علل و عوامل ریسکی ابتلا به سرطان تخمدان

علل و عوامل ریسکی ابتلا به سرطان تخمدان
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/11

همانطور که در مقاله سرطان تخمدان چیست و انواع سرطان تخمدان کدامند؟ ذکر شد، سرطان تخمدان از تقسیم نامنظم سلول های تخمدان ایجاد می شود. البته اینکه دقیقا چرا این اتفاق می افتد هنوز کاملا مشخص نیست. اما برخی از تحقیقات عوامل ریسکی یا ریسک فاکتورهای سرطان تخمدان را مشخص کرده اند؛ یعنی عواملی که ریسک یا احتمال ابتلا به سرطان تخمدان را بیشتر می کنند. این عوامل ریسکی و ریسک فاکتورهای سرطان تخمدان به شرح زیر هستند.

سابقه خانوادگی از عوامل ریسکی و ایجاد کننده سرطان تخمدان است. زنانی که در اطرافیان و خانواده خود سرطان تخمدان یا سرطان سینه/پستان داشته اند، احتمال بیشتری در ایجاد سرطان تخمدان دارند. بررسی و تست های ژنتیک می تواند مشخص کند که فرد ژن هایی که احتمال ابتلا به سرطان تخمدان را بیشتر می کنند را دارد یا خیر.

سن، دیگر عامل ریسکی و افزایش دهنده سرطان تخمدان در زنان است. تحقیقات نشان داده اند که بیشتر سرطان های تخمدان بعد از یائسگی و بویژه در زنان بالای 63 سال بوجود می آیند.

سابقه تولید مثل/باروری: زنانی که یک یا چند دوره بارداری/حاملگی بویژه پیش از سن 26 سالگی داشته اند ریسک کمتری در ابتلا به سرطان تخمدان دارند. هرچه تعداد دفعات بارداری بیشتر باشد، ریسک ابتلا به سرطان تخمدان نیز کمتر است. شیردهی هم ریسک ابتلا به سرطان تخمدان را کمتر می کند.

کنترل موالید: زنانی که از قرص های کنترل بارداری حداقل در یک دوره 3 تا 6 ماه استفاده کرده اند، ریسک کمتری در ابتلا به سرطان تخمدان دارند. هرچه دوره استفاده از این قرص های ضد بارداری بیشتر باشد، ریسک ابتلات به سرطان تخمدان کمتر است. استفاده از هورمون های تزریق ضدبارداری، دپوت مدروکسی پروژسترون آستات که در دوره ای 3 ساله یا بیشتر استفاده شود، ریسک ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش می دهد.

ناباروری یا درمان ناباروری: داروهای درمان ناباروری ریسک ابتلا به سرطان تخمدان را بیشتر می کنند. این ریسک در زنانی که از این دارو ها برای دوره ای بیش از یک سال استفاده کرده اند و باردار نشده اند. زنان نابارور نیز نسبت به زنان بارور که توانایی حامله شدن دارند، ریسک کمتری در ابتلا به بارداری دارند.

سرطان سینه: زنانیکه سرطان سینه داشته اند، احتمال بیشتری در ابتلا به سرطان تخمدان دارند. بدین جهت زنانیکه سرطان سینه داشته اند یا ژن های BRCA1, BRCA2 داشته اند، سراغ درمان های پیشگیرانه یا اوفورکتومی می روند.

درمان هورمونی هم دیگر عامل افزایش دهنده سرطان تخمدان است. هرچه دوره درمان هورمونی بیشتر باشد، ریسک ابتلا به سرطان تخمدان بیشتر است. درمان آندروژن و استفاده از داروهایی مانند دانازول ریسک ابتلا به سرطان تخمدان را بیشتر می کند.

چاقی و اضافه وزن: چاقی هم از عوامل افزایش دهنده احتمال ابتلا به بسیاری از سرطان ها از جمله سرطان تخمدان شناخته شده است. تحقیقات نشان داده اند که خطر و احتمال ابتلا به سرطان تخمدان در زنانی با BMI بیش از 30 بیشتر است.

جراحی جینکولوژیک(جراحی در سیستم تناسلی زنان) هم از موارد کاهش دهنده احتمال ابتلا به سرطان تخمدان است. زنانی که جراحی بستن لوله ها از مواردی است که ریسک ابتلا به سرطان تخمدان را به اندازه دو سوم کاهش می دهد. هیستروکتومی ریسک ابتلا به سرطان تخمدان را به اندازه یک سوم کاهش می دهد.

آندومتریوز هم ریسک ابتلا به سرطان تخمدان را تا 30 درصد افزایش می دهد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 351
تعداد کل آرا: 3714
تعداد کل بازدیدها: 1339617

نظرات کاربران

*