علل و دلایل روابط نامناسب در خانواده | راه های رفع سردی و رابطه نامناسب در خانواده

علل و دلایل روابط نامناسب در خانواده | راه های رفع سردی و رابطه نامناسب در خانواده
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/04/04

بسیاری از خانواده ها گاهی روابط داخلی شان دچار آشفتگی می شود و به نوعی رابطه میان اعضای خانواده رابطه مناسب و مثبتی تلقی نمی شود، وجود چنین روابطی در میان اعضای خانواده، برای آینده خانواده خطرناک است و لازم است هر چه زودتر اعضای خانواده نسبت به بازسازی و ترمیم روابط آسیب دیده خود اقدام کنند. از این رو، در مقاله حاضر به بررسی چرایی و علل روابط ناگوار میان اعضای خانواده و روش های برطرف کردن آن می پردازیم.

زوجی که با عشق و علاقه به همدیگر برای یک عمر زندگی با هم ازدواج می کنند، با گذر زمان افکارشان از هم تفاوت پیدا می کند و بحث و جدل با هم پیدا می کنند. که این امر در بین آنها پرخاشگری و دعوا را به وجود می آورد. این دعواها، جدل ها، به علت تفاوت فکر همدیگر است که با ابعاد دیگری از هم آشنا شده اند. علاوه خوشی ها و خوبی هایی که در دوران نامزدی از همدیگر داشته اند، دیگر خصوصیات و ویژگی های یک دیگر را هم می شناسند. انکار که زمان آشنایی و آزمایش است. اینجا مساله اصلی مشکلات به وجود آمده نیست، بلکه روش های حل مشکلات و تاثیراتی است که آنها بر آینده روابط می گذارد. همه این موارد موجب می شود، روابط سالمی که بین زن و شوهر و دیگر اعضای خانواده به وجود آمده بود، متوقف شود.

روابط و صمیمت مناسب میان مادر و پدر به دیگر اعضای خانواده هم سرایت می کند. لذا اگر این علاقه و روابط موفقیت آمیز نباشد، دیگر اعضای خانواده هم دچار سختی خواهند شد. فاکتورهایی که روابط و صمیمیت مناسب میان اعضای خانواده را دچار مشکل می کند، عبارتند از:

- به جای اهمیت دادن به مساله ای که مربوط به همه اعضای خانواده و افرادی که خانواده را تشکیل می دهند، می شود، به خود اهمیت دادن و از خود صحبت کردن؛

- پرس و جو کردن های بی مورد و ایجاد شک و شبه های نا به جا؛

- ایجاد روابط مصنوعی و تصنعی؛

- قبل از اینکه با هم صحبت کنید و اطلاعات لازم و کافی را داشته باشید، در مورد یک دیگر قضاوات کردن و حکم صادر کردن موجب آسیب دیدن خانواده می شود.

- یادآوری حوادث بد و ناگوار گذشته به صورت مداوم و روزانه؛

- عدم پاسخ دادن به سوال های مطرح شده از سوی اعضای خانواده؛

- تهاجم و پرخاشگری نسبت به اعضای خانواده با حرف؛

- مقایسه کردن با دیگران و عدم توانایی پذیرش افکار طرف مقابل؛

- مقصر دانستن دیگری و داشتن افکار منفی و پرخاشگرانه؛

- دستور دادن و تهدید کردن؛

- دروغ گفتن و دوری از صمیمت؛

- تمسخر کردن، تحقیر کردن و بی اعتنایی به افکار طرف مقابل؛

- بیش از اندازه بزرگ کردن اشتباهات کوچک؛

- انتظار فداکاری همیشگی از طرف مقابل؛

- با هم وقت نگذراندن و اهمیت ندادن به مسئولیت ها؛

- اجازه ندادن به این که طرف مقابل خود را نشان دهد و اثبات کند؛

- بی دقتی نسبت به خانواده و بی احترامی به یکدیگر؛

افراد خانواده پیام هایی که بارها از سوی یکدیگر دریافت می کنند، مانند احساسات، رفتارهای یکدیگر، زبان بدن و غیره ... خود را با ارزش و یا بی ارزش حساب می کنند و به خود افتخار می کنند و یا از خود بیزار می شوند. این وضعیت بر روی وضعیت روانی، روابط اجتماعی و موفقیت های کاری آنها تاثیر می گذارد. چرا که انسان در خانواده زاده می شود، بزرگ می شود و به جامعه راه پیدا می کند.

علل و دلایل روابط نامناسب در خانواده | راه های رفع سردی و رابطه نامناسب در خانواده

- برای داشتن روابط صمیمی موفق بین اعضای خانواده، چکار می توان کرد؟:

- برای داشتن روابط عاشقانه و صمیمانه باید دو طرف با احترام، فهیم و دقیق باشند. طرفین در کنار همدیگر، نقش مستقیمی در ایجاد صمیمت و روابط عاشقانه بین خود دارند.

- لازم است فراموش نکنیم که، به صورت مداوم باید در ارتباط با برقراری روابط صمیمانه میان اعضای خانواده تلاش کنیم.

- در هر زمان موقعیت ما باید این گونه باشد، که مهر و محبت نسبت به طرف مقابل و تلاش برای درک متفاوت آن وجود داشته باشد. گاهی سکوت لازم است، برای اینکه همه ابعاد تاریک زندگی روشن شود سکوت کردن و گوش دادن مفید است. یه ویژه با حوصله گوش دادن! چرا که انسان خواسته ها و آرزوهای خود را با صحبت کردن بیان می کند. اگر طرف مقابل را ما واقعاً نشناسیم، هیچ وقت رفتار و تمایلات وی را درک نمی کنیم.

- داشتن رفتارهای برابرانه و عادلانه در مورد همه اعضای خانواده، در موقعی که کاری و یا حرکتی را انجام می دهیم. ابعاد مثبت و منفی آن بر تمام اعضای خانواده را در نظر بگیرید. با توجه به سن و جنسیت اعضای خانواده رفتار نکنید. چرا که این گونه رفتار انس و صمیمت میان خانواده را از بین می برد.

- در بین اعضای خانواده همیشه شخصیت مثبت و دوستانه داشته باشید. هر چقدر بین پدر و مادر و کودکان روابط مناسب و دوستانه محکم برقرار باشد، آنها در مشکلات در کنار هم خواهند بود و صمیمت بیشتری باهم خواهند داشت.

- با هم و یکجا بودن اعضای خانواده در روزهای مخصوص، مناسب ها، عیدها و غیره اهمیت دارد و باید به آن دقت ویژه ای داشته باشید.

- اعضای خانواده حداقل باید شام را با هم میل کنند و با هم صحبت نمایند. هر یک از اعضای خانواده باید این موضوع را بداند و به آن با احترام بگذارد. چرا که این فرصت و زمان کم در روزهای ناگوار زندگی سبب نزدیکی و با هم بودن اعضای خانواده می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 83
تعداد کل آرا: 3106
تعداد کل بازدیدها: 352287

نظرات کاربران

*