علل و عوامل ایجاد کننده سندروم مرگ ناگهانی نوزاد

علل و عوامل ایجاد کننده سندروم مرگ ناگهانی نوزاد
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/28

پزشکان و محققان هنوز علل و عوامل ایجاد کننده سندروم مرگ ناگهانی نوزاد(Sudden Infant Death Syndrome) را بطور دقیق پیدا نکرده اند، اما برخی از تحقیقات دلایلی را برای سندروم مرگ ناگهانی نوزاد نشان داده اند که در این مقاله این علل و عوامل ایجاد کننده سندروم مرگ ناگهانی نوزاد تشریح می شوند.

تحقیقات زیادی نشان می دهند که نوزادانی که از سندروم مرگ ناگهانی نوزاد می میرند از آسیب ها و ناهنجاری های مغزی رنج می برند. این آسیب ها معمولا در شبکه سلول های عصبی که روی مواد شیمیایی که سروتونین نام دارند و به سلول های عصبی اجازه ارسال سیگنال را به دیگر سلول های عصبی می دهد، ایجاد می شوند. این سلول ها در بخشی از مغز که نفس کشیدن، ضربان قلب، فشار خون، دمای بدن و از خواب بیدار شدن را کنترل می کنند قرار گرفته اند.

البته آسیب ها و مشکلات مغزی تنها علت سندروم مرگ ناگهانی نوزاد نیستند. شواهد نشان می دهند که رویدادها و عوامل دیگری نیز باید وجود داشته باشند که سبب شوند نوزادی از سندروم مرگ ناگهانی نوزاد بمیرد. محققان از مدلهایی مانند مدل سه ریسک به منظور تشریح علت این مشکل بهره گرفته اند. در این مدل تمامی سه فاکتور باید برای مرگ یک نوزاد ناشی از سندروم مرگ ناگهانی نوزاد وجود داشته باشند. تنها یکی از این سه عامل برای مرگ نوزاد ناشی از سندروم مرگ ناگهانی نوزاد کافی نیست اما هنگامیکه این سه عامل در کنار یکدیگر وجود داشته باشند، احتمال ابتلا به سندروم مرگ ناگهانی نوزاد بالا می رود. این سه عامل که می توانند سه عامل ترکیبی سندروم مرگ ناگهانی نوزاد باشند به شرح زیر هستند:

نوزاد در ریسک(At-risk infant) بدین معنا که نوزاد ممکن است مشکلات ناشناخته ای مانند تغییرات/جهش ژنتیکی یا آسیب های مغزی داشته باشد که او را در معرض سندروم مرگ ناگهانی نوزاد قرار می دهد. پزشکان، والدین و مراقبان/پرستاران نوزاد از این مشکلات و عارضه ها آگاه نیستند و نمی دانند که نوزاد در معرض خطر ابتلا به سندروم مرگ ناگهانی نوزاد است.

زمان های مهم در رشد نوزاد: در شش ماه اول پس از تولد نوزاد، نوزاد فاز رشد سریع را طی می کند که می تواند نشان دهد که بدن چقدر خوب خود را کنترل و تنظیم می کند. همچنین در این دوران بدن نوزاد در حال یادگیری به منظور پاسخگویی به محیط خود هستند.

عوامل استرس زا محیط: تمامی نوزادان عوامل استرس زا در محیط خود دارند که به آنها عوامل استرس زا خارجی می گویند زیرا خارج از بدن نوزاد هستند. برای مثال روی شکم خوابیدن، حرارت و گرمای زیاد در طول شب و در معرض دود سیگار قرار گرفتن از جمله عوامل استرس زا خارجی محسوب می شوند. نوزادانی که هیچ یک از مشکلات فوق الذکر را ندارند، معمولا می توانند بر عوامل خارجی غلبه کرده و آن را تصحیح کنند تا زنده مانده و بقا داشته باشند. اما نوزادی که مشکل ناشناخته ای داشته باشد و سیستم بدن او نابالغ و بی ثبات باشد قادر به غلبه بر این عوامل استرس زا نیست.

همانطور که ذکر شد مجموع سه عامل فوق الذکر منجر به ابتلا به سندروم مرگ ناگهانی نوزاد می شوند، اما اگر هر یک از عوامل فوق وجود نداشته باشند، شانس بقا نوزاد افزایش می یابد. مشخصا چون دو عامل اول یعنی مشکلات ناشناخته بدن نوزاد و زمان های مهم رشد نوزاد قابل درک و کنترل نیستند، بهترین روش به منظور کاهش ریسک سندروم مرگ ناگهانی نوزاد از بین برداشتن عوامل استرس زا محیطی است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 351
تعداد کل آرا: 3714
تعداد کل بازدیدها: 1339617

نظرات کاربران

*