علل و دلایل کمبود ویتامین d | چرا ویتامین دی در بدن انسان کم می شود؟

علل و دلایل کمبود ویتامین d | چرا ویتامین دی در بدن انسان کم می شود؟

در مقاله ویتامین دی چیست و چه فوایدی دارد؟ درخصوص ویتامین دی، انواع، کاربرد و فواید ویتامین d توضیح داده شد. در مطلب زیر سعی می شود علل و دلایل کمبود ویتامین دی(d) آورده و مشخص شود.

کمبود هر ویتامین زمانی رخ می دهد که بدن ذخائر کافی از آن نوع ویتامین را برای انجام وظایف مربوط به آن ویتامین را نداشته باشد. کمبود ویتامین دی و در واقع کاهش ذخائر ویتامین دی- که برای هر فرد بالغ 10 میکروگرم در روز است- در بدن انسان دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که اکثر آنها در واقع به دلیل کاهش مصرف مواد غذایی یا عوامل تامین کننده این نوع ویتامین است. در زیر برخی از مهمترین و رایج ترین دلایل و علت های ایجاد کمبود ویتامین دی(D) ذکر می شوند:

کاهش یا سوء مصرف سبزیجات، میوه ها و بویژه غلات حاوی ویتامین d

کاهش مصرف مواد غذایی حیوانی و گوشتی مانند تخم مرغ(زرده تخم مرغ)، جگر، ماهی(بویژه ساردین)، روغن کبد ماهی و امثالهم که سرشار از ویتامین d هستند.

کاهش قرار گرفتن در معرض آفتاب که منبع غنی برای تامین ویتامین دی/ ویتامین d است که زندگی صنعتی و آپارتمان نشینی خود منجر به کاهش قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و کاهش ویتامین دی در بدن انسان شده است. توجه کنید که ویتامین دی از نور فرابنفش آفتاب تامین می شود، بدین صورت که این نور آفتاب ماده ای به نام دهیدروکلسترول طی فرایند پردازشی در کلیه به ویتامین دی تبدیل شود. توجه کنید که برای تامین ویتامین دی از طریق نور آفتاب افراد با پوست روشن تر تنها با کمی زیر نورآفتاب ماندن می توانند ویتامین دی مورد نیاز خود را تامین کنند و برای افراد با پوست تیره این زمان کمی طولانی تر است.

دلیل دیگر کاهش ویتامین دی(d) در بدن انسان استفاده از داروهایی است که عوارضی از جمله کمبود ویتامین d دارند. داروهای ضد تشنج دارای ماده فنوباربیتال یا فنی توئین از جمله داروهای کاهنده و عامل کمبود ویتامین دی(Vitamin d) در بدن انسان هستند.

افراد در معرض ویتامین دیd

توجه کنید که افراد در سنین مختلف و شرایط مختلف بیش از سایر افراد در معرض کمبود ویتامین دی هستند. برای نمونه نوزادان شیرخوار، افراد کهنسال، افراد پوست تیره و بطور کل افرادی که به هر دلیلی کمتر از یک انسان عادی در معرض نور آفتاب قرار می گیرند بیش از سایر افراد احتمال ابتلا به کمبود ویتامین d را دارند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 197
تعداد کل آرا: 2660
تعداد کل بازدیدها: 679739


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)