علل و عوامل ابتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک

علل و عوامل ابتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/28

محققان و پزشکان متخصص می دانند که عوامل محیطی و ژنتیکی به پیشرفت سندروم تخمدان پلی کیستیک(Polycystic Ovary Syndrome)  کمک می کند، اما دقیقا نمی دانند که چه چیزی عامل ایجاد سندروم تخمدان پلی کیستیک است.

از آنجاییکه علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک در خانواده ها دیده می شود، این سندروم معمولا بواسطه تغییرات یا جهش ها در یک یا چند ژن ایجاد می شود. برخی از تحقیقاتی که روی حیوانات انجام شد، نشان می دهند که در برخی موارد سندروم تخمدان پلی کیستیک بواسطه تغییرات شیمیای یا ژنتیکی که در رحم رخ می دهد، ایجاد می شود.

بیشتر علائم و نشانه های سندروم تخمدان پلی کیستیک بواسطه سطح بالای هورمون های خاصی به نام آندروژن ایجاد می شوند.

تخمدان ها هورمون هایی را تولید می کنند که مواد شیمیایی هستند که عملکردهای بدن را کنترل می کنند. یکی از هورمون هایی که تخمدان ها تولید می کنند، استروژن که هورمون زنانه است، می باشد. تخمدان ها بعضا هورمون های آندروژن که هورمون های مردانه هستند نیز تولید می کنند. بدن مرد و زن هر دو این دو هورمون را بطور طبیعی تولید کرده و نیاز دارد اما اگر هورمون های مردانه در بدن زنان بیش از حد باشد یا بالعکس می تواند مشکلاتی ایجاد کنند. برای مثال سطح بالای آندروژن می تواند مشکلات و عوارض زیر را داشته باشد:

مداخله در سیگنال هایی از مغز که منجر به تخمک گذاری شده و سبب می شود که تخمک گذاری بطور معمول روی ندهد.

سبب بزرگ شدن فولیکول ها-کیست های مملو از مایعاتی درون تخمدان که در آنها تخمک ها رشد کرده و بزرگ می شوند- و شکل گیری کیست ها می شوند.

ایجاد علائم دیگر سندروم تخمدان پلی کیستیک از جمله رشد بیش از حد مو و آکنه.

دیگر علائم و نشانه های سندروم تخمدان پلی کیستیک شامل مشکلات در تولید انسولین که دیگر هورمون تولید شده در بدن است که به حرکت قند یا همان گلوکز در جریان خون و به داخل سلول ها کمک می کند. هنگامیکه سلول ها بطور معمول به انسولین پاسخگو نیستند، سطح قند در خون بالا می رود. بعلاوه، سطح انسولین با تلاش بدن برای وارد کردن قند بیشتر به سلول ها بالا می رود. بالارفتن سطح انسولین سبب می شود که تولید آندروژن افزایش یافته که علائمی از سندروم تخمدان پلی کیستیک را سبب می شود. همچنین بالارفتن سطح انسولین در خون باعث افزایش اشتها و متعاقبا افزایش وزن می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 387
تعداد کل آرا: 4092
تعداد کل بازدیدها: 1674131

نظرات کاربران

*