علل و دلایل پرش پلک چشم | چگونه پرش پلک چشم را درمان کنیم

علل و دلایل پرش پلک چشم | چگونه پرش پلک چشم را درمان کنیم

گاهی مواقع پلک چشم ما به صورت غیر ارادی پرش پیدا می کند، در بیشتر مواقع پرش و تیک چشم می تواند مقطعی باشد و در نتیجه عواملی مانند استرس و ... به وجود آید و بعد از برطرف شدن علل، پرش چشم هم از بین می رود ولی اگر پرش چشم طولانی مدت شد، حتما به دکتر مراجعه کنید.

پرش چشم(Eye Twitching) و یا پریدن غیر ارادری پلک چشم (تیک، اسپاسم) یکی از اختلالاتی می باشد که به مقدار زیاد شایع شده است. در دنیا پزشکی این وضعیت را میوکیمیا (myokimia) می گویند. در اکثر موارد اسپاسم، پریدن پلک پایین یکی از چشم ها می باشد. با این حال در برخی موارد امکان دارد پلک بالای چشم هم دچار پرش شود.

تیک و یا پرش چشم به صورت ناگهانی رخ می دهد و زود هم تمام می شود. در بیشتر موارد این گونه تیک ها نشانه هیچ بیماری نمی باشد و نیازی به هیچ گونه معالجه و درمان ویژه ای هم ندارد و خود به خود برطرف می شود. اما در برخی موارد تیک چشم به مدت چند هفته، حتی چند ماه می تواند ادامه داشته باشد. در این صورت به پزشک مراجعه کنید. اگر بر روی پلک شما به مدت طولاتی تیک وجود دارد، حتما به چشم پزشک مراجعه کنید. در موارد نادر تیک چشم دلیل بیماری های چشمی و عصبی (neurology) می تواند، باشد.

- علل پرش و تیک چشم:

1- استرس بلند مدت:

اولین و شایع ترین دلیل آن، داشتن استرس بلند مدت می باشد که سبب ایجاد برخی اختلالات در ارگانیسم انسان می شود. از جمله عوارض این گونه استرس ها می تواند ایجاد میوکیمیا باشد. معمولا با از بین رفتن استرس در انسان تیک چشم هم از بین می رود.

2- خستگی و کمبود خواب:

نخوابیدن به اندازه کافی در طولانی مدت و عدم استراحت مفید هم می تواند سبب ایجاد تیک چشم گردد.

3- خستگی چشم:

این دلیل در مورد افرادی است که با کامپیوتر کار می کنند صادق است. چشم در بلند مدت دچار تنش می شود و این سب ایجاد میوکیمیا می گردد. متخصصان برای افرادی که به مدت طولانی از کامیپوتر استفاده می کنند این توصیه ها را دارند که بعد از یک ساعت کار با کامیپوتر به چشم خود پنج الی ده دقیقه امکان استراحت بدهند، برای اینکار می توانید به نقطه دور نگاه کنید، چشم های خود را زود به زود باز و بسته کنید، از ورزش های مخصوص چشم استفاده کنید.

4- مصرف کافئین و الکل:

بر اساس نظریات متخصصان، استفاده به مقدار زیاد، از کافئین مانند چای، قهوه، نوشابه های انرژی زا و همچنین مصرف الکل به تیک چشم می تواند، منجر شود.

5- سندرم خشکی چشم:

این سندرم در افراد سن و سال دار و نیز افرادی که به مدت طولانی با کامپیوتر کار می کنند و همچنین افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می کنند، به وجود می آید.

6- کمبود ویتامین ها:

کمبود ویتامین های منزیم و کلیسیم هم می تواند سبب ایجاد تیک و پرش در چشم شود.

7- استفاده از عینک ها و انزهای تماسی نامناسب؛

چنین عینک ها و لنزهایی سبب افزایش تنش و ناراحتی در چشم می شود و در نتیجه سبب پرش پلک چشم می گردد.

8- آلرژی:

در افرادی هم که دچار آنرژی می باشند هم در معرض خطر ابتلا به پرش چشم می باشند.

افرادی که از پرش چشم زود به زود دچار ناراحتی و اذیت می شوند، لازم است به مقدار کافی استراحت و خواب داشته باشند. برای کاهش ناراحتی چشم باید از شرایط استرس زا به دور باشید. پزشک برای اینگونه افراد قرص های کلیسم و منیزیم تجویز می کند. از ویتامین های گروه B و نیز مسکن های معمولی هم می توانند استفاده کنند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 5

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
علل و دلایل پرش پلک چشم | چگونه پرش پلک چشم را درمان کنیم
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 5


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)