یکی از اعضای آنها سندروم های وراثتی ژنتیکی دارند بیشتر است. البته برخی از ژن های ایجاد کننده سرطان پانکراس هنوز شناخته شده نیست.

سندروم های ژنتیکی وراثتی همانطور که در بالا ذکر شد، دیگر عامل ریسکی و افزایش دهنده احتمال ابتلا به سرطان پانکراس یا لوزالمعده است. جهش های ژنتیکی خاص که از والدین به فرزندان منتقل می شود می تواند عامل ابتلا به سرطان پانکراس/سرطان لوزالمعده باشند. برخی مواقع این تغییرات منجر به سندروم هایی که عامل ایجاد کننده سرطان های دیگر می شوند، می گردد.

دیابت: سرطان پانکراس در بین افراد دیابتی بویژه دیابت نوع 2 شایع تر است.

پانکراتیت مزمن: پانکراتیت مزمن در واقع تورم بلند مدت پانکراس/لوزالمعده است که ریسک ابتلا به سرطان پانکراس را افزایش می دهد. این بیماری خود می تواند ناشی از جهش های ژنتیکی موروثی باشد.

سیروز کبدی هم دیگر عامل افزایش دهنده احتمال ابتلا به سرطان پانکراس/سرطان کبد است.

مشکلات یا بیماری معده: مشکلات عفونتی مانند ابتلا به عفونت هلیکوباکتر پیلوری ریسک یا احتمال ابتلا به سرطان پانکراس را بیشتر می کند.

ریسک فاکتورهای دیگری که هنوز علت آن دقیقا مشخص نشده اند هم به عنوان عوامل ریسکی افزایش دهنده احتمال ابتلا به سرطان پانکراس شناخته شده اند: قهوه، عدم تحرک، رژیم غذایی و مصرف الکل از جمله این موارد هستند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 317
تعداد کل آرا: 3452
تعداد کل بازدیدها: 1186458
علل و عوامل ریسکی ابتلا به سرطان پانکراس یا سرطان لوزالمعده
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0
loading...


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)