علل و عوامل ریسکی ابتلا به سرطان آلت تناسلی مردان

علل و عوامل ریسکی ابتلا به سرطان آلت تناسلی مردان

در مقاله سرطان آلت تناسلی مردان چیست؟ انواع سرطان آلت تناسلی مردان درخصوص سرطان آلت تناسلی مردان و انواع سرطان آلت تناسلی توضیح داده شد. در این مقاله در ادامه علل و عوامل ریسکی/ریسک فاکتورهای ابتلا به سرطان آلت تناسلی مردان توضیح داده می شود.

لازم به ذکر است که عوامل ریسکی یا ریسک فاکتورهای سرطان آلت تناسلی مردان عواملی هستند که احتمال ابتلا به سرطان آلت تناسلی را افزایش می دهند و در واقع تنها علل ایجاد کننده و ابتلا به سرطان آلت تناسلی نیستند و تنها احتمال سرطان آلت تناسلی را بیشتر می کنند.

عوامل ریسکی یا ریسک فاکتورها(risk factors) سرطان آلت تناسلی به شرح زیر هستند:

عفونت ویروس پاپیلوما(Human papillomavirus infection/HPV)

هیومن پاپیلوما ویروس مجموعه ای بیش از 150 ویروس مرتبط به یکدیگر هستند که پاپیلوما ویروس نام دارند و برخی از آنها زائده هایی به نام پایپلوما که در عام به آن زگیل می گویند، دارند. در واقع برخی از انواع خاص پاپیلوما عفونت هایی روی ارگان های تناسلی یا مقعد ایجاد می کنند. روش انتقال ویروس های HPV از طریق تماس پوستی در ناحیه آلوده است و در خصوص آلت تناسلی این انتقال معمولا از طریق تماس جنسی صورت می پذیرد. تحقیقات نشان داده اند که تقریبا نیمی از مردان ویروس HPV را در ناحیه تناسلی خود در مقطعی از زندگی دارند که بدن آن را به خودی خود از بین می برد. اما بعضا این عفونت از بین نرفته و مزمن می شود. حالت مزمن عفونت با ویروس پایپلوما منجر به نوعی از سرطان که سرطان آلت تناسلی نام دارد، می شوند.

ختنه نکردن

یکی دیگر از عوامل ریسکی و افزایش دهنده احتمال ابتلا به سرطان آلت تناسلی، ختنه نکردن است. ختنه کردن تمام قسمت پیش پوست/غلفه آلت تناسلی مرد را از بین می برد. ختنه کردن معمولا در کودکی انجام می شود اما در سنین بالاتر هم قابل انجام است. مردانی که در کودکی ختنه شده اند احتمال کمتری در ابتلا به سرطان آلت تناسلی دارند اما این حالت محافظتی در برابر سرطان آلت تناسلی در مردانی که در بزرگسالی ختنه می شوند، مشاهده نشده است. برخی از مطالعات حالت معکوس یعنی افزایش ریسک ابتلا به سرطان آلت تناسلی در مردانی که در بزرگسالی ختنه می شوند را گزارش کرده اند.

فیموزیس(Phimosis)

در مردانی که ختنه نشده اند، پیش پوست/غلفه که قسمت سر آلت تناسلی است بعضا ممکم است سفت شده و به سختی خم شود. این حالت فیموزیس نام دارد و سرطان آلت تناسلی در مردان مبتلا به این بیماری بیشتر دیده شده است. دلیل این امر هنوز دقیقا مشخص نیست، اما می توان آن را به تجمع اسمگما(Smegma) که در زیر توضیح داده شده است، نسبت داد.

اسمگما(Smegma)

بعضا ترشحات می توانند در زیر یک پیش پوست سالم/دست نخورد جمع شوند. اگر ناحیه زیر پیش پوست به خوبی تمیز نشود، این ترشحات جمع شده و به ماده ای ضخیم و بدبو که اسمگما نام دارد، تبدیل می شوند. اسمگما در مردانی که فیموزیس دارند بیشتر دیده می شود اما در هر مردی که پیش پوست/غلفه دارد، دیده می شود. در گذشته تصور می شد که ماده اسمگما ترکیباتی دارد که سرطان را ایجاد می کنند، اما بیشتر متخصصان سرطان در حال حاضر معتقدند که اسمگما خود سرطان آلت تناسلی را ایجاد نمی کند بلکه سبب تورم و ملتهب شدن آلت تناسلی شده و این منجر به سرطان می شود.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن به دلیل اینکه بدن را در معرض بسیاری از مواد شیمیایی سرطان زا قرار می دهند، عامل ریسکی بسیار مهم بسیاری از سرطان ها از جمله سرطان آلت تناسلی مردان هستند. این مواد شیمیایی از طریق ریه ها جذب خون شده و از طریق جریان خون به نقاط مختلف بدن از جمله آلت تناسلی مرد رسیده و متعاقبا ژن های سلول های آلت تناسلی را از بین برده و سرطان آلت تناسلی را ایجاد می کنند.

درمان پسوریازیس(psoriasis) با اشعه ماورا بنفش

مردانی که مشکل پوستی مانند پسوزیاریس دارند با داروهایی به نام سورالنس و همچنین اشعه ماورا بنفش درمان می شوند. این درمان نرخ بالاتری از سرطان آلت تناسلی در مردان را ایجاد می کند.

سن

سن دیگر عامل ریسکی ابتلا به سرطان آلت تناسلی است. میانگین سن مردان مبتلا به سرطان آلت تناسلی 68 سال بوده است و از هر 5 نفر مبتلا به سرطان آلت تناسلی 4 نفر بیش از 55 سال سن داشته اند.

ایدز(AIDs)

مردان مبتلا به ایدز ریسک بالاتری در ابتلا به سرطان آلت تناسلی دارند. دلیل آن هم مشخصا تضعیف سیستم ایمنی بدن ناشی از ویروس HIV است. اما ممکن است به دیگر ریسک فاکتورهایی که مردان مبتلا به HIV دارند هم ارتباط یابد. برای مثال مردان مبتلا به ایدز احتمال ابتلا به HPV بیشتری داشته و متعاقبا احتمال ابتلا به سرطان آلت تناسلی در آنها بیشتر است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
علل و عوامل ریسکی ابتلا به سرطان آلت تناسلی مردان
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)