علل و دلایل سقط جنین خود به خودی چیست؟

علل و دلایل سقط جنین خود به خودی چیست؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/10/22

حتما شنیده اید که برخی از خانم های در اوایل بارداری خود، به صورت ناخواسته و خودبه خودی جنین خود را از دست می دهند، که یه این اتفاق سقط جنین خود به خودی گفته می شود. اما استفاده از دارو برای سقط جنین را سقط جنین خود به خودی نمی گویند. لذا در این مطلب تنها به بررسی علل سقط جنین خود به خودی می پردازیم

یکی از اتفاقاتی که ممکن است برای برخی از زنان باردار در اوایل حاملگی رخ دهد، سقط جنین خود به خودی (spontaneous abortion) می باشد. در زمان حاملگی قبل از بیست هفتگی، به دو یا سه افتادن جنین، پشت سر هم برای چندین بارداری تکرار می شود، سقط جنین خود به خودی می گویند.

یکی از دلایل و علل طبیعی تکرار سقط جنین خود به خودی مربوط به علل ژنتیکی می باشد. سقط جنین خود به خودی قبل از اینکه بیست هفتگی بارداری به پایان رسد رخ می دهدو یکی از عوارض های زنان در دوران حاملگی می باشد که برخی از زنان با آن زیاد روبرو می شوند. هر زن بارداری 12 درصد احتمال دارد که به سقط جنین خود به خودی دچار شود. اما سقط جنین خود به خودی مکرر در بین زنان تنها یک درصد می باشد. در اکثر مواقع سقط جنین خود به خودی قبل از 12 هفتگی بارداری رخ می دهد.

سقط جنین خود به خودی که قبل از 12 هفتگی بارداری برای اولین بار رخ می دهد را سقط جنین خود به خودی سه ماهه اول می گویند. و همچنین به سقط جنین خود به خودی که بعد از 12 هفتگی بارداری به وجود می آید، سقط جنین خود به خودی سه ماه دوم گفته می شود.

در این رابطه بیشترین سوالی که در میان بانوان مطرح می شود این است که، علل سقط جنین خود به خودی مکرر در زمان بارداری چیست؟

دلیل سقط جنین خود به خودی مکرر مختلف می باشد، همانطور که در بالا گفتیم در بیشتر موارد علت اصلی به ژنتیک مربوط می باشد. اما با توجه به هفته ای که سقط جنین خود به خودی رخ می دهد، می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

در هفته های اول بارداری که سقط جنین خد به خودی رخ می دهد دلیل اصلی اش ژنتیکی می باشد که از جمله ان می توان به بیماری تک ژنی و غیره اشاره کرد.

به عبارت دیگر می توان گفت که سقط جنین خود به خودی می تواند دو دلیل اصلی داشته باشد، که در درجه اول مربوط به جنین شود، که در این مورد می توان به غیر طبیعی بودن سلول های زایشی، اختلال در رشد جنین و ... اشاره کرد. ولی گاهی سقط جنین خود به خودی به مادر مربوط می شود، که معمولا مادرانی که سیگار می کشند، عفونت دارند و یا از برخی داروها استفاده می کنند، سبب سقط جنین خود به خودی می شوند.

به همین دلیل در بسیاری از مواقع برای جلوگیری از سطق جنین خود به خودی مکرر نیاز است که آزمایش آنالیز کاریوتیپ (Karyotype) انجام شود. البته این گونه از زوجین به روش پزشکی می توانند صاحب فرزند سالم شوند.

برای درمان و معالجه سقط جنین خود به خودی از قرص هایی که خون را رقیق می کنند، استفاده می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 72
تعداد کل آرا: 3059
تعداد کل بازدیدها: 303010

نظرات کاربران

*