علل و عوامل ریسکی ابتلا به سرطان استخوان

علل و عوامل ریسکی ابتلا به سرطان استخوان
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/04

در مقاله سرطان استخوان چیست و انواع سرطان استخوان کدامند؟ درخصوص سرطان استخوان و انواع سرطان استخوان توضیح داده شد. در این مقاله در خصوص علل شایع ابتلا به سرطان استخوان توضیح داده می شود.

علی رغم اینکه علل و دلایل ابتلا به سرطان استخوان هنوز به طور قطع روشن و مشخص نیست، اما محققان دلایل بسیاری یافتند که احتمال ابتلا به سرطان استخوان و ایجاد تومورهای سرطان را بیشتر می کنند که از آنها می توان به عوامل ریسکی یا ریسک فاکتورهای سرطان استخوان(Bone cancer risk factors) نام برد.

استئوسارکوما معمولا در افرادیکه از پرتو درمانی با دوز بالا یا از داروهای ضد سرطان دیگر استفاده کرده اند بیشتر دیده می شود. همچنین کودکان نیز بیش از بزرگسالان مستعد ابتلا به سرطان استخوان هستند. درصد کمی از سرطان های استخوان ناشی از وراثت و عوامل وراثتی است. برای مثال کودکانی که رتینوبلاستوما وراثتی(hereditary retinoblastoma) که نوع کمتر شایعی از سرطان چشم است ریسک یا احتمال بیشتر برای ابتلا به سرطان استخوان از نوع استئوسارکوما دارند، بویژه اگر با پرتو درمانی درمان شده باشد.

افرادی هم که آسیب های وراثتی استخوان یا کاشت/ایمپلنت آهنی(metal implants) که به منظور ترمیم شکستگی های استخوان مورد استفاده قرار می گیرند، دارند، احتمال ابتلا به سرطان استخوان از نوع استئوسارکوما بیشتر دارند.

اما تحقیقات قویا نشان نداده اند که سارکوما اوینگ(ESFT) از سندروم های وراثتی سرطان، بیماری های مادرزادی کودکان یا در معرض اشعه یا پرتودرمانی قرار گرفتن ایجاد شود.

شیوع و مقدار سرطان های استخوان چقدر است؟

سرطان اولیه استخوان یا نوع اول سرطان استخوان(Primary bone cancer) بسیار نادر است و حدود 1 درصد از کل سرطان ها را این نوع از سرطان استخوان به خود اختصاص داده است.

استئوسارکوما(Osteosarcoma) معمولا بین سنین 10 تا 19 سال روی می دهد. با این حال افراد بالای 40 سال که امراض یا مشکلات دیگری مانند بیماری پژت(Paget disease) که نوعی رشد غیرمعمول سلول های استخوان است دارند احتمال و ریسک ابتلا به سرطان استخوان بیشتری دارند.

کندروسارکوما معمولا در افراد سن بالا و بالای 40 سال روی می دهد. این نوع سرطان در کودکان و نوجوانان کمتر روی می دهد.

سرطان استخوان اوینگ(ESFTs) معمولا در کودکان و نوجوانان زیر 19 سال شکل می گیرد. این سرطان در مردان / پسرها بیش از دختران است. این تومورها در برخی از نژادها مانند آفریقایی آمریکایی ها کمتر دیده شده است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 344
تعداد کل آرا: 3649
تعداد کل بازدیدها: 1291245

نظرات کاربران

*