علل و عوامل ایجاد کننده واژینیتیس یا عفونت مهبل

علل و عوامل ایجاد کننده واژینیتیس یا عفونت مهبل
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/22

واژینیتیس همانطور که از نام دیگر آن یعنی عفونت مهبل یا التهاب مهبل بر می آید، نوعی عفونت است و در واقع عفونت در بدن مهمترین عامل ایجاد آن است. برخی از عفونت های واژنی از طریق تماس جنسی انجام می شوند. برخی از عفونت ها به دلیل تغییر در تعادل ارگانیسمی واژن ایجاد می شوند.

در حدود 90% از زنان مبتلا، واژینیتیس از یکی از عفونت های زیر ناشی می شود:

واژینوسیس باکتریال(Bacterial Vaginosis) که شایعترین نوع عفونت واژن در زنان در سن باروری است. این عفونت زمانی که مقدار زیادی باکتری مضر و تعداد کمی باکتری مفید و محافظت کننده در واژن وجود دارند، روی می دهد.

عفونت کاندیدا/عفونت مخمری(Candida/Yeast infection) زمانی اتفاق می افتد که کاندیدا در واژن بیش از حد رشد می کنند. کاندیدا مخمری است که از نوعی قارچ که غالبا در واژن موجود هستند، شکل می گیرند.

تریکومونیاسیس(Trichomoniasis) که بیماری مقاربتی محسوب شده و از یک انگل تک سلولی ایجاد می شود.

واژینیتیس یا عفونت مهبلی علل دیگری دارد؛ از جمله اینکه برخی از زنان نسبت به اسپری های واژنی، دوش مهبل(Douches)، اسپرم کش ها(Spermicides)، صابون ها، شوینده ها و مواد نرم کننده الیاف حساسیت دارند و این عوامل سبب ایجاد عفونت می شوند. این محصولات می توانند سوزش، خارش و ترشح مواد را سبب شوند، حتی اگر عفونتی نباشد. بعضا ممکن است زنان از سوزش ناحیه واژن که به دلیل کاهش طبیعی مقادیر استروژن در زمان شیردهی یا بعد از یائسگی است، نیز رنج برند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 326
تعداد کل آرا: 3524
تعداد کل بازدیدها: 1225884

نظرات کاربران

*