علل و عوامل تعریق یا عرق کردن کدامند؟

علل و عوامل تعریق یا عرق کردن کدامند؟

عرق کردن یا تعریق یکی از انواع واکنش های بدن است که در شرایط خاصی سبب می شود که آب شور مزه ای از قسمت های خاصی از بدن خارج شوند. در این نوشته سعی می شود ابتدا عوامل عرق کردن یا تعریق توضیح داده شوند و سپس در مقاله چگونه از عرق کردن جلوگیری کنیم؟ راهکارهایی توضیح داده شود که از عرق کردن و تعریق زیاد جلوگیری شود.

نکته اول در جلوگیری از عرق کردن پیشگیری از انجام اقداماتی است که عامل تعریق و عرق کردن انسان است. اساسا همانطور که ذکر شد تعریق و عرق کردن انسان تحت شرایط خاصی و به صورت یک واکنش طبیعی بدن به شرح زیر صورت می پذیرد که البته اگر این عرق کردن زیاد یا کم باشد خود می تواند نشانه بیماری در بدن انسان باشد. اگر شما به یکی از دلایل و عوامل زیر عرق می کنید نشانه طبیعی از واکنش بدن است اما اگر تعریق شما به غیر از عوامل زیر است یا زیاد عرق می کنید، نشانه بیماری است که باید برای درمان آن به پزشک مراجعه کنید:

استرس و اضطراب: یکی از عوامل مهم در عرق کردن استرس و اضطراب است.

گرمای هوا یا محیط: اگر محیطی که در آن قرار دارید زیاد گرم باشد و در واقع بیش از دمای بدن باشد، بدن انسان در یک واکنش طبیعی به منظور خنک کردن خود شروع به تعریق می کند.

بیماری یا تب: هنگام بیماری یا تب به دستور مغز و به منظور مقابله با میکروب ها دمای بدن افزایش می یابد و مکانیزم طبیعی بدن نیز به منظور کاهش دمای بدن و رسیدن به دمای طبیعی شروع به عرق کردن می کند.

خوردن غذاها و نوشیدنی های گرم: هنگامیکه شما یک نوشیدنی یا غذای گرم می خورید به دلیل اینکه بدن از درون زیاد گرم می شود به همان دلیل کاهش دما شروع به عرق کردن می کند.

خوردن برخی از انواع غذاها یا نوشیدنی ها: برخی از انواع غذاها یا نوشیدنی ها به علت مواد خاصی که درون آنها وجود دارد مانند کافئین موجود در چای و قهوه یا مواد تشکیل دهنده ادویه جات و غذاهای تند سبب می شود که بدن انسان به منظور کاهش دما شروع به عرق کردن کند. در واقع این مواد غذایی و نوشیدنی ها محرک سیستم عصبی هستند و این سیستم خود فرمان دهنده به جهت کاهش دما است.

حس هیجان یا عشق: هنگامیکه شما هیجان زده شده یا عاشق می شوید بدن موادی از جمله آدرنالین ترشح می کند که این ماده سبب افزایش ضربان قبل و متعاقبا افزایش دمای بدن و تعریق بدن به منظور خنک کردن بدن می شود.

دوران بارداری و یائسگی: در خانم ها به دلیل اینکه در این دو دوره مکانیزم یا سوخت و ساز بدن تغییر می کند، سبب گرم شدن بدن و متعاقبا تعریق می شود. در دوران یائسگی به دلیل کاهش ترشح هورمون استروژن بر هیپوتالاموس تاثیر گذاشته و سبب گرم شدن بدن می شود. در دوران بارداری نیز سوخت و ساز بدن افزایش می یابد و سبب تحریک غدد مربوط به تعریق شده و سبب افزایش عرق کردن بدن خانم ها می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 197
تعداد کل آرا: 2660
تعداد کل بازدیدها: 679778


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)