علل و دلایل چاقی در فصل زمستان | چرایی چاق شدن افراد در فصل زمستان

علل و دلایل چاقی در فصل زمستان | چرایی چاق شدن افراد در فصل زمستان

یکی از دغدغه ها و مشکلات بسیاری از مردم چاقی و چرایی چاقی می باشد، چاقی برای هر کسی و تحت هر شرایطی می توان به وجود آید، اما در فصل زمستان معمولا مردم بیشتر دچار چاقی می شوند، که علل و دلایل آن مختلف می باشد و برای پیشگیری و جلوگیری از آن لازم است با علل و دلایل چاقی در زمستان آشنا شویم.

در این مقاله می خوانیم چاقی و اضافه وزن در زمستان به چه دلیل است و چرا در فصل زمستان چاق‌ می‌شویم؟ وکشف ارتباط میان زمستان و چاقی و چرا در زمستان چاق می‌شویم و پیشگیری از اضافه وزن در زمستان چگونه است.

در فصل زمستان و در هوای سرد به علت اینکه مدت زمانی که در بیرون از خانه می گذرانیم، بسیار کمتر می باشد، تحرک انسان نیز کاهش پیدا می کند. زمان برای ورزش کردن از بین می رود و بیشتر وقتمان جلوی تلویزیون می گذرد، از این رو، در بسیار از مواقع در فصل زمستان انسان چاق می شود. از دیگر دلایل چاق شدن در فصل زمستان می تواند به موارد زیر اشاره کرد:

1- خوردن بیش از اندازه شکلات و ماکارونی:

در فصل زمستان به علت هوای سرد، برای اینکه بدن گرمای خود را تامین کند زود به زود حس گرسنگی به انسان دست می دهد. در کنار این به علت استفاده خیلی کم از نور خورشید انسان خیلی بیشتر افسرده می شود. در چنین حالات روحی برخی از افراد خیلی زیاد شکلات، شیرینی و ماکارونی و از دیگر غذاهایی که در ترکیبات خود دارای کربوهیدرات می باشند، استفاده می کنند. استفاده و مصرف زیاد از شیرینجات و کربوهیدرات ها سبب چاقی و افزایش میزان کالری در بدن انسان می شود.

2- نوشیدن مقدار کم آب:

در فصل زمستان، یکی دیگر از علل اصلی چاقی، این است که افراد به اندازه کافی آب نمی نوشند. همانطور که می دانیم بیش از نصف بدن انسان آب می باشد. به همین دلیل آب به اندازه هوا برای زندگی ضروری است. برای سلامتی بیشتر، بدن نیازمند به آب می باشد. خوردن آب در عین حال برای تنظیم متابولیسم بدن، تنظیم فعالیت های فیزیکی و شیمیایی بدن، کارکرد بدون مشکل مغز، کاهش افسردگی و خستگی و نیز دفع سموم اضافی در بدن کمک می کند. در سایه این تاثیرات برای تنظیم وزن و کاهس اضافه وزن مفید است. به طور متوسط نیاز بدن به مایعات روزانه 3 لیتر می باشد. اما حداقل این یک و نیم لیتر روزانه باید آب نوشید. فراموش نکنیم که مایعات دیگر جای آب را نمی گیرد.

3- داشتن خواب نامناسب:

شب های تاریک و بلند زمستان سبب به هم ریختن نظم خواب می شود، در این شب ها برخی از مردم خیلی کم می خوابند و برخی دیگر زود به زود از خواب بیدار می شوند. وقتی انسان خواب شبانه کمتری داشته باشد و یا زود به زود از خواب برخیزد، در چنین شرایطی انسان در شب غذا می خورد. به همین دلیل تنظیم مناسب ساعات خواب در کنترل وزن نقش بسیار مهمی دارد.

4- کمبود ویتامین دی (D)

در فصل زمستان بسیار کمتر از نور خورشید استفاده می کنیم. به همین دلیل لازم است ویتامین D مورد نیاز بدن را با کنسرو ماهی، مای آزاد، تخم مرغ، پنیر، کره و غیره تامین کرد. ویتامین دی در ارگانیسم بدن انسان به تنظیم کلیسم و فسفر می پردازد. به همین دلیل برای سلامتی استخوان ها مفید است و برای تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن خوب است. علاوه بر این در افرادی که ویتامین دی در بدنشان به اندازه کافی نمی باشد، به چاقی و اضافه وزن دچار می شوند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
علل و دلایل چاقی در فصل زمستان | چرایی چاق شدن افراد در فصل زمستان
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)