علل و دلایل کاهش ازدواج | چرایی عدم استقبال جوانان از ازدواج

علل و دلایل کاهش ازدواج | چرایی عدم استقبال جوانان از ازدواج

امروزه بر اساس مشاهدات و آمارهای رسمی میزان ازدواج در کشورهای مختلف و هم چنین کشور ما کاهش یافته است، کاهش ازدواج و عدم تمایل جوانان به تشکیل خانواده می تواند علل و دلایل مختلفی داشته باشد، که برخی به دلیل فرهنگی، برخی به دلیل اقتصادی و غیره تمایلی به ازدواج ندارند. از این رو، در این مقاله به بررسی روانشناسانه علل و دلایل کاهش ازدواج می پردازیم .

در سال های اخیر تعداد افرادی که در کشور تشکیل خانواده می دهند، روز به روز کاهش می یابد. طبیعی است که، به وجود آمدن چنین صحنه ای دلسرد کننده اصلاً بی دلیل و بدون علت نمی باشد. متخصصان معتقدند که در این مسئله علل روانشناختی و اجتماعی و همچنین در کنار آنها فاکتورهای اقتصادی هم نقش مهمی دارند. بر اساس گفته های روانشناسان، مانند معاینات قبل از ازدواج، معاینات روانشناختی هم باید انجام شود. انسان عاشق یکی می شود و با او هم اوقات خوشی را می گذراند، اما در این جا بودن تناسب روانی و فیزیولژیکی هم مهم می باشد. همچنین در مورد زندگی مشترک هر دو طرف، باید به این درک برسند که «من آماده تشکیل زندگی جدید هستم». یعنی برای زندگی بعد از ازدواج خود را آماده کرده باشند.

یکی از روانشناسان معروف می گوید، با زوجی که جلسه مشاوه داشتن صحبت می کردم، یکی از زوج ها گفت تنها به این دلیل که بتوانم با همسرم صبحت کنم، باهاش ازدواج کرده ام، یعنی آنها همدیگر را از لحاظ تفکرات هم می شناسند. موضوعات مشترک به اندازه کافی وجود دارد، که با هم در موردش صحبت کنید. اما متاسفانه باید گفت که، کسی که تنها به این دلیل که متاهل شود، زندگی مشترک تشکیل می دهد، بعداً متوجه می شود، که برای هم متناسب نبوده و تازه آگاه می شوند. طلاق گرفتن ها هم جوانان را از ازدواج دور می کند. همچنین زوج هایی که همیشه در برخورد و بحث و مشاجره با هم هستند، برای جوان الگو و نمونه بدی می باشند و یا برخی از ضرب المثل هایی که در بین مردم است، مانند اینکه «مجردی پادشاهی» است، هم در این موضع تاثیر دارد و طبیعی است که برخی از جوان ازدواج را مساوی پایان آزادی و سلطنت خود می دانند.

علل و دلایل کاهش ازدواج | چرایی عدم استقبال جوانان از ازدواج

بر اساس گفته های روانشناسان، در افراد این طرز فکر غلط وجود دارد که، بعد از تشکیل خانواده مانند قبل نخواهی بود، زندگی به طور کلی تغییر می کند. طبیعی است که بعد از ازدواج تغییراتی رخ می دهد، که به روابط دو طرف بستگی دارد. متاهل شدن مانند مسئولیت های دیگر نمی باشد. لذا تنها به زندگی با افرادی که دوست دارید، فکر کنید. تا دیروز تنها زندگی می کرد و امروز بباید به صورت مشترک زندگی کنید.

دومین فاکتور این است که، گاهی بعد از اینکه انسان زندگی مشترک را تشکیل می دهد، با کاهش آزادی و یا از دست رفتن آزادی های خود مواجه می شود. در دوران مجردی به هر جایی که دوست دارید، می روید، با هر کسی بخواهید دیدار می کنید. در هر مراسمی که دوست دارید، شرکت می کنید و غیره ... البته که این گونه موارد کاهش می یابد. یا اصلاً دیگر هیچ کدام از این ها را نمی توانید، انجام دهید. ترس از دست دادن آزادی می تواند انسان را از ازدواج دور کند.

فاکتور سوم، مربوط به فرهنگ می شود. یعنی بعد از اینکه زندگی مشترک تشکیل شده، هزینه ها زیاد می شود، که بر روی مساله ازدواج تاثیر می گذارد. چرا که در روند عقد و عروسی به حدی هزینه های و مخارج افزایش پیدا می کند که، در نتیجه آن دوستان و آشنایان جوان ها را از ازدواج منع و یا تا حدی دور می کنند. البته این گونه رفتار جوان ها را می توان نرمال محسوب کرد. اما متاسفانه مانند اکثر موضوعات در این مساله هم فشار اطرافیان، در اینجا هم خود را نشان می دهد. برای مثال، زوج ها تنها یک عروسی ساده می خواهند، برگزار کنند، اما والدین و اقوام برعکس این را می خواهند.

همچنین انسان در زمان تشکیل خانواده باید خود را از لحاظ مادی و روانی آماده احساس کند. امکان دارد جوانی که 24 سال دارد، از دیدگاه اطرافیان او در سن ازدواج باشد. اما واقعیت آن را نشان می دهد که، همین جوان خود را آماده ازدواج نمی داند. در این موقع فشار زیاد بر روی او نتایج بر عکس به دنبال دارد، والدین و اقوام باید اجازه دهنده که، جوانان بر روی پاهای خود بایستند و سپس تشکیل خانواده دهند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1118
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
علل و دلایل کاهش ازدواج | چرایی عدم استقبال جوانان از ازدواج
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)