علل و ریسک فاکتورهای ابتلا به سرطان ریه کدامند؟

علل و ریسک فاکتورهای ابتلا به سرطان ریه کدامند؟

عوامل و عللی وجود دارد که احتمال ابتلا به انواع سرطان ها از جمله سرطان ریه را افزایش می دهند. این عوامل، ریسک فاکتورها(risk factors) یا عوامل ریسکی و خطرآفرین ابتلا به سرطان ریه می گویند. در این مقاله برخی از مهمترین عوامل ریسکی که خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهند، آورده می شوند.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن مهمترین عامل ریسکی سرطان ریه است. تحقیقات نشان داده اند که سرطان ریه در بین افراد سیگاری یا کسانیکه از مشتقات تنباکو استفاده می کنند، به مراتب بیش از افراد غیر سیگاری یا غیر دودی است. هرچه مصرف دخانیات یا سیگار کشیدن بیشتر و طولانی تر باشد، ریسک ابتلا به سرطان ریه هم بیشتر است. حدود 80% از مرگ های ناشی از سرطان ریه ناشی از سیگار کشیدن هستند.

در معرض دود دخانیات یا سیگار قرار گرفتن هم سبب افزایش احتمال ابتلا به سرطان ریه می شود. یعنی اعضای خانواده افراد سیگاری یا افرادیکه زیاد در محیط های دود دخانیات مانند چایخانه ها هستند، احتمال ابتلا به سرطان ریه در آنها بیشتر است.

در معرض رادون(radon) قرار گرفتن

رادون یک گاز رادیواکتیو است که از تجزیه اورانیوم موجود در خاک و سنگ ها بدست می آید. رادون قابل مشاهده، مزه یا بو کردن نیست. تحقیقات در آمریکا نشان داده اند که رادون دومین عامل ایجاد کننده سرطان ریه در آمریکاست و در بین افراد غیر سیگاری اولین عامل ایجاد کننده سرطان ریه است. در بسیاری از مناطق رادون ممکن است در خانه ها نیز وجود داشته باشد و ساکنان خانه از آن بی خبر باشند و متاسفانه تاثیر این گاز در محیط های بسته بیش از محیط های آزاد است.

در معرض آزبست قرار گرفتن

آزبست(asbestos) که به آن پنبه نسوز هم می گویند دیگر ماده ای است که می تواند احتمال ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهد. آزبست یک ماده معدنی است که علاوه بر معادنی که از ان برداشت می شوند، در الیاف، عایق بندی ها و بسیاری از محیط های کارگاهی مانند کارگاه های کشتی سازی مورد استفاده قرار می گیرد. افرادیکه در معرض آزبست هستند، احتمال ابتلا به سرطان ریه از نوع پلورا که به آن مزوتلیوما نیز می گویند، را دارند. در برخی از کشورها مانند آمریکا به دلیل عوارضی که آزبست دارد از جمله تاثیر شدید آن بر احتمال افزایش سرطان ریه مصرف آن محدود شده است.

در معرض مواد شیمیایی قرار گرفتن

افرادیکه در محیط هایی که مواد شیمیایی زیر بسیار وجود دارد، کار می کنند احتمال ابتلا به سرطان ریه در آنها بیشتر است.

مواد رادیواکتیو مانند اورانیوم

مواد شیمیایی آرسنیک، بریلیوم، کادمیوم، سیلیکا، وینیل کلوراید، ترکیبات نیکل، ترکیبات کرومیوم، محصولات زغالسنگ، گاز خردل و کلورومتیل اتر

گازهای ناشی از سوخت های دیزل هم احتمال ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهند.

آرسنیک موجود در آب

در بسیاری از نقاط دنیا مانند جنوب شرق آسیا و آمریکای جنوبی در آب آشامیدنی شان مقادیر نسبتا بالایی از آرسنیک وجود دارد و بدین جهت این افراد احتمال ابتلا به سرطان ریه بیشتری دارند.

برخی از عوامل ریسکی و ریسک فاکتورهایی برای ابتلا به سرطان نیز وجود دارند که غیر قابل اجتناب هستند که در زیر برخی از این موارد نیز اشاره می شوند.

افرادی که پرتو درمانی در ناحیه قفسه سینه برای دیگر انواع سرطان ها داشته اند، احتمال ابتلا به سرطان ریه در آنها بیشتر است.

آلودگی هوا دیگر عامل غیرقابل اجتناب است که احتمال ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهد. این ریسک نسبت به ریسک سیگار کشیدن کمتر است اما تحقیقات نشان داده اند که حدود 5% از مرگ و میر های ناشی از سرطان ریه به دلیل در معرض آلودگی هوا قرار گرفتن بوده است.

سابقه فرد در ابتلا به سرطان ریه

در افرادیکه یکبار سرطان ریه گرفته اند، احتمال بازگشت سرطان ریه وجود دارد و این افراد ریسک بیشتری در ابتلا به سرطان ریه دارند.

سابقه خانوادگی یا وراثتی ابتلا به سرطان ریه نیز در ابتلا یک فرد به سرطان ریه موثر است. اگر خواهر، برادر، پدر یا مادر فردی مبتلا به سرطان ریه شده است، احتمال اینکه این فرد هم به سرطان ریه مبتلا شود، زیاد است.

در واقع تحقیقات نشان داده اند که ژنتیک نقش مهمی در ابتلا برخی از افراد به سرطان ریه دارد.

گمانه هایی نیز وجود دارد که ماریجوانا و پودر تالکوم نیز در ابتلا به سرطان ریه موثر است اما این دو مورد هنوز بطور قطع و یقین ثابت نشده است.آ÷آ

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
علل و ریسک فاکتورهای ابتلا به سرطان ریه کدامند؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)